Odmrożenia w górach

- poradnik OM

Na zewnątrz lampa. Kadry robią się same. Każde zdjęcie jest jak pocztówka. Jeszcze jedno ujęcie, potem drugie, trzecie… Do zdjęć zdjąłeś rękawiczki. Po chwili nie jesteś już w stanie utrzymać telefonu. Tracisz czucie w palcach. Niezgrabnie próbujesz naciągnąć rękawiczki. A niech to! Wiatr porywa jedną z nich. Patrzysz, jak spada z grani, odbijając się o wystające skały. A to już druga para. Pierwsze, przepocone na podejściu, leżą teraz zamrożone w klapie plecaka. Zanim zjedziesz, możesz dołączyć do grona pechowców, którzy odmrozili się w naszych poczciwych Tatrach. Odmrożenia to poważne zagrożenie podczas zimowych wycieczek – nawet w polskich górach.

***

Na odmrożenia, czyli uszkodzenia tkanek spowodowane niską temperaturą, szczególnie narażone są oczywiście nosy, uszy, usta, policzki, palce (i całe dłonie), palce stóp (i stopy).

ROZPOZNANIE. Już się odmroziłem, czy jeszcze nie?

Pożegnałeś wzrokiem rękawiczkę spadającą z grani. Na szczęście kolega miał dodatkową parę i podzielił się z Tobą. Co teraz zrobić? Włóż dłoń pod pachę. Każdy, kto tego kiedyś doświadczył, dobrze wie, że teraz pojawi się BÓL. Ból powoli (tfu, to trwa całe wieki!) będzie ustępował. Jeśli po około kwadransie wrócą w pełni czucie i ruchomość, a ktoś miły pożyczy Ci rękawiczki, możesz realizować dalej swoje plany. Jeśli jednak tak się nie stanie, a skóra będzie blada i twarda, szykuj się na odwrót! Pamiętaj – nie ogrzewaj zmarzniętego miejsca (nawet pod pachą!) jeśli nie masz gwarancji, że jeśli będzie to odmrożenie, to zapewnisz mu ciepło i nie zmarznie ponownie!

Jednak się odmroziłem

Prawidłowe rozgrzewanie polega na szybkim zanurzeniu odmrożonych tkanek w wodzie o temperaturze 37-39°C na około 60 minut (najlepiej z dodanym środkiem odkażającym, bez dotykania ścianek naczynia). Po wyschnięciu stosuje się żel aloesowy, zakłada jałowe gaziki, na każdy palec z osobna, następnie delikatnie owija bandażami. Unieruchamia się odmrożoną rękę np. na temblaku, zabezpieczając w ten sposób przed urazami oraz działając przeciwobrzękowo. W przypadku Tatr najlepiej jednak, jeśli po zjechaniu do Zakopanego zgłosisz się do szpitala. Odmrożenie nie jest problemem dermatologicznym, ale krążeniowym – o ostatecznym rokowaniu decydują pierwsze 24 godziny postępowania leczniczego, licząc od czasu rozmrożenia tkanek!

Pamiętaj: rozmrożenie tkanek może nastąpić dopiero wtedy, kiedy nie będziesz ich już wystawiać ponownie na zimno!

odmrożenia
Odmrożenia w górach – odmrożone palce dłoni i stóp (fot. GOPR)

Z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe odmrożeniom bardzo często towarzyszy hipotermia. Wtedy dużo ważniejsze jest rozpoznanie i zahamowanie procesu wychładzania organizmu, ponieważ jest on stanem zagrożenia życia.

Zawsze miej ze sobą

PROFILAKTYKA jak się chronić przed odmrożeniami

Odmrożenia w górach – PIERWSZA POMOC

Pamiętaj!

Wiele osób ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy! Wpływa on na krzepnięcie krwi. W przypadku doznania urazu podczas zjazdu będzie to niekorzystne.

***

Niniejszy tekst sygnalizuje najważniejsze aspekty dotyczące profilaktyki i pierwszej pomocy w przypadku odmrożeń. Nie wyczerpuje jednak tematu. Jeśli podchodzisz poważnie do zimowej aktywności górskiej, warto przejść szkolenie praktyczne z pierwszej pomocy w górach – np. organizowane w Betlejemce
(Facebook: Medycyna na Szczytach i w Głębinach). Do zobaczenia w Tatrach!

Karolina Matałowska

Exit mobile version