Rekordowo ciepła woda w Adriatyku

W minionym tygodniu w okolicach Dubrownika odnotowano rekordową temperaturę Adriatyku. 15 lipca o godzinie 17:00 temperatura wody osiągnęła 29,7 st. C.

***

To najwyższy wynik w historii pomiarów prowadzonych przez DHMZ (Chorwacki Państwowy Instytut Hydrometeorologiczny). Wcześniejszy rekord (29,5 st. C) odnotowano nieopodal wyspy Rab w 2015 roku, który był wyjątkowo upalny. W najdłużej działającej stacji badawczej na wyspie Hvar (pomiary od 1964 roku) odnotowano wtedy 28,0 st. C.

Choć nowy rekord nie jest o wiele wyższy, badacze podkreślają, że nawiedzająca właśnie Chorwację fala upałów jest wyjątkowo silna i obejmuje niemal cały kraj. 15 lipca, czyli w dzień, w którym padł rekord, temperatury wody powyżej 29 st. C odnotowały stacje Mljet, Malinska i Crikvenica. W żadnej ze stacji pomiarowych temperatura morza nie spadła poniżej 26 st. C.

Temperatury wody w Chorwacji dnia 15 lipca 2024 roku (źródło: DHMZ)

Dla porównania, temperatura w Bałtyku w tym tygodniu oscyluje w okolicach 19 st. C.

Rekordowe temperatury mórz na świecie to między innymi odnotowane w 2020 roku 37,6 st. C w Zatocek Kuwejckiej oraz (niepewne) pomiary u wybrzeży Florydy z zeszłego roku – około 38 st. C.

Dubrownik (fot. Chensiyuan – Wikipedia, CC BY-SA 4.0)

Red.

źródła: The Dubrovnik Times, Total Croatia

Exit mobile version