Balviten Arctic Challenge: pierwsze mile lodowe w Arktyce [fotorelacja]

Spitsbergen to największa wyspa Norwegii. Jest położona w archipelagu Svalbard, na Morzu Arktycznym i w dużej mierze pokryta jest lodowcami. To właśnie tam w 2017 roku postanowił zorganizować wyprawę Leszek Naziemiec z ekipą pływaków. Celem było przepłynięcie pierwszych „lodowych mil” w regionie Arktyki.

***

Konkurencja Ice Mile polega na pływaniu mili angielskiej (1609 m) w wodzie poniżej 5°C. Jest to jedyna dyscyplina pływana na odległość, która istnieje w organizacji IISA (International Ice Swimming Association). Przed wyprawą, długie odcinki przepłynęła Lynne Cox. Zrobiła to jednak poniżej kręgu polarnego. Powyżej kręgu polarnego, do tamtej pory został przepłynięty tylko 1 km. Wystarczająco zimna woda znajdowała się przy lodowcu Borebreen.

Czuliśmy, że trzeba się spieszyć. Po pierwsze, lodowce topnieją i woda robi się cieplejsza, a wyniki w lodowym pływaniu są ważne w temperaturach do pięciu stopni. Po drugie, zaczęła rozwijać się moda na zimowe pływanie i wiedzieliśmy, że zaraz w lodowce ruszą młodsi i po prostu lepsi zawodnicy. Trzeba było „zabrać swoje”.

Podczas wyprawy, Leszek Naziemiec przepłynął milę angielską, z kolei Łukasz Tkacz przepłynął najdłuższy dystans – milę nautyczną (1852 m). Ram Barkai (RPA) i Marek Grzywa popłynęli milę angielską wyjątkowo szybko, a Kinga Korin stała się pierwszą kobietą, która na tej szerokości geograficznej przepłynęła dystans kilometra. Skład załogi uzupełniał Mariusz Lebioda, Michał Marzec (zdjęcia), Michał Starosolski i Artur Kubica. Wszyscy z nich, pływali krótsze dystanse. Kapitanem jachtu „Eltanin” był znany na Svalbardzie Jerzy Różański, dzięki któremu cała wyprawa się odbyła. Pełną relację można znaleźć w książce Dzikie Pływanie (Pascal 2021).

Kinga Korin po przepłynięciu 1 km (fot. Michał Marzec)
W wodzie Łukasz Tkacz (fot. Michał Marzec)
Pod podkładem: Kinga, Marek, Michał, Ram, Leszek, Jerzy, Mariusz (fot. Michał Marzec)
Kapitan Jerzy Różański (fot. Michał Marzec)
Artur Kubica (pierwszy plan), Leszek Naziemiec (w wodzie)(fot. Michał Marzec)
Pomiar temperatury wody (fot. Michał Marzec)
Leszek Naziemiec. Rozpływanie dzień po próbach (fot. Michał Marzec)
Svalbardzka plaża (fot. Michał Marzec)
Chatka trapera (fot. Michał Marzec)

Zuzanna Kozerska

Przy współpracy z Leszkiem powstał także poradnik na temat pływania przygodowego:

Z kolei obszerną rozmowę znajdziecie w 21. numerze Outdoor Magazynu (numer dostępny w księgarni wspinanie.pl)

Exit mobile version