Lawiny – wiedza w pigułce i jak czytać komunikat lawinowy

Komunikat lawinowy ogłaszany dla polskiej części Tatr przez TOPR to jedno z najważniejszych źródeł informacji na temat warunków panujących na szlakach. Ratownicy przypominają, by nie traktować 1. czy 2. stopnia zagrożenia lawinowego jak zielonego światła. Wypadki zdarzają się nawet przy „lawinowej jedynce”.

***

W komunikacie lawinowym można znaleźć informacje na temat stopnia zagrożenia lawinowego danego dnia, możliwej zmiany poziomu zagrożenia oraz historii tych zmian w ciągu ostatnich dwóch dni. Używana w nim pięciostopniowa skala lawinowa (stosowana od 1993 roku przez organizacje współpracujące w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Służb Prognozowania zagrożenia lawinowego EAWS) pozwala opisywać poziom zagrożenia ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia i potencjalną wielkość lawin.

Oto podstawowe symbole, które należy poznać:

Stopnie zagrożenia lawinowego

Szczegółowo kolejne stopnie zagrożenia lawinowego opisuje poniższa tabela:

źródło: lawiny.topr.pl

Jak podkreśla Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR, 1. czy 2. stopień nie mogą być traktowane jak zielone światło dla podejmowania większego ryzyka:

Wypadki lawinowe mogą mieć miejsce już przy pierwszym stopniu. Uniknięcie wypadku jest wtedy co prawda najłatwiejsze, ale wymaga to wiedzy i czujności. Z pierwszym i drugim stopniem zagrożenia lawinowego mamy zazwyczaj do czynienia przez 2/3 zimy. Stąd i najwięcej osób, które uprawiają sport i turystykę w górach w takich warunkach. Niski stopień i mała ilość śniegu często usypiają czujność, a przecież pierwszy stopień, to również zagrożenie lawinowe.

Objaśnienia do tabeli

* Nachylenie stoku:

** Obciążenie dodatkowe:

Dodatkowe informacje w komunikacie:

Komunikat lawinowy może zawierać dodatkowe informacje o wysokościach n.p.m., o wystawach względem kierunków świata lub o formach terenu szczególnie niekorzystnych ze względu na zagrożenie lawinowe oraz informację o typowych problemach lawinowych.

*** Klasyfikacja Wielkości Lawin

źródło: lawiny.topr.pl

Problemy lawinowe

Pięć typowych problemów lawinowych zostało określone przez Zgromadzenie Ogólne EAWS (European Avalanchest Warning Services) w Monachium w 2017 roku, w celu opisania typowych sytuacji występujących w terenie lawinowym oraz wsparcia specjalistów i turystów w ich ocenie zagrożenia lawinowego. Opis problemu uzupełnia informacje zawarte w komunikacie lawinowym o stopniu zagrożenia lawinowego i wskazanych lokalizacjach niekorzystnych (np. czynnik nachylenia i wysokości) i reprezentuje trzeci poziom w piramidzie informacyjnej.

Opisane definicje obejmują ogólną charakterystykę problemu, w tym spodziewane rodzaje lawin, opis typowego rozmieszczenia w terenie i umiejscowienia słabej warstwy w pokrywie śnieżnej, charakterystykę mechanizmu uruchomienia lawiny, opis typowych okresów występowania, oraz zasad rozpoznania problemu w terenie, a na koniec kilka porad dotyczących zaleceń dla osób planujących wyjście w teren lawinowy.

Główny nacisk położony jest na informacje dla osób rekreacyjnie uprawiających sport i turystykę w terenie gdzie występuje zagrożenie lawinowe. Jednak opis typowych problemów lawinowych może być również przydatny dla służb zajmujących się profesjonalnie bezpieczeństwem lawinowym.

źródło: lawiny.topr.pl

Wiedza w pigułce: „Uwaga Lawiny!”

„Uwaga Lawiny!” to polska wersja szwajcarskiej broszury, w której zebrano podstawowe informacje na temat bezpiecznego poruszania się w terenie zagrożonym lawinami śnieżnymi.

Pobierz za darmo broszurę „Uwaga Lawiny!”

***

Polska edycja informatora została przygotowana przez Fundację im. Anny Pasek. W opracowaniu materiału pomogli partnerzy: Instytut Badań Śniegu i Lawin w Davos, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Służba Śniegowo – Lawinowa GOPR oraz Słowacki Ośrodek Prewencji Lawinowej.

Wiedza w pigułce: „Uwaga Lawiny!” – broszura do pobrania (fot. Fundacja im. Anny Pasek)

Czego dowiemy się z broszury? Twórcy zapewniają:

„Uwaga Lawiny!” przedstawia praktyczną i najbardziej aktualną wiedzę, która pomoże Ci chronić się przed lawinami śnieżnymi. Broszura została opracowana przez zespół specjalistów z najbardziej prestiżowego na świecie lawinowego ośrodka badawczego – Szwajcarskiego Instytutu Badania Śniegu i Lawin (SLF) w Davos.

W „Uwaga Lawiny!” znajdziecie:

fot. Franek Przeradzki

Planowanie wyjścia w góry zimą – webinar

 

Źródła: TOPR, Kursylawinowe.pl, lens.psdcreativity.com

Exit mobile version