Jednodniowy spływ packraftowy Miałą

fot. Robert Bogusz

Przepływająca przez Puszczę Notecką Miała stanowi lewobrzeżny dopływ Noteci, po połączeniu przed Drezdenkiem z korytem Starej Noteci. To największa z rzek Puszczy Noteckiej i jedyna, po której można pływać kajakiem czy packraftem. W górnym biegu Miała łączy ze sobą 9 rynnowych jezior: Białe, Mileczki, Górne, Bąd, Księże, Małe i Wielkie. Rzeka dostępna jest dla kajaków od wsi Biała, położonej około 10 km poniżej źródeł rzeki.

***

Proponowana trasa to klasyczny packrafting. Początek szlaku to most przez Miałę w miejscowości Piłka. Jego koniec to zalew w miejscowości Kamiennik. Trasę najlepiej zakończyć po lewej części zalewu, gdzie jest dogodne wejście na brzeg.

Całkowita proponowana trasa ma około 15 km (8,2 km na wodzie, 7 km dojście do punktu startu po zakończeniu spływu). Trasa prowadzi pośród łąk, pól i lasów.

Trudność

Trasa jest bardzo łatwa. Koryto rzeki, początkowo wąskie, w dalszej części nieco się poszerza. Przeszkody są bardzo rzadkie. Wiosłowanie momentami jest utrudnione przez zwisające gałęzie. Latem większość trasy jest ocieniona. Nurt rzeki jest prawie niedostrzegalny. Miejscami pojawiają się płycizny. Liczne mostki (ponad 10) nie utrudniają płynięcia.

Czas spływu

Na trasę wystarczy 4,5 godziny, z czego 3 godziny to płynięcie, 1,5 godziny powrót do punktu startu.

Noclegi

W sytuacji zaplanowania spływu jednodniowego nocleg nie jest potrzebny. Warto jednak rozważyć pozostanie w okolicy na parę dni z uwagi na Puszczę Notecką. To duży kompleks leśny w Kotlinie Gorzowskiej i porastający wydmowy obszar międzyrzecza warciańsko-noteckiego – ponad 100 km od Santoka i Skwierzyny na zachodzie po Oborniki i Rogoźno na wschodzie przy średniej szerokości 20 km. Krajobraz puszczy urozmaicają potężne wały wydm, które tworzą labirynt dolin i pagórków. Wysokość wydm wynosi średnio około 20 m, często jednak przekracza 30 m, a największą osiąga na Wielkiej Sowie – 42 m wysokości względnej i 93 m n.p.m. Centrum tego kompleksu leśnego to tereny ubogie w wodę, natomiast na pograniczu, nad Wartą i Notecią, zgrupowały się jeziora rynnowe. Na terenie puszczy znajduje się 16 rezerwatów przyrody. Noclegi dostępne są w każdej miejscowości położonej w Puszczy Noteckiej.

Robert Bogusz

Exit mobile version