Jak wiązać buty w górach?

Test: Mammut Alnasca II Low GTX® (fot. outdoormagazyn.pl)

To jedno z pytań, którego pozornie można by nie zadawać. Jednak okazuje się, że buty można wiązać lepiej lub gorzej, co w terenie górskim ma kluczowe znaczenie. By obyło się bez przykrych otarć, ucisków i innych dyskomfortów, buty górskie muszą być nie tylko dobrze dobrane do aktywności i wygodne (zobacz nasz poradnik – jak wybrać dobre buty), ale również odpowiednio zawiązane.

***

Wiązanie a typy butów

Większość wysokich butów górskich (trekkingowych) można sznurować dwustrefowo. Modele tego typu posiadają specjalne haczyki, które umożliwiają zmieniać siłę zasznurowania buta w dolnej i górnej części. Często jest to haczyk odsunięty w tył od rzędu pozostałych przelotek, samozaciskowy lub o innej konstrukcji blokującej sznurówkę. Dzięki niemu górną część wiązania możemy regulować bez konieczności zmiany napięcia części dolnej.

Buty podejściowe i inne buty z niską cholewką (ogólnosportowe, biegowe, hybrydowe) zazwyczaj nie posiadają takiej możliwości. Niemniej je również możemy wiązać ciaśniej lub luźniej, a to właśnie od tego w dużej mierze zależy komfort stóp.

Jak wiązać buty w górach
Sznurowanie butów (fot. outdoormagazyn.pl)

Zasady wiązania butów w górach

Podczas podejść buty wiążemy generalnie luźniej. Jeśli jest taka możliwość, dolną część pozostawiamy w miarę dociągniętą, a górną sznurujemy delikatnie. Dzięki temu stopa i staw skokowy mogą swobodnie pracować. 

Podczas schodzenia buty wiążemy mocniej, tak aby stopa nie przesuwała się do przodu. Palce nie powinny nigdy dobijać do wewnętrznej strony czubka buta, stopa nie powinna też przemieszczać się na boki. To pomoże uniknąć obić, otarć i skręceń stawu skokowego.

Zawsze przed wiązaniem buta dobrze jest sprawdzić czy skarpetka się nie podwija i czy język leży równo.

Sznurowanie butów (fot. outdoormagazyn.pl)

Sposoby sznurowania

Istnieje kilka sposobów sznurowania, które pomagają zmniejszyć ucisk osobom o specyficznym kształcie stopy (szerokim lub z wysokim podbiciem). W miejscu odczuwalnego ucisku, prowadzimy sznurówki nie na krzyż, a pionowo, pozostawiając “okienko” w newralgicznym miejscu.

Sznurówki

Dobre sznurówki powinny być nie tylko wytrzymałe, ale również odpowiednio szorstkie/śliskie. Z jednej strony powinny umożliwiać łatwe rozwiązywanie (z tym zazwyczaj nie ma problemu), a z drugiej nie powinny rozwiązywać się samoczynnie.

Ponadto sznurówki warto wiązać podwójnie (zwłaszcza pod stuptutami, gdy dostęp do nich jest ograniczony). Wtedy na pewno się nie rozwiążą.

Wymieniając sznurówki na nowe najlepiej zmierzyć poprzednie i kupić sznurówki o tej samej długości. Jeśli to nie jest możliwe, bo np. stare sznurówki były kilkukrotnie zrywane i wiązane (zdarza się), można skorzystać ze schematu (liczba rzędów oczek / orientacyjna długość sznurowadeł):

***

Zobacz również:

Sznurowanie butów (fot. outdoormagazyn.pl)

Red.

Exit mobile version