6-letni Mikołaj Adamczyk zdobył bazę pod Mount Everest [aktualizacja]

Mikołaj Adamczyk Winter Expedition 2022 (fot. kadr z filmu YT)

W zeszłą niedzielę Mikołaj Adamczyk dotarł do bazy pod mount Everest (5364 m) i tym samym został prawdopodobnie najmłodszym Polakiem w EBC. Mikołaj ma sześć lat.

***

Łukasz, ojciec Mikołaja, w rozmowie z „Super Expressem” powiedział:

Mikołaj jest szczęśliwy. Pyta kiedy robimy bazę pod K2.

6-latek chodzi po górach nie od dziś. Na swoim koncie ma między innymi szczyty takie jak: Giewont, Mnich, Świnica, Rysy, Krywań, Tofana di Rozes.

Mikołaj Adamczyk Winter Expedition 2022 (fot. kadr z filmu YT)

Początkowo wyczynowi towarzyszyły negatywne komentarze, nasuwają się bowiem pytania o bezpieczeństwo i ambicje rodziców. Jednak jak zapewnia ojciec chłopca wszystko zostało przygotowane z największym naciskiem na bezpieczeństwo. Wyprawę do bazy pod Mount Everestem pomagali przygotowywać ratownicy, lekarze i producenci sprzętu. Na specjalne zamówienie wykonano dla Mikołaja najmniejsze na świecie raki i czekany (inna sprawa, czy były potrzebne?). 

Wieczorem 21 lutego Łukasz Adamczyk napisał w mediach społecznościowych:

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że mamy najmłodszego Polaka na świecie, który 20.02.2022 o godz 10:05 czasu polskiego zdobył zimą Everest Base Camp, pobijając jednocześnie rekord świata wysokości wśród dzieci. Mikołaj Adamczyk osiągnął w zimowych warunkach wysokość 5364 m. Dziękujemy wszystkim za wiarę i wsparcie naszego projektu Mikołaj Adamczyk Winter Expedition 2022.

[aktualizacja 24.02.2022]

Ogłoszony przez ojca Mikołaja rekord nie jest prawdziwy.

W 2019 roku do EBC dotarła Liliia DeCos – wraz z partnerem i dwójką małych dzieci (3 lata i 11 miesięcy). W 2020 roku pod Everest na własnych nogach dotarła rodzina Smithów ze Szkocji – z dwójką dzieci w wieku 9 i 4 lat. W 2021 roku do bazy dotarł również czteroletni Advit Golechha.

To tylko kilka przykładów, może być ich więcej. Nie mówiąc o rodzinach Szerpów, wychowujących dzieci w Himalajach od pokoleń, a także migrujących przez wysokie przełęcze. Jest jeszcze Boliwia, Chiny, miejsca na świecie, w których żyje się na co dzień na bardzo dużych wysokościach.

źródło: Łukasz Adamczyk, Sport.pl, BBC, khaleejtimes.com, roamfamilytravel.com

Exit mobile version