Donovaly, Słowacja. Pomysł na rodzinne ferie dla aktywnych

Donovaly (fot. MG)

Kiedyś w Donovalach wypalano węgiel drzewny, dzisiaj głównym źródłem dochodu mieszkańców tej górskiej miejscowości jest turystyka. Wyciągi i stoki po obu stronach doliny przyciągają narciarzy, ale to tylko jedna z kilku zimowych atrakcji, dzięki którym Donovaly są miejscem wartym odwiedzenia – podczas ferii zimowych, a nawet w dłuższy weekend, ponieważ dojazd z południa Polski jest dość szybki i łatwy.

***

Położenie i dojazd (perspektywa pandemii)

Związane z pandemią ograniczenia, niedogodności i niepewność przez długi czas nie sprzyjały planowaniu zagranicznych wyjazdów. Obawy i restrykcje – z początku prawdziwe, faktycznie obowiązujące – z czasem przeistoczyły się w przyzwyczajenie. Ale chyba już czas zatrzeć ten pandemiczny powidok, na pierwszy ogień: Słowacja.

Donovaly Słowacja
Polecamy skitouring w Słowacji (fot. outdoormagazyn.pl)

Słowacja jest aktualnie jednym z krajów, do których wyjazd nie nastręcza większych problemów. Osoby zaszczepione dawką przypominającą mogą wjechać do Słowacji bez dodatkowych testów, należy tylko wypełnić krótki formularz w internecie i zapisać w telefonie certyfikat covidowy (dokładne informacje na ten temat znajdziecie tutaj). To w połączeniu z łatwym i stosunkowo krótkim dojazdem, może okazać się niezłym pomysłem na przełamanie postpandemicznego impasu.

Startowisko paralotniowe, a w dole miejscowość Donovaly (fot. outdoormagazyn.pl)

Donovaly leżą przy E77, mniej więcej w połowie drogi między Ružomberokiem a Bańską Bystrzycą, na wąskim pasie terenu pomiędzy granicami dwóch parków narodowych, Wyżnej Fatry i Niżnych Tatr. Od północy miejscowość osłania masyw Zwolenia (1402 m) a od wschodu masyw Praszywej. Od polskiej granicy dojeżdżamy tu w około dwie godziny.

Masyw Zwolenia – najbliższe otoczenie miasteczka Donovaly (fot. outdoormagazyn.pl)

Ośrodek narciarski Snow Sport Donovaly

Podzielony na dwie części (Nová Hoľa – północna, nieco trudniejsza i Záhradište – południowa, łatwiejsza) ośrodek narciarski oferuje kilka ciekawych tras, głównie dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. To dobre miejsce do nauki i dla najmłodszych narciarzy – wspominamy o tym głównie pod kątem wyjazdów rodzinnych. Zakres wysokości: 916-1402 m.

Strona:

Park Snow Donovaly (fot. outdoormagazyn.pl)

Skitoury – po słowacku ski alp

Na stronie ośrodka znajdziecie propozycje trzech tras podejściowych na szczyt Novej Hoľi (w zakładce „Ski Alp”). To opcja dla osób stawiających pierwsze kroki na fokach, pragnących poznać sprzęt i nie jeżdżących off-piste. Nieco ciekawsza trasa, również dla początkujących, wiedzie granią masywu Zwolenia. Z górnej stacji kolejki wchodzimy na szczyt i kontynuujemy łagodną granią w kierunku Małego Zwolenia (1372 m).

Skitouring w masywie Zwolenia (fot. outdoormagazyn.pl)

Na tę wycieczkę warto wybrać się dla widoków, zwłaszcza późnym popołudniem, gdy cienie kładą się na wschodnich stokach i w dolinach, podkreślając biel łysych szczytów. Okoliczne niezalesione wierzchołki i rzadkie lasy poniżej oferują kilka ciekawych i bezpiecznych zjazdów freeridowych. Przy dobrych warunkach śniegowych warto poszukać ich na własną rękę.

Skitouring (fot. outdoormagazyn.pl)

Masyw Zwolenia to oczywiście opcja minimum. Donovaly można potraktować jako bazę wypadową na poważniejsze wycieczki skitourowe, zwłaszcza gdy podczas wyjazdu zależy nam na zaspokojeniu potrzeb wszystkich członków rodziny, zarówno tych starszych, jak i najmłodszych.

Skitouring w masywie Zwolenia (fot. outdoormagazyn.pl)
Skitouring w Słowacji (fot. outdoormagazyn.pl)
Skitouring w masywie Zwolenia (fot. outdoormagazyn.pl)
Skitouring w okolicach miejscowości Donovaly (fot. outdoormagazyn.pl)
Skitouring w masywie Zwolenia (fot. outdoormagazyn.pl)

Wielka Fatra i Ostredok

Długość tego pasma z północy na południe to około 40 km. Szczyty są tu nieco niższe niż w Małej Fatrze, najwyższy z nich to Ostredok – liczy 1592 m. Niemal cały obszar jest objęty ochroną w ramach Parku Narodowego Wielka Fatra. To jedna z najbardziej dziewiczych i bezludnych grup górskich na Słowacji.

Łagodne i rozległe granie oraz stromo opadające w doliny stoki Wielkie Fatry (fot. outdoormagazyn.pl)

Zachodnia część Niżnych Tatr i masyw Praszywej

Nazwą Prašivá (pol. Praszywa) określa się tradycyjnie wysunięta najbardziej na zachód część głównego grzbietu Niżnych Tatr o długości około 8 km. Najwyższym szczytem tej grupy jest Veľká Chochuľa (1753 m). Grań w większości jest niezalesiona lub rzadko zalesiona.

Widok w kierunku Niżnych Tatr i masywu Praszywej (fot. outdoormagazyn.pl)

Wszystkie wspomniane miejsca łączy oznaczony kolorem czerwonym, dalekobieżny szlak turystyczny (Cesta hrdinov SNP). Ze wschodu na zachód: Ostredok, Zwoleń, Donovaly, Veľká Chochuľa.

Skitouring w masywie Zwolenia (fot. outdoormagazyn.pl)

Pole do eksploracji skitourowej, zarówno po stronie Wielkiej Fatry, jak i Niżnych Tatr jest bardzo szerokie. Planując wycieczkę pamiętajmy, że powyżej granicy lasu musimy liczyć się z zagrożeniem lawinowym.

Donovaly, na północ masyw Zwolenia, na zachód masyw Ostredoka, na wschód masyw Praszywej (mapa: mapy.cz; oprac. MG)
Skitouring w masywie Zwolenia (fot. outdoormagazyn.pl)

Dodatkowe atrakcje dla aktywnych rodzin

FUNPARK – jeden z największych snowparków dla dzieci w Europie Środkowej (fot. outdoormagazyn.pl)

Zimowy lot paralotnią

Okolice szczytu Zwolenia to popularne startowisko paralotniarzy – również zimą. Sprzyjające ukształtowanie terenu i występujące tu często dobre warunki atmosferyczne umożliwiają starty i lądowania na szczycie, dzięki czemu rozwinęły się tu również loty komercyjne. To oczywiście tylko namiastka prawdziwej przygody, ale równocześnie zalecany pierwszy krok – jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat szkoleń i egzaminów paralotniowych, zapraszamy do poradnika:

Paralotniarstwo w Donovalach (fot. MG . outdoormagazyn.pl)

Lot w tandemie z doświadczonym pilotem nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, wiedzy czy ponadprzeciętnej sprawności fizycznej – tej zabawy może spróbować każdy. Jedyny nieco wymagający moment to start – trzeba chwilę powalczyć, by utrzymać się na nogach podczas kilku początkowych szarpnięć skrzydła.

Paralotniarstwo w Donovalach (fot. MG . outdoormagazyn.pl)

Długość lotu można ustalić indywidualnie z pilotem. Najkrótsze przeloty trwają 10-20 minut. Najdłuższe nawet godzinę. Więcej informacji na ten temat i oficjalny cennik znajdziecie na stronie:

Zimowa oprawa z pewnością dodaje lotom uroku. Warto!

Michał Gurgul

Exit mobile version