Daniel Tokarz i projekt Wszystkie Rzeki Polski

Rzeka Drawa (fot. Daniel Tokarz)

Pomysł na spłynięcie packraftem przynajmniej jednym fragmentem każdej spławnej rzeki w Polsce i krótkie udokumentowanie tego spływu w formacie wideo, powstał w 2019 roku i ruszył w bardziej zorganizowany sposób w 2020 roku.

***

Wstępnie policzyłem, że spławnych rzek jest około 200, jednak z czasem kajakowa „brać” podsyła mi kolejne pomysły i mniej znane odcinki rzek, dlatego ostatecznie planuję około 250 spływów. Początkowa nazwa projektu z „200 rzek”, zmieniła się we „Wszystkie Rzeki Polski”. Planuję również odwiedzić jeziora, które niosą ze sobą jakąś ciekawą historię lub mają w pobliżu interesujące obiekty.

Projekt ten jest o tyle wyjątkowy, że wszystkie spływy odbywają się z wykorzystaniem packrafta, czyli lekkiego kajaka (około 3kg), który noszę w plecaku. Dlatego w większości spływów, poznaję również dokładnie okolicę rzeki, ponieważ po spływie, na miejsce startu, wracam pieszo lub rowerem (tzw. bikerafting). Do tej pory udało mi się spłynąć blisko 70 rzekami, czyli projekt został zrealizowany w około 1/3. W poniższym filmie wybrałem kilka kadrów z dotychczasowych spływów:

Przy optymistycznym założeniu, że „zaliczę” jedną rzekę co tydzień, projekt zajmie około 5 lat. Jednak w praktyce z uwagi na różne zdarzenia losowe, życie rodzinne czy możliwości logistyczne, zrealizowanie pomysłu to blisko 6-7 lat. Pomimo, że słowo „projekt” brzmi dosyć zadaniowo, odwiedzanie tych wszystkich rzek jest dla mnie ogromną przygodą i przyjemnością. Na spływach poznałem mnóstwo ciekawych osób i miejsc. Z racji tego, że packraft umożliwia mi wejście i wyjście z wody w dowolnym momencie, przebieg wycieczki ma dość spontaniczny charakter i odbywa się bez planu. Dlatego często zamiast mówić, że będę spływał od punktu A do punktu B wolę stwierdzić, że będę działał w określonym terenie.

Mała Panew (fot. Daniel Tokarz)

Swoje spływy łącze również z innymi aktywnościami, które podsuwa mi natura. Wiele wycieczek packraftowych w Polsce lub trekkingów powrotnych ze spływu, odbywa się w lesie. Jest to idealne otoczenie do medytacji czy tzw. kąpieli leśnych (Shinrin Yoku).

Wynikiem całego przedsięwzięcia będzie subiektywny ranking i mapa najpiękniejszych fragmentów rzek w Polsce, który to ranking powstaje na bieżąco i jest aktualizowany tutaj: Ranking rzek. Chciałbym, aby stanowił on inspirację dla innych osób ukazując im, jak w krótkim czasie, bez większych nakładów finansowych, przeżyć interesującą mikrowyprawę.

Już teraz mam swoje typy odnośnie rzek, które znajdą się na początku rankingu, jednak wiele spływów jeszcze przede mną, więc z pewnością nie jest to ostateczna wersja „zwycięzców”. Co istotne, nie oceniam jedynie samego spływu, ale również otoczenie rzeki pod względem przyrodniczym i turystycznym. Połowa mojej mikrowyprawy, to właśnie poruszanie się w otoczeniu rzeki.

Na pierwszym miejscu umieściłem Drawę na odcinku Drawieńskiego Parku Narodowego. Jest to piękny leśny fragment rzeki, często o charakterze górskim, z bardzo czystą wodą. Biegną przy nim szlaki piesze i ścieżki edukacyjne, idealnie nadające się do packraftingu. Warto dodać, że Śp. Aleksander Doba – OLO również uważał, że jest to jeden z najładniejszych odcinków rzecznych na terenie Polski.

Rzeka Drawa (fot. Daniel Tokarz)

Najciekawszym fragmentem górskiej rzeki był dla mnie przełom Dunajca, z którego wracając, przejechałem na rowerze fragment ścieżki rowerowej Velo Dunajec. Innym razem po spływie przeszedłem przez góry, zdobywając z packraftem Trzy Korony. Widok człowieka na szczcie góry z przytroczonymi wiosłami do plecaka, wywołuje pewnie zdziwnienie wśród innych turystów.

Przełom Dunajca – Bikerafting (fot. Daniel Tokarz)

Warto również wspomnieć o wyjątkowym terenie packraftowym, którym bardzo mnie zaskoczył w okolicy Suwałk. Tutaj zaliczyłem kilka naprawdę wyjątkowych spływów mniej znanymi rzekami np. Marychą czy Szeszupą. Piękna okazała się również „klasyka” kajakowa, czyli rzeka Rospuda i Czarna Hańcza.

Udział w projekcie „Wszystkie Rzeki Polski” możliwy jest dla każdego. Jeżeli chciałbyś pokazać mi swoją okolicę i rzekę, serdecznie zapraszam do wspólnego, niekomercyjnego spływu.

Do zobaczenia na szlaku!
Daniel Tokarz

Exit mobile version