50 rzek – Bartek Szaro na półmetku projektu

Rospuda, ostatni spływ w 2021 roku (fot. Bartek Szaro)

10 maja 2021 roku ruszył projekt “50 rzek”, w ramach którego Bartek Szaro planuje przepłynąć i opisać 50 najpiękniejszych odcinków polskich rzek, a także promować odpowiedzialne korzystanie ze szlaków kajakowych. Szaro kontynuuje spływy zimą i jest mniej więcej na półmetku swojego projektu.

***

Autor projektu, Bartek Szaro, twórca cyfrowy (www.paragonzpodrozy.pl) i założyciel fundacji Modern Tourism Center, w ciągu 1,5 roku przemierzy najciekawsze fragmenty szlaków kajakowych Polski i stworzy największą cyfrową bazę przewodników kajakowych opartą o zasady zrównoważonego rozwoju turystyki. 

50 rzek
Rospuda, ostatni spływ Bartka Szaro w 2021 roku (fot. Bartek Szaro)

W ramach projektu “50 rzek” powstanie 50 cyfrowych przewodników o szlakach kajakowych oraz 50 filmów opowiadających o polskich rzekach. Szaro komentuje:

Od czterech lat kajakowanie to moja główna aktywność, którą łączę z podróżowaniem. Uważam, że Polska ma jedną z najciekawszych sieci szlaków wodnych w Europie, o pięknie których warto opowiadać. Z tego narodził się pomysł na projekt “50 rzek”.

Rospuda, ostatni spływ w 2021 roku (fot. Bartek Szaro)

Pandemia COVID-19 sprawiła, że Polacy coraz chętniej uprawiają turystykę aktywną i próbują swoich sił w sportach outdoorowych. Wzrasta również zainteresowanie kajakowaniem, co przekłada się między innymi na ogromną popularność najbardziej rozpoznawalnych turystycznych szlaków wodnych. Autor projektu dodaje:

Chciałbym pokazać turystom, że wybór interesujących rzek w Polsce jest naprawdę ogromny i poza Czarną Hańczą, Dunajcem czy Krutynią (choć te rzeki na pewno znajdą się w projekcie) jest mnóstwo mniejszych, mało znanych rzek, które mogą okazać się prawdziwym odkryciem.

Rospuda, ostatni spływ w 2021 roku (fot. Bartek Szaro)

Ważną częścią projektu będzie pokazywanie kajakowania jako aktywności, która pozwala na niesamowite obserwacje przyrodnicze i jednocześnie, pod pewnymi warunkami, jest jednym z najmniej inwazyjnych dla środowiska sposobów na uprawianie turystyki.

Część przewodników powstała już w tym roku. Zapraszamy na:

Red.

Exit mobile version