Niebieski Szlak Karpacki – przejście zimowe

Udostępniamy opis wyzwania, którego na przełomie stycznia i lutego 2022 roku podejmie się Paweł Pabian.

***

Cel projektu / wyzwania

W styczniu 2022 jako pierwszy człowiek w historii zamierzam pokonać dziki i nieuczęszczany zimą, drugi co do długości szlak turystyczny w Polsce – Niebieski Szlak Karpacki o długości 450 km.

Formuła obowiązująca podczas przemierzania szlaku jest bez wsparcia, w pojedynkę (jeżeli ktoś dołączy się na jakimś odcinku do wspólnego przemierzania szlaku – jest taka możliwość). Wyzwanie zakłada pierwsze zimowe przejście częściowo na nogach, a częściowo ze sprzętem skiturowym. Ze względu na formułę bez wsparcia to co zabiorę na starcie z ekwipunku na plecy – będę niósł do końca trasy. Dodatkowym obciążeniem będzie sprzęt narciarski (około 5 kg) oraz buty trekkingowe. Projekt zakłada przebycie szlaku z możliwie najlżejszym ekwipunkiem w wersji fast and light.

Niebieski Szlak Karpacki

Niebieski Szlak Karpacki to przygoda sama w sobie i zdecydowanie wyłącznie dla górskich Koneserów. Doświadczenie dzikiego, górskiego i przez nikogo nieuczęszczanego szlaku w polskich górach przyprawia o znamiona pionierskiej przygody o jaką trudno w Polsce. Tak bowiem wygląda ten szlak na odcinku Beskidu Niskiego i Bieszczadów, gdzie biegnie wzdłuż granicy polsko-słowackiej miejscami odbijając do przygranicznych miejscowości – tych istniejących a także nieistniejących. Infrastruktura turystyczna na szlaku jest znikoma, są bowiem przeloty, gdzie przez 40-50 km nie ma żadnej cywilizacji, a tylko bezmiar gór i śniegu. Na tym szlaku w warunkach zimowych potrzebna będzie nawigacja, korzystanie z mapy i orientowania się w terenie, gdyż miejscami jest on bardzo słabo oznakowany. Tam gdzie będzie taka możliwość – będę nocował w miejscowościach. Jeżeli danego dnia nie dam rady dotrzeć w optymalne miejsce – moim schronieniem pozostanie wiata lub schron turystyczny.

Porównując Niebieski Szlak Karpacki do najdłuższego szlaku w Polsce – Głównego Szlaku Beskidzkiego to 2 różne przygody. Na najdłuższym szlaku Polski co kilkanaście kilometrów mamy cywilizację pod postacią miejscowości, schroniska, bazy namiotowej, agroturystyki. To daje nam możliwość zaopatrzenia i regeneracji na dalsze odcinki. Dodatkowo nawet w zimie jest on uczęszczany i często można spotkać przetarty szlak. Niebieski Szlak Karpacki to całkowite przeciwieństwo czerwonego szlaku. Zarówno tereny Beskidu Niskiego, Bieszczadów a następnie Pogórzy są sporadycznie uczęszczane latem, natomiast w warunkach zimowych prawie w ogóle!

O szlaku

Termin realizacji projektu: start w styczniu 2022

Paweł Pabian

***

Wszystkie zrealizowane do tej pory projekty są opisane i były na bieżąco opisywane na stronie internetowej i FB.

Paweł Pabian

Exit mobile version