Góry jesienią – w co się ubrać, jak się spakować

- poradnik OM

fot. MG / outdoormagazyn.pl

Poniższe zestawienie ekwipunku zostało stworzone przez redakcję OM we współpracy z zaprzyjaźnionymi przewodnikami górskimi i instruktorami, z myślą o jesiennych wycieczkach w niższe góry Polski (nie dotyczy wyższych partii Tatr). O tej porze roku warunki w górach potrafią być skrajne, więc pamiętajcie, aby zawsze sprawdzać aktualne prognozy dla regionu, w który się wybieracie – dostosujcie do nich swoje wyposażenie. 

***

Dobrze dobrany ubiór i kompletnie spakowany plecak to ważne elementy poprawnego działania w górach. Nie zapomnijcie też o planowaniu wycieczki, rezerwacjach schronisk i dobraniu trasy z uwzględnieniem aktualnych prognoz pogody oraz kondycji.

fot. MG / outdoormagazyn.pl

Lista sprzętu

Na sobie:

W plecaku:

Dodatkowo – jeśli planujemy gotować:

Dodatkowo – jeśli planujemy nocleg schronisku:

***

Jeśli wybieracie się nie w góry, a do lasu i planujecie samodzielny biwak, tutaj znajdziecie nasz poradnik i listę sprzętu:

fot. MG / outdoormagazyn.pl

***

Plecak

fot. MG / outdoormagazyn.pl

Jak spakować plecak

Tak jak w przypadku prostego trekkingu po lesie i niedługich tras – wycieczek, których celem jest biwak, możemy mówić o dwóch podejściach do pakowania – minimalistycznym i wygodnym (zabieramy więcej rzeczy, które podnoszą nasz komfort), tak w górach w zasadzie nie ma dyskusji. Zawsze starajmy się pakować jak najlżej – od tego zleżeć będzie nie tylko nasz komfort i przyjemność z marszu, ale również bezpieczeństwo, dla którego niejednokrotnie kluczowa jest sprawność poruszania się w trudnym terenie, jak najmniejsze zmęczenie mięśni. Ciężki plecak zwiększa ryzyko kontuzji i wydłuża czas marszu.

Rozłóżmy rzeczy na podłodze, zastanówmy się raz jeszcze, czy mamy wszystko co jest potrzebne? Czy któraś z tych rzeczy jest zbędnym balastem? Ok, teraz pora spakować to do plecaka.

Odpowiednie rozmieszczenie rzeczy w plecaku ma kluczowe znaczenie dla komfortu na szlaku. Podstawowa zasada mówi, że ciężkie rzeczy pakujemy raczej nisko i blisko pleców, a im wyżej tym lżejsze. Z drugiej strony, niektóre rzeczy chcemy mieć cały czas pod ręką. Zazwyczaj możemy przyjąć takie wytyczne:

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne. Jednak pamiętajcie, że najlepszą nauczycielką jest praktyka. Po powrocie z wycieczki, zastanówcie się czy zabraliście ze sobą jakieś niepotrzebne rzeczy? A może czegoś Wam brakowało? Tylko w ten sposób dojdziecie do perfekcji.

fot. MG / outdoormagazyn.pl

Red.

Exit mobile version