„Zanocuj w lesie” – zmiany w programie pilotażowym Lasów Państwowych

fot. Lasy Państwowe

„Zanocuj w lesie”! 24 lutego to dobry dzień dla miłośników biwakowania. Program pilotażowy, umożliwiający legalne nocowanie „na dziko” w polskich lasach, zostaje przedłużony! Jak informują Lasy Państwowe, Dyrektor LP wydał także decyzję o jego rozszerzeniu. Oto kilka najważniejszych zmian.

***

Nowa nazwa                                                                      

Jak pisaliśmy w podsumowaniu programu, duża część z nas nie utożsamia się z takimi określeniami jak „bushcraft” czy „surwiwal”. Z tego powodu, Lasy Państwowe zdecydowały się na zmianę nazwy projektu na „Zanocuj w lesie”.

Współpraca ze wszystkimi nadleśnictwami

W ramach rozszerzenia programu, do końca kwietnia wszystkie nadleśnictwa w Polsce mają wyznaczyć na swoim terenie fragment lasu, na którym będzie można legalnie biwakować. Oznacza to, że od 1 maja osoby, które dotychczas miały zbyt daleko do obszarów pilotażowych, będą mogły odwiedzić je bez większych problemów dojazdowych. Informacje dotyczące lokalizacji obszarów zostaną wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw.

Możliwość korzystania z kuchenek gazowych

Nowe przepisy obejmują również tych, którzy podczas biwakowania chcieliby skorzystać z kuchenki gazowej. Dzięki postawie Pomorzan, który udowodnili, że możliwym jest bezpieczne korzystanie z kuchenek gazowych bez wyrządzania szkód dla środowiska, od 14.04.2021 będzie mógł używać ich każdy. Co istotne, kuchenki dozwolone będą tylko na dotychczasowych obszarach pilotażowych.

Zgłaszanie chęci biwakowania

Zniesiony został także obowiązek zgłaszania pobytu. Warunkiem jest nocleg maksymalnie dziewięciu osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W innym przypadku, chęć biwakowania należy zgłosić w celu uzyskania mailowej zgody danego nadleśnictwa. 

Jak pisze Rafał Palowski z Lesovika:

Na naszych oczach, dzięki naszej wzorowej obywatelskiej postawie i aktywności zmienia się oblicze polskiego outdooru – powściągliwość i nieufność zmienia się w otwartość i przychylność. Jako stali bywalcy lasów pokazujemy na czym polega nasza pasja, a to w konsekwencji otwiera leśne polany dla tych, którzy w krok za nami zawitają do tego pięknego świata.

Przypominamy, że bez zmian pozostaje zakaz zbierania drewna czy palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi oraz inne kwestie wynikające z ustawy o lasach, w tym zakaz wjazdu do lasu pojazdami, takimi jak kampery.

***

Zanocuj w lesie
fot. Lasy Państwowe

Oficjalny komunikat Lasów Państwowych (24.02.2021):

Zuzanna Kozerska

 źródło: Lasy Państwowe, Lesovik

Exit mobile version