Stopnie zagrożenia lawinowego w polskich górach

Stopnie zagrożenia lawinowego

W polskich górach funkcjonuje pięciostopniowa skala zagrożenia lawinowego, która oznacza prawdopodobieństwa zejścia lawiny. Pamiętajmy, że nawet 1. stopień nie gwarantuje bezpieczeństwa, wszystko zależy od stopnia nachylenia stoku, warunków śniegowych i atmosferycznych. W niniejszym artykule objaśniamy poszczególne stopnie zagrożenia lawinowego.

***

Oto podstawowe symbole, które należy poznać:

Stopnie zagrożenia lawinowego

Szczegółowo kolejne stopnie zagrożenia lawinowego opisuje poniższa tabela:

źródło: lawiny.topr.pl

Objaśnienia do tabeli

* Nachylenie stoku:

** Obciążenie dodatkowe:

Dodatkowe informacje w komunikacie:

Komunikat lawinowy może zawierać dodatkowe informacje o wysokościach n.p.m., o wystawach względem kierunków świata lub o formach terenu szczególnie niekorzystnych ze względu na zagrożenie lawinowe oraz informację o typowych problemach lawinowych.

*** Klasyfikacja Wielkości Lawin

źródło: lawiny.topr.pl

Problemy lawinowe

Pięć typowych problemów lawinowych zostało określone przez Zgromadzenie Ogólne EAWS (European Avalanchest Warning Services) w Monachium w 2017 roku, w celu opisania typowych sytuacji występujących w terenie lawinowym oraz wsparcia specjalistów i turystów w ich ocenie zagrożenia lawinowego. Opis problemu uzupełnia informacje zawarte w komunikacie lawinowym o stopniu zagrożenia lawinowego i wskazanych lokalizacjach niekorzystnych (np. czynnik nachylenia i wysokości) i reprezentuje trzeci poziom w piramidzie informacyjnej.

Opisane definicje obejmują ogólną charakterystykę problemu, w tym spodziewane rodzaje lawin, opis typowego rozmieszczenia w terenie i umiejscowienia słabej warstwy w pokrywie śnieżnej, charakterystykę mechanizmu uruchomienia lawiny, opis typowych okresów występowania, oraz zasad rozpoznania problemu w terenie, a na koniec kilka porad dotyczących zaleceń dla osób planujących wyjście w teren lawinowy.

Główny nacisk położony jest na informacje dla osób rekreacyjnie uprawiających sport i turystykę w terenie gdzie występuje zagrożenie lawinowe. Jednak opis typowych problemów lawinowych może być również przydatny dla służb zajmujących się profesjonalnie bezpieczeństwem lawinowym.

źródło: lawiny.topr.pl
Widok na Świnicę z Hali Gąsienicowej (fot. Aneta Żukowska)

Red.

 źródło: TOPR

Exit mobile version