Bezpieczeństwo w górach – 4 zasady, o których trzeba pamiętać

Bezpieczeństwo w górach (fot. kursylawinowe.pl / F. Pieradzki)

Bezpieczeństwo w górach to podstawa. Niniejsze 4 zasady przygotowane przez doświadczonych przewodników górskich i ratowników to absolutne minimum, które należy zrozumieć, przyswoić i wykorzystać podczas planowania wypadów w góry, zwłaszcza zimą. To punkt wyjścia do bardziej szczegółowych przygotowań i gromadzenia doświadczeń. Niezależnie od tego czy wybieracie się w Beskidy czy Tatry, w rakach, na rakietach śnieżnych czy fokach, pamiętajcie o tych wskazówkach.

***

1. ZAPLANUJ WYCIECZKĘ

Odpowiednio wcześnie wybierz swój cel. Korzystając z map, przewodników i komputera sprawdź, jakie trudności możesz napotkać po drodze i ile czasu zajmuje pokonanie trasy. Ustal też godzinę, o której musisz zawrócić, by bezpiecznie (i przed zmierzchem) zejść z gór. Przygotuj plan alternatywny.

Już na kilka dni przed wyjazdem zacznij śledzić prognozy pogody oraz informacje na temat zagrożenia lawinowego i warunków panujących na szlakach. Zastanów sie, czy w danych warunkach umiejętności wszystkich uczestników wycieczki pozwolą na bezpieczne pokonanie zaplanowanej trasy.

2. ZADBAJ O ODPOWIEDNIĄ ODZIEŻ I SPRZĘT

Odpowiednio do panujących i prognozowanych warunków dobierz warstwy odzieży. Ubranie powinno zapewnić ochronę przed wilgocią, wiatrem i zimnem, a także nie dopuścić do przegrzania i przepocenia. Spakuj kurtkę lub ciepłą bluzę (na wypadek ochłodzenia) oraz zapasowe rękawiczki i czapkę.

Pamiętaj, że w górach twój organizm jest jedynym źródłem ciepła. Nie wolno doprowadzić do jego wychłodzenia, trzeba również zapewnić mu odpowiednie paliwo. W plecaku nie może zabraknąć prowiantu i termosu z dobrze posłodzonym napojem.

Wodoodporne i stworzone z myślą o wędrówkach po górskich szlakach obuwie to nie tylko kwestia komfortu, ale i bezpieczeństwa. Podobnie jak raki i czekan, które obok detektora lawinowego, sondy i łopatki są elementarną częścią wyposażenia, jeżeli wybierasz się zimą na szlaki powyżej tatrzańskich schronisk.

3. MIEJRESPEKT DO GÓR

Nie przeceniaj swoich umiejętności i zawsze zakładaj, że warunki i trasa są trudniejsze niż myślisz. Wyjdź w góry jak najwcześniej. Cały czas kontroluj swoją pozycję – mapa, kompas, a także nawigacja GPS pomogą ci zorientować się w terenie.

Nie chodź w góry sam. W sytuacji awaryjnej partnerzy mogą okazać się jedynymi osobami, które udzielą ci pomocy lub wezwą ratowników.

4. PRZYGOTUJ SIĘ NA PROBLEMY

Upewnij się, że bateria twojego telefonu jest w pełni naładowana, masz zapisany numer alarmowy TOPR (985 lub 601 100 300) albo zainstalowaną aplikację RATUNEK. Zabierz ze sobą apteczkę, folię NRC i naładowaną latarkę.

Kiedy wybierasz się w góry poza granicami Polski, a nawet wtedy, gdy poruszasz się przy granicy, zadbaj o ubezpieczenie, które obejmuje koszty akcji ratunkowej z użyciem helikoptera.

Bezpieczeństwo w górach
Bezpieczeństwo w górach to podstawa

***

Informacje o aktualnych warunkach w górach znajdziecie na stronach:

Dobre prognozy pogody:

Redakcja

na podstawie materiałów kursylawinowe.pl i PZU – z myślą o bezpieczeństwie

Exit mobile version