Trekkingowe wskazówki dla początkujących – radzi Fjällräven

Fjällräven podpowiada jak czerpać przyjemność z pokonywania pieszo długich dystansów, nawet wtedy, gdy dźwigasz plecak z całym sprzętem biwakowym. 

***

W słowniku Cambridge trekking definiowany jest jako pokonywanie pieszo długich dystansów dla przyjemności. To właśnie z „czerpaniem przyjemności” z długich wędrówek chcemy ci pomóc. Zakładamy, że jako istota ludzka, całkiem nieźle sobie radzisz z naprzemiennym stawianiem jednej stopy przed drugą. Czyli czynnością znaną ci jako chodzenie. Przy odrobinie determinacji i treningu także pokonywanie pieszo większych dystansów jest w zasięgu twoich możliwości. Jednakże, by mieć pewność, że wędrówka nie stanie się męczarnią, przygotowaliśmy ten poradnik dla początkujących. Wszak naszą misją jest inspirowanie i umożliwianie jak największej liczbie osób kontaktu za naturą. Chcemy więc, by każda sekunda spędzona na świeżym powietrzu, była dla ciebie wspaniałym doświadczeniem.

Trekkingowe wskazówki dla początkujących – radzi Fjällräven (fot. Fjällräven)

Przygotuj swoje ciało

Tak, umiesz chodzić. Czy jesteś jednak w stanie wędrować przez kilka dni z rzędu, z plecakiem, w zróżnicowanym ternie, bez szans na długi odpoczynek we własnym łóżku? Na pewno tak! Oczywiście jeżeli odpowiednio się przygotujesz. Bez tego – raczej nie.

Spróbuj tego:

Wybierz odpowiedni szlak

Wędrówka słynnym Pacific Crest Trail, GR20 na Korsyce, albo popularny trekking do Base Campu pod Everestem nie są najlepszym wyborem na początek. Nie mówimy, że nie dasz rady. Jednak by przyjemność była jak największa, a szanse na zmęczenie i niezadowolenie jak najmniejsze, wybralibyśmy coś mniej wymagającego.

Trekkingowe wskazówki dla początkujących (fot. Fjällräven)

Weekend pod namiotem w górach i wschód słońca na Pilsku (1557 m n.p.m.)

Krótka trasa dla tych, którzy chcą wykorzystać wolny weekend, by po raz pierwszy wybrać się w góry z namiotem. 

Pierwszego dnia podchodzimy z Sopotni Wielkiej do Schroniska PTTK na Rysiance, gdzie można zjeść obiad i odpocząć. Potem czerwonym szlakiem granicznym wędrujemy w kierunku Pilska, na którego zboczach znajduje się Baza namiotowa SKPB na Hali Górowej. Można tam rozbić własny namiot lub nocować w namiocie wojskowym albo szałasie, skorzystać polowego z prysznica i kuchni turystycznej.

Mapa, dzień 1 – kliknij tu, aby przejść do mapy interaktywnej

Drugi dzień warto zacząć wcześnie, można nawet pokusić się o zdobycie szczytu Pilska przed wschodem słońca (1,5 godz. podejścia). Z wysokości 1557 m n.p.m. roztacza się przepiękny widok na Beskid Żywiecki, Babią Górę i Tatry. Schodząc zabieramy z bazy namiotowej rzeczy i docieramy z powrotem do Sopotni Wielkiej. Pozostaje nam jeszcze czas na powrót do domu.

Mapa, dzień 2 – kliknij tu, aby przejść do mapy interaktywnej

Pamiętaj:

Początkującym polecamy dystans 15-20 kilometrów dziennie po stosunkowo płaskim terenie i nocleg w schroniskach lub prywatnych kwaterach. Jeżeli zdecydujesz się na biwakowanie i masz więcej ekwipunku, potrzebować będziesz więcej przerw. W związku z tym bardziej realny będzie plan pokonania 12-17 kilometrów dziennie. Jeżeli planujesz wyprawę w góry, załóż, że będzie to 10-15 kilometrów dziennie. 

Trekkingowe wskazówki dla początkujących – radzi Fjällräven (fot. Fjällräven)

Planuj, planuj i jeszcze raz planuj

Czytaj przewodniki, poszukaj informacji na forach internetowych, podpytaj znajomego, który był na trekkingu w Himalajach. Spędź czas nad mapą, jeszcze zanim wyruszysz. Nie możesz liczyć na to, że na nawigacja GPS w telefonie będzie cały czas działała prawidłowo.

Pomyśl też o tym:

Trekkingowe wskazówki dla początkujących – radzi Fjällräven (fot. Fjällräven)

Ubierz się warstwowo

Odpowiednia odzież to jedna z najważniejszych kwestii jeżeli chodzi o twoje dobre samopoczucie i przyjemność czerpaną z wędrówki. Sugerujemy, by kierować się poniższymi zasadami:

Zdejmuj i zakładaj poszczególne warstwy w zależności od potrzeby. Pamiętaj, by założyć warstwę, która zapobiegnie wychłodzeniu organizmu, kiedy tylko się zatrzymasz. Nie czekaj aż zaczniesz odczuwać zimno. Staraj się dopasowywać tempo tak, by nie przegrzewać i nie pocić się nadmiernie. Przemoczone plecy nie są czymś normalnym w czasie trekkingu – być może masz na sobie zbyt dużo warstw, albo musisz zwolnić lub odpocząć.

Abisko Midsummer Jacket (fot. Fjällräven)

Dbaj o zdrowie

To jest czas dla ciebie, ale szanuj też innych

By trekking był wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich, jest kilka zasad, których powinno się przestrzegać na szlaku:

To wszystko! Czas rozpocząć przygodę i zakochać się w trekkingu. Do zobaczeniu na szlaku!

Trekkingowe wskazówki dla początkujących – radzi Fjällräven (fot. Fjällräven)

Informacja prasowa Fjällräven

Exit mobile version