Region Trentino – góry dla wszystkich

Trekking, via ferraty i szlaki turystyczne – bliskość gór, masywne bloki skalne i wprawiające w niemy zachwyt wschody i zachody słońca oglądane z tarasów widokowych w górskich schroniskach. Góry bez trudu podbijają serca i łatwo ulec ich urokowi. Wystarczy wykonać pierwszy krok, a potem kolejne, aby rozpocząć przygodę i odkryć miejsca bogate w historie, czy podziwiać zmieniający się krajobraz podczas wędrówki na szczyt. Górskie obszary regionu Trentino, a w szczególności piękne Dolomity, zachęcają do pieszych wycieczek i trekkingu.

W Trentino mając do dyspozycji ponad 5800 km szlaków, można zarówno zdobywać wysokie szczyty, jaki i pozwolić oczarować się cudownym wschodom i zachodom słońca lub nasycić zmysły roztaczającą się wokół, urzekającą panoramą. Każde ze 140 schronisk, otwartych od 20 czerwca do 20 września (czasem dłużej), oferuje coś więcej niż nocleg – tu górskie przestrzenie, emocje, całe wieki dziejów oraz góry i ich mieszkańcy mówią pełnym głosem.

Rifugio Tosa Tommaso Pedrotti, Dolomity Brenta, Trentino (fot. Daniela Lira)

Trekking dla każdego w niskich i wysokich partiach gór

Trzyetapowy Garda Trek: poziom trudności – łatwy

Garda Trek składa się z 3 pętli, które najlepiej pokonywać etapami. Szlak biegnie wzdłuż stoków i górskich szczytów położonych w północnej części Lago di Garda, największego jeziora we Włoszech (fragmenty trasy przebiegają także nad jeziorami Ledro i Tenno). Trzy etapy trasy to magiczne krajobrazy, urzekająca przyroda, emocje i niezapomniane doznania przeżywane podczas urokliwych nocy spędzanych w schroniskach. To także odkrywanie lokalnych smaków podczas niespiesznej wędrówki:

https://www.gardatrentino.it/it/gardatrek-garda-trentino/

Alta Via del Granito – Pasmo Lagorai – Cima d’Asta: poziom trudności – średni

Alta Via del Granito to pętla, której pokonanie zajmuje 3 dni. Szlak biegnie po wyjątkowej granitowej „wyspie” położonej w paśmie górskim Cima d’Asta – Cime di Rava, w południowym łańcuchu Lagorai. To jeden z najbardziej dziewiczych obszarów górskich w Alpach, który gwarantuje wędrówkę w kojącej ciszy, w otoczeniu malowniczych krajobrazów i niemych wspomnień z okresu I wojny światowej. Dookoła szlaku znajdują się pastwiska i łąki oraz wijące się starożytne ścieżki i sieć dawnych dróg wojskowych. Na szlaku nocleg oferują dwa schroniska: Cima d’Asta „Ottone Brentari” i Caldenave. Marszruta zaczyna się i kończy w Val Malene – na płaskowyżu Tesino – w Malga Sorgazza, dokąd można dotrzeć z uroczej miejscowości Pieve Tesino.

www.altaviadelgranito.com

Val di Genova, Gruppa Adamello, Rifugio Mandron (fot. P. Geminiani / Visit Trentino)

Trekking w Adamello – Grupa górska Adamello, sektor Trentino: poziom trudności – zaawansowany

Jeziora, wodospady, alpejskie strumienie i połacie lodu – jednym słowem: woda, i to w każdej postaci. Motywem przewodnim górskiej wędrówki jest pokonywanie wysokości i podziwianie niewątpliwie fascynującej różnorodności mijanych ekosystemów. Urzekający trekking w Parku Przyrodniczym Adamello Brenta to propozycja przygotowana przez cztery schroniska: Trivena in Val Breguzzo, Val di Fumo, Carè Alto i San Giuliano, w których po drodze mogą zatrzymać się wędrowcy. Szlak, nie ma żadnych trudności technicznych, ale został przygotowany z myślą o wytrawnych piechurach. Prowadzi do serca trydenckiego pasma Adamello wijącymi ścieżkami na dużych wysokościach, które pną się w kierunku najwyższych szczytów, do lodowców Carè Alto i Lares oraz jeziora San Giuliano.

Trekking in Adamello

Inne propozycje znajdują się tutaj.

Via Ferraty, których nie można przegapić

Dla rodzin i początkujących

Ferrata Fausto Susatti w Cima Capi to zapierająca dech w piersiach, pełna zjawiskowych krajobrazów droga wspinaczkowa, którą należy koniecznie zaliczyć, planując wypoczynek nad jeziorem Garda w regionie Trentino. Biegnie po łagodnym zboczu, jest zatem łatwa i odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i dla rodzin z dziećmi. Dodatkowo, z najbardziej odsłoniętego odcinka drogi można podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków na jezioro Garda.

Ferrata dei Laghi – Cermiskyline w Val di Fiemme jest idealna zarówno dla nowicjuszy, jak i adeptów wspinaczki. Droga zaczyna się od jezior Bombasel na Alpe Cermis i dociera aż na szczyt zamku Bombasel w paśmie górskim Lagorai, gdzie znajduje się wspaniały punkt widokowy, z którego roztacza się urzekająca panorama na szczyty dolin Val di Fiemme i Val di Fassa.

Ferrata w Burrone Giovanelli to droga, która oferuje fantastyczne doznania w niezwykle urokliwym otoczeniu, gdyż wiedzie wzdłuż malowniczego kanionu. Wspinając się po drabinkach przez pofałdowane formacje, mija się skalne uskoki i niemal 100-metrowe wodospady. Droga kończy się na Monte di Mezzocorona, powyżej równiny Rotaliana. Brzmi groźnie? Wcale nie, droga nadaje się dla rodzin z dziećmi.

Grupa San Martino, Trentino (fot. T. Brunner)

Najbardziej spektakularna

Słynna Via delle Bocchette, położona w Dolomitach Brenta, to historyczny szlak, biegnący na dużych wysokościach, którego nie można przegapić. Droga jest specjalnie przygotowana do wspinaczki, wieloetapowa, pełna wąskich przesmyków, trudnych przejść i półek skalnych. Rozlokowane na trasie schroniska: Tuckett, Brentei, Alimonta, Pedrotti-Tosa i Agostini-Val d’Ambièz pozwalają rozłożyć wspinaczkę nawet na kilka dni i przeżyć jedyną w swoim rodzaju górską przygodę w pięknych okolicznościach przyrody. Pomiędzy schroniskami Alimonta i Pedrotti-Tosa przebiega najbardziej spektakularny odcinek szlaku: Bocchette Centrali.

Dla ekspertów

Na drodze Ferrata delle Aquile, przemieszczając się po wapiennych filarach Cima Paganella, ma się dosłownie wrażenia chodzenia w chmurach. Trud wspinaczki z pewnością wynagradza widok ze szczytu na dolinę Adygi, skąd rozpościera się zachwycająca panorama na wszystkie strony świata.

Marmolada – najwyższa góra masywu Dolomiti di Fassa – to ambitny punkt docelowy dla najbardziej doświadczonych trekkerów. Jest to jedna z najstarszych tras w Dolomitach: Ferrata di Punta Penia. Szlak stworzony w 1903 r., biegnie z Forcella Marmolada wzdłuż półek zachodniej grani aż do samego szczytu. Można do niej podejść ze schroniska Contrin lub Pian dei Fiacconi.

Inne propozycje ambitnych szlaków znajdują się tutaj.

Vald di Sole, Trentino (fot. Pillow Lab)

Lato na Cimon della Pala – „Matterhornie Dolomitów”

Latem 2020 roku w Dolomitach, we wschodniej części regionu Trentino, reflektory oświetlą jeden z najsłynniejszych szczytów pasma Pale di San Martino – Cimòn della Pala, który nazywany jest „Matterhornem Dolomitów”. W tym roku wycelowana w błękit nieba strzała Dolomitów obchodzi dwa wyjątkowe jubileusze: 150. rocznicę pierwszego wejścia na szczyt (od strony północnej), którego dokonał w 1870 r. angielski alpinista Edward Robson Whitwell, wraz z przewodnikiem górskim z Ampezzo, Santo Siorpaesem i szwajcarskim przewodnikiem, Christianem Lauenerem, oraz 50. rocznicę wytyczenia drogi Ferrata Bolver – Lugli, która biegnie po zachodniej ścianie szczytu Cimòn. To jedna z najbardziej widowiskowych i eksponowanych dróg via ferrata w Dolomitach. Z uwagi na swą długość, dedykowana jest wyłącznie wytrawnym ekspertom wspinaczki. Obchody rocznic zaplanowano na 9 sierpnia. Odbędą się w miejscowości San Martino di Castrozza, gdzie organizatorami i gospodarzami będą przewodnicy alpejscy nazywani „Aquile” (Orłami), pochodzący z osad San Martino oraz Primiero.

https://www.sanmartino.com/IT/50-bolver-lugli/

Biuro Przewodników Alpejskich, +39 0439-768795

„Let’s Dolomites” – nieznane oblicze gór

Let’s Dolomites to projekt stworzony przez trydenckich przewodników alpejskich. Ich obecność podczas wędrówki po głównych szlakach górskich regionu Trentino ma zapewnić turystom niezapomniane wrażenia trekkingowe. W ramach projektu przewodnicy alpejscy, dzielą się swoją bogatą wiedzą na temat najbardziej niezwykłych i ciekawych aspektów dotyczących historii, fauny i flory oraz budowy geologicznej gór. W ofercie znajdują się 6/7-dniowe lub 3-dniowe programy, uwzględniające noclegi w schroniskach i chatach. Oto niektóre z propozycji:

www.visittrentino.info/guidealpine

ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ

Turyści, również tego lata, proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności i rozważny wybór dróg i skrupulatne planowanie tras swoich przejść. W 2019 roku rozpoczęto renowację wielu szlaków, które wraz z tysiącami hektarów lasów zostały zdewastowane podczas wielokrotnych, gwałtownych załamań pogody, które miały miejsce w październiku 2018 r. Kilka szlaków nadal nie nadaje się do użytku. Odcinki szczególnie zniszczone oznaczone są na tablicach informacyjnych jako zamknięte szlaki. Bieżące aktualizacje dostępne są na stronie www.visittrentino.info/mca lub w biurze lokalnej agencji Apt.

Informacja prasowa Visit Trentino

Exit mobile version