Epidemia oczyszcza powietrze. Himalaje widoczne z 200 km

Baudhha Himal, Himalchuli i Manaslu widziane z Doliny Kathmandu (fot. Abhushan Gautam)

Jak podaje Nepali Times lockdown sprawił, że ruch samochodowy na ulicach nepalskich miast jest znacznie mniejszy, a co za tym idzie, dużo mniejsza jest emisja spalin. Z Doliny Kathmandu po raz pierwszy od lat widać Mt. Everest.

***

W wielu miastach Nepalu zauważono znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W związku z ograniczeniami mającymi na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa, ruchu na drogach i ulicach miast zmniejszył się, a jakość powietrza silnie zanieczyszczonych regionów Nepalu oraz północnych Indii poprawiła się.

Co prawda nie możemy mieć pewności czy do poprawy sytuacji przyczyniło się głównie ograniczenie ruchu samochodowego, lotniczego czy spowolnienie działalności produkcyjnej na obszarach przemysłowych (a może dodatkowo sprzyjająca sytuacja atmosferyczna?), to efekty są widoczne gołym okiem.

Dolina Kathmandu, w tle Himalaje – 10 maja 2020 r. (fot. Abhushan Gautam)

Pasmo Himalajów jest widoczne z miejscowości Chandigarh. Z Siliguri widać Kanczendzongę, najwyższy szczyt Indii. Mt. Everest widać z miejscowości Chobar położonej w Dolinie Kathmandu – to odległość ok. 200 km.

Dolina Kathmandu, w tle Himalaje – 10 maja 2020 r. (fot. Abhushan Gautam)

Times of India również donosił o podobnych obserwacjach. Już w kwietniu powietrze nad miastem Jalandhar oczyściło się na tyle, że jego mieszkańcy mogli dostrzec odległe o 200 km pasmo Dhauladhar.

Pasmo Dhauladhar widoczne ponad dachami Phagwara i Jalandhar (fot. timesofindia.com)

W zeszłym miesiącu widoki zaskoczyły również mieszkańców pakistańskiego Sijalkotu. Po raz pierwszy od ponad 30 lat z miasta wyraźnie widać było białe szczyty Himalajów Kaszmiru.

Panorama widoczna z miejscowości Sijalkot (fot. Khawar S Khawaja – Twitter)

Warto pamiętać, że Indie to jedno z najbardziej zanieczyszczonych państw na świecie. Znajduje się tam 15 z 20 miast o najgorszej jakości powietrza. Produkowane przez Indie zanieczyszczenie przepływa często również nad Nepal i Pakistan. Himalaje stanowią naturalną barierę dla mas powietrza, przez co po ich południowej stronie zbiera się często gęsty smog. Dlatego właśnie tutaj efekty mniejszego zużycia paliw kopalnych w trakcie epidemii są najwyraźniej widoczne.

Czy podobne efekty pandemii zauważyliśmy w Polsce?

Michał Gurgul
źródła: nepalitimes.com, timesofindia.com, airly.eu

Exit mobile version