Pierwsze polskie zwycięstwo na festiwalu UTMB w historii – Marcin Świerc wygrywa bieg TDS!

„Sur les Traces des Ducs de Savoie”, czyli „Bieg śladem władców Sabaudii”, w skrócie TDS®, to bieg rozgrywany w ramach jednego z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali biegów górskich na świecie. Wczoraj, 29 sierpnia, po 13 godzinach i 24 minutach zaciekłej rywalizacji oraz imponującym finiszu, na metę jako pierwszy wpada Marcin Świerc – pierwszy Polak w historii, który staną na najwyższym stopniu podium któregokolwiek z biegów w ramach Ultra Trail du Mont Blanc.

Na Col du Joly, po 90 km trasy, Marcin był na 4. pozycji (fot. Marcin Świerc FanPage)

TDS® to jeden z najtrudniejszych biegów w ramach festiwalu UTMB. Rywalizacja rozgrywa się na trasie okalającej masyw Mont Blanc i zataczającej niemal pełne koło – pętlę o długości 123 km (w tym roku trasa uległa drobnym modyfikacjom ze względu na trudne warunki pogodowe w wyższych partiach gór). TDS® to około 7300 m przewyższenia, maksymalna wysokość na jaką wbiegają zawodnicy to ponad 2500 m, a średnia wysokość na jakiej przebiega rywalizacja to około 1880 m. Podczas najdłuższego podbiegu zawodnicy zdobywają 1600 m wysokości, podczas najdłuższego zbiegu tracą 1400 m wysokości. Najlepsi spośród 1600 zawodników ukończyli rywalizację wczoraj późnym wieczorem, ale w momencie pisania tego artykułu wielu zawodników nadal znajduje się na trasie – limit czasowy dla biegu TDS® 33:00.

Przybliżony przebieg i profil trasy TDS (fot. utmbmontblanc.com)

Najszybciej z trasą TDS® uporał się oczywiście Marcin Świerc, który na metę wpadł po 13 godzinach i 24 minutach. Średnia prędkość Marcina podczas tego biegu to 9,2 km/h! Marin przez cały czas biegł pewnie, spokojnie, z rozmysłem planując i rozkładając swoje siły. Na 30 km przed metą nasz zawodnik zajmował 3. miejsce i stopniowo zbliżał się do lidera. W czołówce nieustannie zachodziły zmiany, a gdy na prowadzenie wysunął się Rosjanin, Dmitrij Mitiajew wydawało się, że trudno będzie odebrać mu prowadzenie. Do walki na ostatnich kilometrach szykował się również Amerykanin Dylan Bowman.

Marcin na 51 km trasy TDS, w Bourg Saint Maurice (fot. Marcin Świerc FanPage)

20 km przed metą Polak był drugi, za Rosjaninem. Czołową trójkę dziliły tylko minuty. Na punkcie w Les Houches (115 km), Polak stracił swoją pozycję – Bowman przebiegł przez namiot bez chwili wytchnienia i przegonił Świerca. Marcin uzupełniał zapas wody, zmienił czołówkę i ruszył w pogoń.

Pełna emocji końcówka rywalizacji rozgrywa się na ostatnich, płaskich już, kilometrach trasy. Różnice pomiędzy zawodnikami są minimalne (niesłychane wręcz na tak długiej trasie). W końcu, zza ostatniego zakrętu trasy wyłania się sylwetka pierwszego z biegaczy. Ku zdumieniu i niesłychanej radości polskich kibiców – jest to Marcin Świerc!

Marcin przecina linię mety ze świetnym czasem 13:24:00, z nieco ponad minutową przewagą nad Dylanem Bowmanem i blisko 2-minutową nad Mitiajewem, który na końcówce spadł z pozycji lidera na 3. miejsce.

Póki co dotarł do nas tylko krótki komentarz Marcina:

Jestem przeszczęśliwy! Żona czekała na mecie, więc musiałem biec bardzo szybko, by się z nią spotkać!

Marcin Świerc wygrywa bieg TDS w ramach festiwalu UTMB 2018 (fot. utmbmontblanc.com)