Dolomites UNESCO GeoTrail, czyli wędrówka między erami

Dolomity są bez wątpienia jednymi z najpiękniejszych gór na świecie. Potwierdza to zarówno wpisanie ich na Listę Dziedzictwa Przyrody UNESCO, jak i miliony osób, wychwalających ich piękno w książkach, filmach, gazetach czy Internecie. Niezależnie od pory roku, Dolomity zachwycały i zachwycać będą. Jednocześnie są też ogromną kopalnią wiedzy – nie tylko dla geologów. Każdy z nas także może „musnąć” trochę historii naszej planety wybierając się na wędrówkę 10-etapowym szlakiem geologicznym, opisanym w przewodniku Dolomites UNESCO GeoTrail.

.Dolomites UNESCO GeoTrail (fot. Südtirol)

Blade Góry

Włoskie Dolomity, z uwagi na charakterystyczne formacje skalne, zwane też Bladymi Górami, zaczęły się tworzyć 280 milionów lat temu. Obecnie zajmują 142 tys. hektarów, w większości znajdując się na terenie Południowego Tyrolu / Südtirolu. Ich nazwa wzięła się od nazwiska francuskiego geologa Déodata de Dolomieu, który badał tamtejsze skały

Dolomity stanowią fragment Południowych Alp Wapiennych. Charakteryzują się piękną rzeźbą terenu, wynikającą głównie z ich erozji, a co za tym idzie układu. Często, patrząc na nie, mówi się, że są „porwane” – spowodowane jest to dużą ilością nierównych szczytów i wystających skał. Właśnie ta unikalność i wręcz odurzające piękno miały główny wpływ na wpisanie Dolomitów w 2009 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dolomites UNESCO GeoTrail – Drei Zinnen / Tre Cime (fot. Südtirol / Thomas Grüner)

Historia wyryta w skale

Jednak w Dolomity i do Południowego Tyrolu warto pojechać nie tylko nacieszyć oko ich pięknem czy skorzystać ze standardowych różnorodnych atrakcji turystycznych. Podczas górskich wędrówek, oprócz zmęczenia i cudownych widoków, można też poznać trochę historii geologicznej naszej planety. Wiele osób może powiedzieć, że wystarczą im nudne wspomnienia z lekcji geografii, jednak zobaczenie tego w naturze naprawdę robi wrażenie!

Dolomites UNESCO GeoTrail (fot. Südtirol / Harald Wisthaler)

Wiecie, że Dolomity musiały się „przemieścić” z południa ponad 3000 km, by wreszcie osiąść i uformować się w obecnym miejscu? Albo że tamtejsze skamieliny mają wiele wspólnych cech z obecnymi rafami koralowymi, a wyżłobioną w skałach „granicę” pomiędzy erą paleozoiczną i mezozoiczną, czyli czas kiedy 65 mln lat temu wyginęły dinozaury można zobaczyć na własne oczy?

10 szlaków, 10 historii

Wszystkie te zjawiska można zobaczyć podczas wędrówki po południowotyrolskich górach. Stanowiły też natchnienie do stworzenia przewodnika Dolomites UNESCO Geotrail, który opisuje 10 szlaków tematycznych, wytyczonych w różnych częściach Dolomitów. Jest to zatem kombinacja długodystansowej ścieżki i ścieżki edukacyjnej. Każdy z nich odzwierciedla inną historię, wspólnie tworząc niesamowitą całość pokazującą setki milionów lat zmian naszej planety. Na każdy z nich można się wybrać osobno lub postawić sobie poprzeczkę wysoko i sprostać wyzwaniu przejścia ich wszystkich. W zależności od fragmentu, taka wędrówka może być dłuższa lub krótsza, prostsza lub bardziej dla wytrwałych, zaś łącznie mają 176 km! Pocieszającą informacją jest fakt, że prawie zawsze można korzystać z transportu publicznego, aby wrócić do punktu wyjścia.

Dolomites UNESCO GeoTrail (fot. Südtirol / Harald Wisthaler)

Każdy ze szlaków jest krótko opisany i przedstawiony na mapie na stronie www.suedtirol.info, zaś geologiczne i historyczne detale można znaleźć w samym przewodniku. Dla ułatwienia przygotowaliśmy zestawienie w pigułce:

Dolomites UNESCO GeoTrail – wąwóz Bletterbach (fot. Südtirol / Geoparc Bletterbach)
Dolomites UNESCO GeoTrail -panorama Sesto (fot. Südtirol / Manuel Kottersteger)
Dolomites UNESCO GeoTrail – Drei Zinnen / Tre Cime (fot. Südtirol / Harald Wisthaler)

Góry zawsze były obrazem majestatu i piękna naszej planety, a także często uczyły pokory wobec przyrody. Tym razem mogą nauczyć czegoś więcej, jednocześnie dostarczając przy tym ogromną dawkę endorfin i przyjemności , wynikających z aktywności fizycznej i odcięcia się od codziennego pędu i obowiązków – czy można chcieć więcej?

Dolomites UNESCO GeoTrail – Rosengarten (fot. Südtirol)

Informacja Prasowa Südtirol Marketing

***

Więcej informacji na:

www.suedtirol.info

www.facebook.com/poludniowytyrol

Exit mobile version