Rusza polsko-chorwacka wyprawa na Lhotse

Drugiego kwietnia, wylatuje do Katmandu wyprawa organizowana przez Polski Klub Alpejski. Jej celem jest wierzchołek Lhotse (8516 m).

W międzynarodowy skład zespołu wchodzą: lider Bogusław Magrel, ojciec i syn – Lech i Wojciech Flaczyńscy, Michał Matląg oraz czwórka Chorwatów.

Lhotse widziana od strony Chukhung Ri (źródło: wikipedia)
Lhotse widziana od strony Chukhung Ri (źródło: wikipedia)

Początek  trekkingu do bazy przewidziany jest na siódmego kwietnia. Członkowie wyprawy będą wchodzić na szczyt ośmiotysięcznika droga klasyczną, czyli ścianą zachodnią. Planowane jest założenie czterech obozów.

Jeszcze nie wiadomo czy członkowie wprawy będą się posługiwać wsparciem tlenowym.  Taką decyzję można podjąć dopiero po dotarciu na 7700m. Butle z tlenem natomiast będą stanowiły na pewno zabezpieczenie medyczne. Skład polski będzie wspomagany przez jednego Szerpę, chorwacki zaś przez dwóch.

Polsko-chorwacka wyprawa będzie korzystała z serwisów pogodowych innych wypraw, które znajdą się w bazie pod Everestem. A już wiemy, że będzie ich naprawdę dużo.

Wyprawa Polaków jest pokrywana w całości ze środków własnych.

Lhotse 8516 m n. p. m. należy do tak zwanych ośmiotysięczników wysokich, jest to czwarty szczyt świata. Położony na granicy Nepalu i Chin w Himalajach Wysokich. Pierwszy raz zdobyty , 18 maja 1956 przez Szwajcarów Fritza Luchsinger i Ernsta Reiss.

Pierwszymi Polakami, którym udało się zdobyć Lhotse byli 1979 roku Jerzy Kukuczka (jego pierwsze wejście na ośmiotysięcznik), Andrzej Czok, Janusz Skorek i Andrzej Heinrich. W 1988 roku, Krzysztof  Wielicki stanął  pierwszy raz na szczycie zimą. Rok 1989, zapisał się tragicznie na kartach polskiego himalaizmu, na południowej ścianie zginął Jurek Kukuczka.

Polskie wejścia:

Do tej pory wszystkie polskie wejścia były prowadzone droga klasyczną.

Małgorzata Klamra

Exit mobile version