Kajakiem przez Pacyfik i rowerem pod Mount Everest. Erden Eruç dotarł do wyspy Guam

fot. erdeneruc.com

Erden Eruç specjalizuje się w solowych i długich przeprawach morskich łodzią wiosłową. Na swoim koncie ma wiele rekordów wpisanych oficjalnie do Księgi Guinnessa, a kolejne czekają już na certyfikację. 12 lutego, po 7 miesiącach i 20 dniach od wyjścia z portu w Crescent City w Kalifornii, wioślarz dopłyną do wyspy Guam na Pacyfiku.

***

Celem pochodzącego z Turcji podróżnika jest dotarcie do bazy pod Mount Everestem przy użyciu wyłącznie siły własnych mięśni – od samego początku podróży, czyli od wybrzeży Kalifornii. Odcinek morski pokonuje łodzią wiosłową, natomiast lądowy ma zamiar przejechać na rowerze.

Pierwotny plan zakładał podróż non-stop do wybrzeży Hong Kongu, gdzie Eruç zamierzał dotrzeć w marcu. Kilka wydarzeń wpłynęło jednak na wydłużenie przeprawy przez Pacyfik. Podróżnik zdecydował zatrzymać się w Waikiki na Hawajach (10 września), by dokonać drobnych napraw, złożyć wniosek o wizę do Chin i przeczekać sezon tajfunów. Wiosłowanie wznowił 7 października.

Kajakiem Mount Everest Erden Eruç
Erden Eruç w drodze pod Mount Everest (fot. erdeneruc.com)

Ponieważ zimowe warunki pogodowe spowolniły podróż, granica Chin i Hong Kongu pozostawała zamknięta, a pandemiczne procedury wjazdu do Hong Kongu stały się jeszcze bardziej skomplikowane, Erden Eruç zmienił plan. Postanowił wykorzystać pasaty i skierował swoją łódź na wyspę Guam. Dalej planuje opłynąć Borneo (od południa) przez Morze Jawajskie, kierując się na Półwysep Malajski.

Za Wikipedią: Guam – wyspa w południowej części archipelagu Marianów w Mikronezji, terytorium nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych, ze stolicą w Hagåtña (fot. Google Maps)

Na Guam dotarł po 128 dniach od wyjścia z portu w Waikiki. To dystans około 5700 km.

Erden Eruç w drodze pod Mount Everest. Lądowanie u wybrzeży wyspy Guam (fot. erdeneruc.com)

W porcie Apra podróżnika przywitali członkowie klubu morskiego, straż celna, oficjele, media i dwójka przyjaciół, u których Erden spędził czas na wyspie. Tego dnia na Guam przyleciała również jego partnerka Nancy, z którą nie widział się od przeszło czterech miesięcy. Tak się złożyło, że para miała okazję spędzić razem Walentynki.

Erden Eruç w drodze pod Mount Everest. Lądowanie u wybrzeży wyspy Guam (fot. erdeneruc.com)

21 lutego Erden Eruç opuścił Guam. Aktualną pozycję podróżnika oraz szczegółowe wpisy do dziennika podróży znajdziecie tutaj:

***

Erden Eruç w drodze pod Mount Everest. Lądowanie u wybrzeży wyspy Guam (fot. erdeneruc.com)

Podróży Eruça towarzyszą również cele naukowe i edukacyjne. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu zbiera materiały dla National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA, za Wikipedią: amerykańska instytucja rządowa zajmująca się prognozowaniem pogody, w tym ostrzeganiem przed sztormami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi). Zebrane informacje pomogą również w badaniach nad wielorybami i innymi gatunkami. Erden Eruç prowadzi także seminaria i aktywnie wspiera działania na rzecz ochrony środowiska.

***

Lista rekordów Erdena Eruça wpisana do Księgi Guinnessa jest imponująca. Na oficjalnej stronie widnieje aktualnie 18 wpisów (po kliknięciu przekierowanie do opisu rekordu na guinnessworldrecords.com):

Michał Gurgul
źródła: erdeneruc.com, Wiki, guinnessworldrecords.com

Exit mobile version