Film Polarniczki dostępny on-line

Film Polarniczki przybliża nieopowiedziane historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. Wśród nich są kierowniczki wypraw i badaczki z dużymi osiągnięciami, które świetnie poradziły sobie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn. Nie straszne im było zimowanie w bazach i praca w trudnych polarnych warunkach. Wyniki tej pracy wnoszą wkład w badanie zmian klimatu i kondycji całej planety. Jest to również opowieść o ambicjach, uporze w dążeniu do celu i spełnianiu marzeń.

***

Przez wieki w wielu kulturach zakładano, że badania i eksploracje polarne są wyłącznie męskimi przedsięwzięciami. Wszyscy interesujący się historią naszej planety znają nazwiska wielkich odkrywców – Amundsen, Shackleton czy Scott. Wśród polskich polarników zasłynęli Arctowski, Dobrowolski i Siedlecki. Tymczasem kobiety zajmujące się badaniami polarnymi były także pionierkami w wielu dziedzinach i mają swój ważny udział w tej historii. W ostatnich latach kobiety kierowały wiodącymi światowymi organizacjami zajmującymi się badaniami polarnymi, prowadziły stacje, zespoły terenowe i duże międzynarodowe wyprawy.

Bohaterkami filmu Polarniczki są:

Film Polarniczki online
źródło: film.polarniczki.pl

W 2021 roku wydana została świetnie przyjęta książka Dagi Bożek pt. „Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata”. Jej kontynuacją jest strona polarniczki.pl, na której Daga zamieszcza wywiady z uczestniczkami wypraw do Arktyki i Antarktyki. Sama zresztą zimowała na stacjach badawczych po obu stronach globu (w 2012-13 w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie oraz w 2015-16 w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego) i jest popularyzatorką wiedzy o badaniach polarnych.

Kadr z filmu Polarniczki

Kuba Witek, reżyser i podróżnik, od kilku lat regularnie odwiedzał Północ. Objechał Islandię na rowerze, potem nakręcił film o Polakach zamieszkujących krainę lodu i ognia. Spędził prawie dwa lata na Wyspach Owczych, gdzie nakręcił dwa filmy i serial dokumentalny.  Wziął udział w dwóch ekspedycjach naukowych na Spitsbergen, zorganizowanych przez Instytut Oceanologii PAN w Sopocie. Jego ostatni dokument „Zwykłe Życie” opowiada historię Adama Jarniewskiego, Polaka żyjącego od prawie piętnastu lat na Grenlandii.

Kadr z filmu Polarniczki

Daga i Kuba poznali się na festiwalu kultury nordyckiej Nordic Focus Festival w listopadzie 2021 roku, organizowanym przez Uniwersytet Gdański. Wkrótce podjęli decyzję o nakręceniu filmu inspirowanego projektem „Polarniczki”, skupiając się na najstarszych żyjących uczestniczkach wypraw polarnych.

Muzyka do filmu stworzona zostanie na bazie dźwięków nagrywanych przez naukowców badających lodowce oraz „życie podwodne” Arktyki i Antarktyki, a następnie połączona z nagraniami polskich instrumentalistek i artystek związanych z różnymi gatunkami muzycznymi. Nad całością będzie sprawował pieczę Łukasz Palkiewicz – dwukrotnie nominowany do Fryderyków kompozytor, autor muzyki do filmów oraz producent muzyki elektronicznej, który ma za sobą występy na największych festiwalach muzycznych w Polsce.

Film Polarniczki w całości i za darmo zobaczycie tutaj:

Strona wizytówka – www.film.polarniczki.pl

Reżyser – www.kubawitek.com

Informacja prasowa

Exit mobile version