Biegowa przygoda od schroniska do schroniska

Bieganie w Alpach (źródło: Run the Alps)

Bieganie w Alpach (źródło: Run the Alps)

Pokonywanie dystansów w górach „od schroniska do schroniska” (hut to hut) stało się popularne wśród biegaczy, szukających nowych wyzwań i chcących połączyć pasję do biegania i gór.

Szlaki górskie nie tylko dla trekkingowców

Idea trekkingów górskich „od schroniska do schroniska” (hut to hut) jest związana z pieszymi szlakami średnio i długodystansowymi. W trakcie kilku zaplanowanych dni wędruje się w górach. Sama trasa jest podzielona na etapy, a każdy z nich kończy się w schronisku, gdzie można skorzystać z noclegu i coś zjeść. Trekkingowcy wybierając opcję z noclegiem, mogą iść z nieco lżejszym plecakiem, bez potrzeby noszenia namiotu i innego dodatkowego sprzętu.

W Europie, zwłaszcza w Alpach i Dolomitach, tak zaplanowana infrastruktura schronisk zaczęła przyciągać biegaczy górskich. Dla wielu bieganie „od schroniska do schroniska” stało się planem na wakacje i formą treningu. Zabierając ze sobą jedynie kamizelkę biegową, w której bierze się na przykład zapas wody, ubrania do przebrania, można spędzić kilka dni w górach, bez konieczności zabrania ciężkiego plecaka.

Wielu biegaczy samodzielnie planuje trasy, co nie jest trudne, ponieważ są to części wytyczonych szlaków górskich. W tym przypadku warto wykorzystać aplikację i platformy, które oferują informacje o szlakach biegowych i rozmieszczeniu schronisk. Drugą opcją jest wybór organizacji, która odpowiada za całość takiej wyprawy (między innymi za rezerwacje przewodników i schronisk). Wśród takich organizacji jest znana we francuskich Alpach, Run the Alps, która organizuje takie wyprawy biegowe, jak między innymi na szlaku Tour du Mont Blanc, czyli 170 kilometrów trasy z widokiem na Mont Blanc.

O tym, co jest ważne dla biegaczy podczas biegania w górach opowiada Doug Mayer, założyciel Run the Alps.

Schroniska w Alpach pozwalają, z punktu widzenia biegania po szlakach, na dostęp i nocleg w odległych i niezwykle pięknych alpejskich lokalizacjach. Co najlepsze, możesz to zrobić bez konieczności noszenia namiotu, sprzętu do gotowania i ciężkich śpiworów. Tradycja alpejskich schronisk jest również cudowna – spotkanie z innymi biegaczami, wspinaczami i pasjonatami gór, wspólna kolacja i podziwianie zachodu słońca nad odległymi grzbietami górskimi. Często w trakcie naszych wycieczek biegowych po Alpach uwzględniamy nocleg w schronisku. To wyjątkowe doświadczenie. Warto wtedy zabrać ze sobą lekki śpiwór oraz zatyczki do uszu, bo będziesz dzielić pokój z innymi osobami.

Gdzie wybrać się na dłuższą wycieczkę biegową?  Kierunek Alpy, Dolomity i Szkocja

Przed wyborem biegowej trasy należy wziąć pod uwagę poziom trudności i udogodnień związanych na przykład z liczbą i odległością schronisk górskich. W Europie dostępnych jest wiele tras, szczególnie w Alpach i Dolomitach, które można pokonać w całości lub częściowo, wybierając te odcinki, które wydadzą się najciekawsze pod względem profilu trasy czy widoków.

1. Trasa szlaku długodystansowego Tour du Mont Blanc

Gdzie: Alpy – Francja, Szwajcaria i Włochy

Całość trasy: 170 kilometrów, 10 tysięcy metrów przewyższenia

Dodatkowe informacje: Na całej długości TMB znajduje się wiele schronisk górskich, które oferują zakwaterowanie, posiłki i odpoczynek dla wędrowców. Są one strategicznie rozmieszczone w różnych punktach szlaku, co pozwala na elastyczne planowanie etapów marszu lub biegu. Koszty noclegu różnią się w zależności od standardu schroniska i jego lokalizacji. Średnie ceny za nocleg to 30-50 EUR za miejsc.

2. Trasa szlaków długodystansowych Alta Via 1 i Alta Via 2

Gdzie: Włochy – Dolomity

Całość trasy:

Alta Via 1 – 120 kilometrów, 7 tysięcy metrów przewyższenia

Alta Via 2 – 160 kilometrów, 11 tysięcy metrów przewyższenia

Dodatkowe informacje: Na obu trasach znajduje się wiele schronisk górskich (rifugi), są bardzo popularne, zwłaszcza w sezonie letnim (lipiec-sierpień). Zaleca się dokonywanie rezerwacji z wyprzedzeniem, aby zagwarantować miejsce na nocleg.

3. Trasa szlaku długodystansowego West Highland

Gdzie: Szkocja

Całość trasy: około 154 kilometrów, 3 tysiące metrów przewyższenia

Dodatkowe informacje: Na szlaku West Highland Way nie ma klasycznych schronisk górskich jak w Alpach czy Dolomitach, ale dostępne są różne opcje zakwaterowania – od małych schronisk turystycznych (hosteli), przez pensjonaty i hotele, aż po schrony.

Góry na biegowo

Dla biegaczy, którzy lubią góry, taka kilkudniowa wyprawa to spełnienie biegowych marzeń.  W zależności od potrzeb, może być formą treningu i wyzwania sportowego, kiedy ma się przed sobą do pokonania strome zbiegi, podbiegi, a często nieco eksponowane półki skalne.

Exit mobile version