Wielka Rycerzowa – całodniowa wycieczka w Beskidzie Żywieckim

Mniej oczywista pętla biegnąca przez Wielką Rycerzową i Przegibek

Beskid Żywiecki to popularne pasmo górskie w łańcuchu Karpat, na granicy polsko-słowackiej. Najwyższym wierzchołkiem jest tu Babia Góra, której sylwetkę dobrze widać z okolicznych szczytów. Jednym z nich jest Wielka Rycerzowa, na którą biegnie szlak z Soblówki. Chociaż sam szczyt jest zalesiony, to znajdująca się nieco niżej Hala Rycerzowa oferuje malownicze widoki na cały Beskid Śląski, pasmo Lipowskiej i Pilska, a w dalszym planie także pasmo Babiej Góry. Jeśli pogoda pozwoli, zobaczymy stąd również Tatry oraz postrzępione szczyty Małej Fatry na Słowacji.

***

Wielka Rycerzowa w sercu Beskidu Żywieckiego

Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.) to szczyt należący do Grupy Wielkiej Raczy, położony w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównej grani, pomiędzy Majcherową i Świtkową, od której oddziela ją przełęcz Przysłop. Wielka Rycerzowa to góra dwuwierzchołkowa – niższy wierzchołek (Mała Rycerzowa) mierzy 1207 m n.p.m., ale nie przebiega przez niego bezpośrednio żaden szlak.

Bacówka PTTK na Rycerzowej

Bacówka PTTK na Rycerzowej to kameralne schronisko, działające od 1975 roku. W chatce znajdują się 33 miejsca noclegowe, a na polanie przed schroniskiem można rozbić namiot. W bacówce działa kuchnia serwująca między innymi racuchy z jagodami zbieranymi w sezonie w okolicy. Bacówka leży na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego oraz Natura 2000, a w pobliżu ustanowiono trzy rezerwaty przyrody: „Dziobaki”, w którym zachowały się fragmenty buczyny karpackiej i ponad 120-letnie drzewa, „Muńcoł” chorniący stanowiska występującej tu gromadnie śnieżyczki przebiśnieg oraz „Oszast” z pierwotną Puszczą Karpacką regla dolnego.

Wielka Rycerzowa

Na parkingu w Soblówce zostawiamy samochód i ruszamy czarnym szlakiem wzdłuż potoku Cicha. Szlak wiedzie przez las i zdecydowanie zaczyna się piąć. Po kilku kwadransach dochodzimy do Hali Rycerzowej z panoramicznym widokiem, gdzie mieści się Bacówka PTTK. Wybieramy szlak czerwony, który zaprowadzi nas na Wielką Rycerzową.
Ze szczytu schodzimy wąską ścieżką na przełęcz Przegibek, wciąż trzymając się czerwonego szlaku. Na Przegibku działa schronisko PTTK o długiej historii i naleśnikach z pikantnym białym serem w karcie. Wracamy szlakiem zielonym, który prowadzi do Rycerki Dolnej. Droga wiedzie przez hale i pozwala cieszyć się otwartą przestrzenią. Przy zabudowaniach w Joneczkowych Rycerkach zmieniamy szlak na niebieski, który biegnie przez Mładą Horę na przełęcz Kotarz, a dalej wraca do Soblówki.
Pętla ma długość blisko 20 km i bez przystanków zajmie nam około 7 godzin.

Roślinność Beskidu Żywieckiego

Spacer daje możliwość przyjrzenia się roślinności Beskidu Żywieckiego. W piętrze pogórza dominują pola uprawne i łąki. Niech wyżej (600-1150 m) rozciąga się regiel dolny z dominującym świerkiem wprowadzonym sztucznie przez człowieka w miejsce wytrzebionej buczyny karpackiej i borów jodłowych. W pasie 1150-1400 m mamy regiel górny, w którym uchowały się bory świerkowe – dopiero to piętro jest ich naturalnym środowiskiem. Powyżej króluje kosodrzewina – jednak ją spotkamy dopiero na Pilsku i Babiej Górze.
Podczas wędrówki opisaną wyżej trasą możemy natknąć się na kopytnika pospolitego, omieg górski, przytulinę wonną czy dziewięćsił bezłodygowy. Wiosną pięknie kwitnie tu goryczka trojeściowa.

Zwierzęta w Beskidzie Żywieckim

Wędrując szlakami Beskidu Żywieckiego możemy na swojej drodze spotkać jelenie, sarny, lisy i dziki, a także kuny leśne i borsuki. Występują tu również żbiki, rysie oraz wilki. Amatorzy ptasich treli będą mogli usłyszeć orzechówkę, strzyżyka czy pluszcza, zaś wśród większych ptaków występujących w okolicy znajdują się jastrząb, puszczyk, krogulec, pustułka oraz myszołów. Bogaty świat płazów reprezentują chronione gatunki: traszka karpacka oraz salamandra plamiasta.
Wielka Rycerzowa
W Beskidzie Żywieckim (fot. MG / outdoormagazyn.pl)
Wiola Imiolczyk
Exit mobile version