W Dolinie Dolnej Odry powstanie nowy park narodowy!

Resort klimatu i środowiska poinformował o rozpoczęciu prac nad powołaniem do życia parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry, którego otwarcie ma nastąpić w przyszłym roku. Umożliwi on aktywną ochronę przyrody, rozwój zrównoważonej turystyki przyrodniczej oraz nowoczesną edukację środowiskową w rejonie Międzyodrza. Obszar ten jest bogaty w różnorodną faunę i florę oraz gatunki chronione, również te zagrożone wyginięciem. Będzie to 24. park narodowy w Polsce.

***

W opublikowanym przez resort dokumencie nie wskazano jeszcze dokładnego przebiegu granic planowanego parku narodowego, natomiast w kilku miejscach jest mowa o Międzyodrzu. To pas podmokłych łąk i bagien, położony między Odrą Zachodnią i Wschodnią (Regalicą), który ciągnie się od Widuchowej na południu po Szczecin na północy. To lokalizacja parku, która jest postulowana od 2022 roku przez społeczną inicjatywę na rzecz utworzenia parku.

Resort klimatu i środowiska przygotował obszerny dokument FAQ – zbiór kilkudziesięciu pytań i odpowiedzi w sprawie funkcjonowania projektowanego parku narodowego. MKiŚ podkreśla w nim, że Międzyodrze to obszar niezwykle cenny przyrodniczo, na którym występuje ponad 200 gatunków ptaków, z czego 125 odbywa tu lęgi. Wiele z tych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Czytamy również:

To niemal całkowicie dzika kraina torfowisk, podmokłych łąk, plątanina kanałów, rozlewisk, a nawet jezior, w większości zupełnie niedostępna dla ludzi.

W Polsce funkcjonują 23 parki narodowe, których ogólna powierzchnia wynosi ponad 329,5 tys. ha (1 proc. powierzchni kraju). Największą powierzchnię zajmuje Biebrzański PN – ponad 59 tys. ha. Blisko 451,5 tys. ha stanowią otuliny parków narodowych.

Poniżej udostępniamy fragmenty rządowej publikacji.

*

Najważniejsze informacje:

Utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry przyniesie dużo korzyści społecznościom lokalnym. Będzie ono szansą na przyciągnięcie turystów, których obecność umożliwi miejscowej ludności czerpanie korzyści z ich pobytu oraz wspomoże rozwój gospodarczy rejonu Międzyodrza. W parku zostaną wyznaczone szlaki turystyczne oraz powstaną miejsca biwakowe, przystanie, kładki i wieże widokowe. Nie zabraknie miejsc zarówno do podziwiania piękna przyrody, jak i również do odpoczynku.

fot. gov.pl

Powstanie parku narodowego zostanie sfinansowane ze środków budżetu państwa

Jego dalsze funkcjonowanie będzie utrzymywane również z tych środków, jak i również z funduszy, które park będzie pozyskiwał z prowadzonej działalności oraz środków uzyskiwanych ze źródeł zewnętrznych, takich jak UE, NFOŚiGW, WFOŚiGW czy fundusz leśny.

Utworzenie parku narodowego nie zakłóci funkcjonowania szlaku żeglownego na Odrze

Szlak żeglowny na Odrze nie będzie włączony w obszar parku lub jego otuliny. Park narodowy ma objąć tereny dzisiejszego parku krajobrazowego Doliny Dolnej Odry, bez nurtów Regalicy i Odry Zachodniej. Co więcej, nawet gdyby obszary te zostałyby włączone w granice parku narodowego, nie musiałoby to oznaczać końca żeglowności Odry. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, tereny wykorzystywane gospodarczo i włączane do parku są obejmowane ochroną krajobrazową i mogą być nadal wykorzystywane w dotychczasowych celach i w dotychczasowy sposób. Dodatkowo zarówno na Regalicy, jak i Odrze nie planuje się utworzenia otuliny parku.

W parku będzie możliwe wędkowanie

Zostaną do niego wyznaczone specjalne obszary, a jego regulamin zostanie określony w zarządzeniu dyrektora parku narodowego. Możliwe, że ze względu na uwarunkowania związane z ochroną przyrody oraz bezpieczeństwem zostaną wprowadzone pewne ograniczenia, np. możliwość wędkowania poza porą nocną. Dodatkowo w parku narodowym nie zostaną wyznaczone obwody rybackie. Będą one obowiązywały do czasu wygaśnięcia obowiązujących operatów rybackich, a po ich wygaśnięciu działania związane z gospodarowaniem na wodach parku narodowego będą prowadzone na zasadach określonych w planie ochrony albo w zadaniach ochronnych.

W parku nie będzie możliwe prowadzenie polowań

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody w parku narodowym nie będzie możliwe prowadzenie polowań. Możliwe będą redukcje wybranych gatunków zwierząt łownych, np. dzików (z uwagi na zagrożenie rozprzestrzeniania się ASF), na zasadach określonych w planie ochrony albo w zadaniach ochronnych. Będzie również dopuszczona możliwość redukcji zwierząt gatunków obcych, np. szopa pracza, jenota lub wizona amerykańskiego.

Na obszarze parku narodowego będzie możliwe prowadzenie działalności rolniczej

W wielu przypadkach wręcz sprzyja ona ochronie przyrody. Jest potrzebna do utrzymania ekosystemów nieleśnych, które często są siedliskami cennych gatunków ptaków i wymagają koszenia lub wypasu zwierząt. Działalność rolnicza jest prowadzona w wielu parkach narodowych, np. w Biebrzańskim czy Narwiańskim. Dodatkowo utworzenie parku nie będzie skutkowało ograniczeniem sposobu ani zakresu gospodarki rolnej poza granicami parku narodowego, w tym koniecznością ograniczenia środków ochrony roślin lub nawozów.

Utworzenie parku narodowego nie wpłynie na możliwość wykonywania prac na Odrze

Będą one mogły być prowadzone zgodnie z wydanymi zezwoleniami. Park narodowy może oddziaływać wyłącznie lokalnie, w miejscu jego funkcjonowania. Nie wpłynie na budowę urządzeń wodnych w górnym biegu Odry oraz budowę portu kontenerowego w Świnoujściu. Obszary te będą poza zakresem oddziaływania parku.

Osoby, które w parku narodowym posiadają własne grunty będą mogły z nich korzystać na dotychczasowych zasadach, zachowując prawo do wejścia i przebywania tam.

Fragment Międzyodrza (fot. Piotr Piznal Fotografia / Życie w Dolinie Odry)

Red.

źródło: gov.pl

Exit mobile version