GRAJDÓŁ FESTIWAL 2024: RAŹNIEJ

Zapraszamy na 4. edycję Festiwalu Grajdół, która odbędzie się w dniach 13-16 czerwca 2024 r. w Bacówce nad Wierchomlą w Beskidzie Sądeckim.

***

Grajdół to zaangażowany społecznie kameralny festiwal w górach przy granicy polsko-słowackiej. Cztery dni, na czas których zamieniamy łąki przylegające do beskidzkiego schroniska w plenerową galerię sztuki, strefę relaksu i przestrzeń dialogu.

fot. Grajdół Festiwal

W ciągu dnia siedząc wśród drzew z czołowymi polskimi naukowcami, dziennikarzami i aktywistami rozmawiamy o tym, co ważne, a wieczorami pod sceną zbudowaną z drewna bawimy się przy zróżnicowanej muzyce alternatywnej, w której pobrzmiewają folkowe echa. Tworzymy imprezę, która ma wyróżniać się głębokim kontaktem z przyrodą, atmosferą rodzinnego pikniku, bezpośrednim dostępem uczestników do artystów i gości oraz programową różnorodnością – o mocno folkowym sznycie. Oficjalna nazwa tegorocznej, czwartej edycji to “Grajdół Festiwal 2024: Raźniej”.

fot. Grajdół Festiwal

W tym roku wystąpią między innymi:

Hańba, Bubliczki, SVAHY, Same Suki, WoWaKin, Asia Nawojska, Prababa, HrayBery/ГрайБери, Iva Sativa, Hiob Dylan i Najgorsza Kapela Świata, Gordiy Starukh, Namena Lala oraz Sw@da x Niczos.

Oprócz tego na uczestników czekają spotkania literackie, warsztaty rękodzielnicze, lokalna kuchnia zamiast foodtrucków i zapierające dech w piersiach widoki roztaczające się z Bacówki nad Wierchomlą.

fot. Grajdół Festiwal

Historia wydarzenia

Pomysł na Grajdół narodził się gdy w pandemicznym 2020 roku uświadomiliśmy sobie jak bardzo brakuje nam dobrych spotkań z kulturą. Chcieliśmy zorganizować wydarzenie dla przyjaciół, na którym będziemy mogli cieszyć się byciem razem i wspólnym przeżywaniem muzyki na żywo. Ogniskowe folkowe grania przyciągały więcej zainteresowanych, z każdym następnym spotkaniem podesty dla instrumentalistów coraz bardziej przypominały festiwalową scenę, a na długie rozmowy w chatach przy szlaku zaczęliśmy zapraszać znajomych, którzy nie tylko potrafią opowiadać, ale przede wszystkim mają o czym. Tak na naszych spotkaniach zaczęli pojawiać się podróżnicy, naukowcy, aktywiści i dziennikarze.

Góry, muzyka odwołująca się do korzeni, ludzie otwarci na spotkanie i pociąg do wspólnego działania stały się składnikami przepisu na dobry festiwal – postanowiliśmy z tych składników coś wspólnie ugotować i poczęstować tym innych. Wychodzimy z założenia, że dzielenie się jest wartością.

Organizatorem festiwalu jest fundacja KarpatArt – grupa przyjaciół, których połączyły góry, folklor i chęć do działania. Zaczynaliśmy działać w undergroundzie organizując spotkania z kulturą w nietuzinkowych miejscach – w stodołach, na beskidzkich łąkach i przy górskich schroniskach. Dostrzegliśmy wspólnototwórczy potencjał folkloru – i wszystkiego, co się do niego odwołuje. Zobaczyliśmy, że z tym, co nas tak bardzo cieszy, możemy – a wręcz powinniśmy – wychodzić do ludzi.

Informacja organizatora

Exit mobile version