Darmowy wstęp do zamków i rezydencji królewskich przez cały listopad

Już po raz 12. rusza akcja „Darmowy listopad”, w ramach której rezydencje królewskie w kraju otwierają się dla zwiedzających zupełnie za darmo. Może to dobra okazja, by nadrobić kulturalne zaległości i wybrać się na wycieczkę?

***

Zamek Królewski na Wawelu wielu z nas pamięta wyłącznie z czasów szkolnych, a zamek w Malborku zna jedynie z pocztówek. Powodów takiej sytuacji może być wiele, ale niewykluczone, że przyczyniają się do tego również wysokie ceny wstępu do tych historycznych obiektów. Szczególnie, gdy kwotę za wstęp trzeba pomnożyć przez wszystkich członków rodziny.

Tym bardziej atrakcyjna wydaje się akcja „Darmowy listopad” realizowana dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach której przez cały miesiąc najbardziej ikoniczne rezydencje królewskie w kraju pozostają otwarte dla zwiedzających za darmo.

Z roku na rok liczba obiektów biorących udział w akcji rośnie. Początkowo były to 4 rezydencje, dziś instytucji jest już 9, a licząc wszystkie oddziały, do wyboru mamy aż 11 obiektów. Jak mówi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński:

(…) akcja polega na zwiększeniu dostępności do naszych rezydencji królewskich, na darmowych wejściach, darmowym uczestnictwie w programach i w ofercie muzealnej, którą obiekty przygotowują specjalnie na ten czas.

W tegorocznej edycji biorą udział następujące obiekty:

  1. Kraków, Zamek Królewski na Wawelu
  2. Sandomierz, Zamek Królewski
  3. Malbork, Zamek w Malborku
  4. Warszawa, Zamek Królewski
  5. Warszawa, Łazienki Królewskie
  6. Wilanów, Muzeum Pałacu Króla Jana III
  7. Poznań, Zamek Królewski
  8. Lublin, Zamek Lubelski
  9. Sztum, Zamek w Sztumie
  10. Kwidzyn, Zamek w Kwidzynie
  11. Wieliczka, Zamek Żupny

Może „Darmowy listopad” będzie dobrym pretekstem, by wybrać się do któregoś z wyżej wymienionych obiektów? Jednak warto pamiętać: akcja „Darmowy Listopad” przyciąga tłumy, a pula bezpłatnych wejściówek nie jest nieograniczona. Dlatego jeśli możemy, zaplanujmy wizytę z wyprzedzeniem i najlepiej w tygodniu – z pewnością będzie spokojniej.

Zamek w Kwidzynie (fot. Dr. Paul Herre. published by „Quelle & Meyer”, Leipzig 1912 / commons.wikimedia.org)

Red.

źródła: panpodroznik.com, www.gov.pl

Exit mobile version