Co powinien mieć damski rower elektryczny? [sponsorowany]

Zapomnij o elektrycznych hulajnogach! Prawdziwą rewolucję wśród alternatywnych środków komunikacji przynoszą rowery elektryczne. Jakie są ich najważniejsze cechy? Sprawdź, czy damskie rowery elektryczne to coś dla ciebie!

Czym damski rower elektryczny różni się od zwykłego?

Rower elektryczny różni się od tradycyjnego przede wszystkim tym, że posiada silnik. Choć uruchamia się on w momencie, gdy naciskasz pedały i ruszasz z miejsca, nie oznacza to, że cała jazda jest mechanicznie wspomagana. To opcja, którą możesz włączyć w zależności od zapotrzebowania na konkretnych odcinkach trasy, np. na stromych podjazdach.

W ten sposób łączysz poruszanie się oparte wyłącznie na sile twoich mięśni z jazdą samobieżną. Tym samym używanie roweru elektrycznego niesie te same korzyści zdrowotne, jakie zapewnia nam zwykły jednoślad! Silnik pełni rolę wyłącznie wspomagającą twoją własną aktywność, dzięki czemu możesz uniknąć zbyt intensywnego wysiłku i organizować dłuższe przejażdżki bez perspektywy przemęczenia.

Najbardziej stylowe damskie rowery elektryczne znajdziesz na stronie: romet.pl/rowery/elektryczne/elektryczne-damskie (fot. materiały partnera)

Umiejscowienie silnika – kluczowy element damskiego roweru elektrycznego

Wybierając rower elektryczny w pierwszej kolejności sprawdź, czy silnik jest przy przednim, czy tylnym kole, czy też pośrodku ramy – wpływa to m.in. na ciężar pojazdu oraz komfort pokonywania przewyższeń. Lekkie damskie rowery elektryczne mają silniki z przodu. Konstrukcja jest dzięki temu lepiej wyważona, co sprawia wrażenie, że pojazd jest lżejszy.

Warto jednak odnotować, że umieszczenie silnika z tyłu także ma swoje zalety. Dzięki temu rower lepiej sprawdza się na trudnych podłożach. Jeśli trudno ci rozstrzygnąć, co jest dla ciebie ważniejsze, możesz połączyć obie te cechy, wybierając rower z silnikiem pośrodku. Jest to rozwiązanie charakterystyczne zwłaszcza dla elektrycznych damskich rowerów trekkingowych. Jedynym minusem może być cena – bywają one droższe od modeli podstawowych.

Czy damskim rowerem elektrycznym można jeździć po ścieżce rowerowej?

Innym zagadnieniem, jakie wzbudza wątpliwości potencjalnych użytkowniczek elektrycznych rowerów jest prawny status takiego pojazdu. Czy jednoślad napędzany silnikiem i akumulatorem nadal kwalifikuje się jako rower? Jak w takim razie zachowywać się na jezdni, poruszając się takim pojazdem?

Wszystko zależy od rodzaju mechanizmu zastosowanego w danym jednośladzie. Prawo traktuje elektryki jak normalne rowery pod warunkiem, że mają opcję napędu wyłącznie z wykorzystaniem pedałów, czyli siły naszych mięśni.

Jeśli do jazdy wystarczy pedałowanie i podróż jest możliwa także po rozładowaniu się akumulatora – wówczas w świetle ustawowych norm mamy do czynienia z rowerem. Możemy zatem bezpiecznie korzystać z infrastruktury przeznaczonej dla klasycznych jednośladów.

Jeśli do jazdy wystarczy pedałowanie i podróż jest możliwa także po rozładowaniu się akumulatora – wówczas w świetle ustawowych norm mamy do czynienia z rowerem (fot. materiały partnera)

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze damskiego roweru elektrycznego?

Najtrudniejsze, techniczno-prawne zagadnienia zostały już wyjaśnione w poprzednim akapicie. To jednak niejedyne aspekty, które warto przemyśleć przed zakupem!

Na szczęście te pozostałe kwestie nie wymagają znajomości przepisów, a raczej precyzyjnie określonych oczekiwań względem takiego pojazdu. Najważniejsza będzie tu decyzja, w jakich warunkach zamierzasz eksploatować swój nowy rower – czy ma służyć ci raczej w mieście, czy na wyboistych, leśnych terenach?

Za oczekiwaniami idzie również dobór akcesoriów i estetyka. Damskie rowery elektryczne mogą mieć np. bagażniki; może przydadzą się także uchwyty na bidon albo klasyczny koszyk? Co ciekawe, ich design często różni się też w zależności od przeznaczenia. Dominujące warianty kolorystyczne pojazdów miejskich są zupełnie inne, niż np. górali czy jednośladów trekkingowych.

Exit mobile version