Jubileusz 5-lecia Spotkań Podróżniczych w Żółtym Młynku w rytmie festiwalu na Wyspie Wielkanocnej

fot. Ewa Wilczyńska-Saj

Krzysztof Łapka i Klubokawiarnia Żółty Młynek w Rybniku gorąco zapraszają do Podróżniczego Żółtego Młynka. 10 stycznia (wtorek) 2023 r. o godz. 19:00 w ramach jubileuszu 5-lecia Spotkań Podróżniczych zostanie przedstawiona prezentacja Ewy Wilczyńskiej-Saj pt. „TAPATI Rapa Nui, czyli Wyspa Wielkanocna w rytmie festiwalu”.

***

W styczniu 2023 r. obchodzić będziemy jubileusz 5-lecia Spotkań Podróżniczych w Żółtym Młynku. Wszystko zaczęło się przepięknymi opowieściami Beaty Lewandowskiej-Kaftan o Zanzibarze 16 stycznia 2018 r. Łącznie przez 5 lat (z małymi, niezależnymi od organizatora przerwami w 2020 i 2021 roku) w ramach cyklu „Podróże w nieznane w Żółtym Młynku”, a później po nazwą „Podróżniczy Żółty Młynek”, odbyły się 144 prelekcje podróżnicze, w których wzięło udział 4664 osoby. Na początku były one organizowane co dwa tygodnie, aby ostatecznie wejść w cykliczny tryb cotygodniowych wtorkowych prezentacji o stałej porze (godzina 19:00).

fot. Materiały prasowe

Po swoich światach podróży i przygody przez wszystkie ziemskie kontynenty oprowadzali licznie zgromadzonych uczestników spotkań zarówno amatorzy turystycznych wojaży jak i zawodowi podróżnicy, piloci wypraw i wyjazdów, dziennikarze i pisarze. W Żółtym Młynku gościli m.in.: Jędrzej Majka, Beata Lewandowska-Kaftan, Tadeusz Biedzki, Lucyna Rotter, Jacek Jasiński, Hanna Zieleźnik-Rybak, Łukasz Kocewiak, Agata Kosmalska, Marcin Korzonek, Magda Lassota, Krzysztof Lewicki, Bożena Woźniczka, Dominik Bac. Blanka Czekalska. Piotr Smirnow, Agnieszka Rostkowska i wielu innych arcyciekawych podróżników, niektórzy nawet kilkukrotnie. Pomysłodawcą i organizatorem spotkań podróżniczych w Klubokawiarni Żółty Młynek od początku jest Krzysztof Łapka (od stycznia 2018 r. do czerwca 2021 r. jako pracownik Domu Kultury Chwałowice, a od września 2021 r. jako animator niezależny).

TAPATI Rapa Nui, czyli Wyspa Wielkanocna w rytmie festiwalu…

Pomiędzy falami oceanu, gdzieś daleko na Pacyfiku, skrywa się jakby przed światem maleńka wysepka – Rapa Nui. Żeby zobaczyć to miejsce i ten dystans, trzeba naprawdę mocno zakręcić globusem. Albo po prostu przyjść na spotkanie do Żółtego Młynka i dać się przenieść w ten tajemniczy zakątek pełen kamiennych posągów, pięknych ludzi, dzikich koni, wygasłych wulkanów, zagadek oraz duchów. Poznacie festiwal jak z bajki, zobaczycie nietypowe tradycje, posłuchacie radosnej muzyki i poczujecie wyspiarski klimat obecny niemal w każdym kadrze. Będzie to czas pełen obrazów, opowieści, ciekawostek i filmików, którymi nasza podróżniczka, po prostu Was oczaruje. Ewa Wilczyńska-Saj pokaże, jak to jest zamieszkać na końcu świata, powie z czym kojarzą tam Polaków i dlaczego ta Wyspa wcale nie powinna nazywać się Wielkanocną.

fot. Ewa Wilczyńska-Saj
fot. Ewa Wilczyńska-Saj

O Ewie Wilczyńskiej-Saj

Podróżniczka, badaczka kultury Rapa Nui, twórczyni w sieci. Miłośniczka natury, muzyki i czarnej kawy. Od dziesięciu lat aktywnie podróżuje po świecie, regularnie o tym pisze i relacjonuje wszystko na bieżąco w swoich mediach społecznościowych. Odwiedziła już ponad 50 krajów na 6 kontynentach, ale to ta niewielka wyspa pośrodku Oceanu Spokojnego skradła jej serce najbardziej. Od niedawna prowadzi swój podcast „Wyspa zwana Wielkanocną”, w którym odkrywa znane i nieznane smaczki oraz blaski i cienie tego niezwykłego miejsca.

Informacja organizatora

Exit mobile version