CITY TRAIL: ostatnie biegi 2022

W weekend 17-18 grudnia odbyły się cztery biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden kończące rok 2022. W sobotę startowali biegacze z Poznania i Lublina, a w niedzielę – z Łodzi i ze Szczecina. Wśród nich nie brakowało takich, którzy strojem zaakcentowali przedświąteczny czas. Kolejne biegi tego przełajowego cyklu odbędą się 7-8 stycznia 2023. Jako pierwsi w nowym roku pobiegną zawodnicy z Lublina, Olsztyna, Łodzi i Trójmiasta.

***

Mróz i szybka nawierzchnia w Poznaniu

Grudzień przyniósł poznańskim biegaczom mróz, a co za tym idzie – twardą nawierzchnię. Sprzyjała ona szybkiemu bieganiu, chociaż ci najszybsi podkreślali na mecie, że niska temperatura utrudnia rozwijanie maksymalnych prędkości.
Zwycięzcą biegu został – po raz drugi w sezonie – Sebastian Nowicki, z czasem 14:50. Wśród kobiet rywalizację wygrała debiutująca w CITY TRAIL – Zofia Teofilowska, z wynikiem 18:28.
Sebastian Nowicki, zwycięzca sobotniego biegu, brązowy medalista MP w Biegach Przełajowych 2022 na dystansie 4 km:

Trasa nad Rusałką bywa bardzo błotnista, w zimie zdarza się lód, a dzisiaj mieliśmy po prostu zmrożone ścieżki, co faktycznie sprzyja szybkiemu bieganiu. Nie oznacza to, że było idealnie. Temperatura – szczególnie ta odczuwalna – była dla mnie zbyt niska, by pobiec na 100%, co nie zmienia faktu, że to moje drugie, pewne zwycięstwo w CITY TRAIL w trwającej edycji. Aktualnie jestem w okresie przejściowym pomiędzy sezonem 2022 i przygotowaniami do wiosennych startów 2023. Moje cele na pierwszą część roku to bieg na 5 km – za granicą i oraz na 10 km – już w Polsce.

Do mety sobotniego biegu w Poznaniu dotarło 516 osób. Wyniki znajdują się TUTAJ. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 170 młodych sportowców. Poznańską edycję cyklu wspiera Miasto Poznań.
Weekendowe warunki w Poznaniu i Szczecinie znacznie różniły się od tych w Lublinie i Łodzi (fot. Andrzej Olszanowski)
Weekendowe warunki w Poznaniu i Szczecinie znacznie różniły się od tych w Lublinie i Łodzi (fot. Andrzej Olszanowski)
Zwycięstwo w sobotnich zawodach oznacza, że Sebastian Nowicki ma na koncie dwie wygrane i jest bardzo bliski triumfu w klasyfikacji generalnej. Wśród kobiet rywalizacja jest bardziej wyrównana. Każdy z dotychczas rozegranych biegów wygrała inna zawodniczka. W październiku była to Paulina Stempniak, w listopadzie – Aleksandra Ferchmin, w grudniu – wspomniana już Zofia Teofilowska. Co więcej, każda z nich startowała tylko raz, co oznacza, że w końcowej klasyfikacji może zdarzyć się wszystko.

Lublin w iście zimowej aurze

Leśne ścieżki nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie od ponad tygodnia pokryte są solidną warstwą śniegu. Tym samym wiadomo było, że grudniowe zawody CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden będą miały zupełnie inny wymiar niż te rozegrane w październiku i listopadzie. W iście zimowych warunkach najlepiej poradził sobie Rafał Gontarczyk, który pokonał 5-kilometrową trasę w czasie 21:34. Dla porównania czas listopadowego zwycięzcy, a drugiego w sobotę – Michała Żuchowskiego – to 16:52, co pokazuje skalę trudności sobotniego biegania. W kobiecej rywalizacji najlepszą okazała się Dominika Łukasiewicz, z czasem 25:23 (w październiku Dominika uzyskała wynik 19:40).

Rafał Gontarczyk, zwycięzca sobotniego biegu w Lublinie:

Muszę przyznać, że nigdy nie startowałem jeszcze w takich warunkach. W ubiegłym sezonie mieliśmy bieg na bardzo śliskiej nawierzchni, ale wtedy wystarczyło założyć kolce i można było biegać. Dzisiaj momentami miałem wątpliwości, czy jeszcze biegnę. Głęboki śnieg to jest jednak największy spowalniacz. Biegłem pierwszy, więc przecierałem szlak. Czułem się bezradny, bo biegłem jak najszybciej mogłem, a zegarek wybijał tempo o grubo ponad minutę wolniejszy niż normalnie, gdy startuję na tej trasie. Muszę przyznać, że to było ciekawe przeżycie.

Bieganie w prawdziwie zimowej aurze ma zupełnie inny wymiar
Do mety w Lublinie dotarło 155 osób. Wyniki biegu znajdują się TUTAJ. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 47 młodych bohaterów. Lubelskie biegi wspiera Miasto Lublin.
Zwycięstwo Rafała Gontarczyka w sobotnich zawodach oznacza, że każdy z dotychczas rozegranych biegów w Lublinie wygrał inny biegacz. W październiku był to Irlandczyk Sean Doyle, a w listopadzie jako pierwszy linię mety minął wspomniany już Michał Żuchowski. Tym samym sytuacja w klasyfikacji generalnej jest niezwykle ciekawa i na ostateczne rozstrzygnięcia najpewniej będziemy czekać do marca. Wśród kobiet nieco bardziej klarowna sytuacja. Dwie wygrane zgromadziła Dominika Łukasiewicz i to ona jest najbliższej końcowego sukcesu.

Śnieg spowalniał także w Łodzi

Warunki na trasie niedzielnego biegu w Parku Baden-Powella w Łodzi nie były łatwe, co potwierdzają wyniki na mecie. Zwycięzca biegu – Maksymilian Zawiślak – pobiegł o blisko półtorej minuty wolniej niż w październiku. Jego wynik to tym razem 17:46. Również najszybsza z kobiet niedzielnego biegu i najlepsza w klasyfikacji końcowej edycji 2022/2023- Dominika Wiecha – odnotowała czas znacznie słabszy niż w poprzednich biegach – 20:40. Oczywiście nie świadczy to o spadku formy, ale pokazuje skalę trudności biegania w zimowej aurze.
Dominika Wiecha, zwyciężczyni CITY TRAIL w Łodzi:

Szybko przyszła ta wygrana, mimo że nie jestem do końca zadowolona z dwóch ostatnich startów. Troszkę szkoda, że stawka w Łodzi w tym i zeszłym roku nieco okrojona w porównaniu do zeszłych sezonów, ale nie ma co narzekać, jak się wygrywa. Starty w CITY TRAIL są dla mnie zawsze elementem przygotowań do nowego sezonu, wyznacznikiem obecnej formy, więc mam nadzieję, że wyniki w styczniu i marcu będą potwierdzeniem tego, że przygotowania idą w dobrym kierunku. Pierwszy z ważnych startów w biegach ulicznych planuję już na luty – będzie to Półmaraton Wiązowski, na którym chcę powalczyć o rekord życiowy.

Do mety biegu głównego dotarło 220 osób. Wyniki zawodów znajdują się TUTAJ. W biegach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 108 młodych sportowców.

Świąteczna atmosfera w Szczecinie

Niedzielne warunki na trasie nad Jeziorem Szmaragdowym sprzyjały biegaczom, jednak zadanie utrudnił mróz, który choć mógł motywować do przyspieszenia, na pewno nie dawał komfortu mięśniom i płucom. Bieganie w takich warunkach wymaga przede wszystkim odpowiedniego stroju i nastawienia. A to było wśród biegaczy wyjątkowe. Nie brakowało osób biegnących w świątecznych przebraniach. Królowały nakrycia głowy, ale na trasie pojawił się też Święty Mikołaj z workiem pełnym słodkości!
Andrzej Stachowski, uczestnik biegu CITY TRAIL w Szczecinie:

To już mój czwarty raz na CITY TRAIL w świątecznym stroju. Regularnie startuję w przebraniach także w innych biegach, jeśli tylko jest ku temu okazja. Takie łączenie przyjemnego z pożytecznym. Czy było ciężko na trasie? Inaczej niż zwykle. Na plecach kilkukilogramowy worek ze słodyczami, a na brzuchu dodatkowe ogrzewanie, co w sumie w dzisiejszych warunkach nie było takie złe. Przyznaję, że na tych najbardziej stromych fragmentach przechodziłem do marszu, ale większą część trasy przebiegłem.

Wielu biegaczy postanowiło w weekend wystartować w świątecznych strojach (fot. Jarosław Dulny)
W niedzielnym biegu po raz drugi w edycji zwyciężył Konrad Majdziński. 25-letni biegacz pokonał trasę w czasie 17:26. W kobiecej rywalizacji – również po raz drugi w sezonie – najlepszą okazała się Justyna Grzywaczewska, z czasem 20:14. Do mety dotarło 306 osób. Wyniki zawodów znajdują się TUTAJ. W biegach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 76 młodych sportowców.

Bezpłatny udział w biegu

„Przyprowadź znajomego, pobiegnie za darmo!” – to promocja skierowana do osób, które mają tzw. karnety na wszystkie biegi CITY TRAIL w trakcie sezonu. Od grudnia, do końca edycji, każdy kto posiada karnet może przyjść na bieg z kimś bliskim, kto pobiegnie bez opłaty startowej.
CITY TRAIL to ogólnopolski cykl biegów przełajowych na 5 km (fot. Andrzej Olszanowski)

Ogólnopolskie podsumowanie sezonu

CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden to zawody organizowane w formule Grand Prix. Oznacza to, że warto w biegach startować regularnie, bo dopiero po zakończeniu cyklu (w marcu) znane będą ostateczne rozstrzygnięcia. Aby zostać sklasyfikowanym, otrzymać pamiątkowy medal i walczyć o nagrody trzeba pobiec minimum trzy razy. Od października 2022 do marca 2023 zaplanowano łącznie pięćdziesiąt biegów – po pięć w każdej z dziesięciu lokalizacji. Są to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Po zakończeniu edycji we wszystkich miastach odbędzie się ogólnopolskie podsumowanie sezonu – bieg CITY TRAIL Gold, który jest zaplanowany na 1 kwietnia.
Szczegółowe informacje oraz zapisy do biegów znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Organizatorem imprezy jest Fundacja Krok do Natury. Lokalnym współorganizatorem biegów w Lublinie i Łodzi jest InesSport.
Informacja prasowa
***
Exit mobile version