Rusza rekrutacja na Fjällräven Polar 2023

300 km arktycznych pustkowi. 180 wykwalifikowanych psów zaprzęgowych. Niekończące się zimowe pejzaże, kilku ekspertów i niewielka grupa zwykłych ludzi. To jest właśnie Fjällräven Polar. Teraz każdy może dołączyć do zespołu, który wyruszy w kwietniu 2023 roku. W 2020 i 2021 roku Fjällräven Polar został zawieszony z powodu pandemii COVID-19. W tym roku wyprawa powraca z nową trasą i nowym procesem aplikacyjnym.

Gotowy na wyzwanie? Aplikuj!

Etap 1: Globalne wydarzenie inauguracyjne

Dołącz do globalnej imprezy inauguracyjnej poświęconej Fjällräven Polar, które będzie transmitowane na żywo w poniedziałek 24 października 2022 r. Global Event Manager oraz prowadzący, Calle af Hård Segerstad, przedstawi plany ekspedycji na rok 2023 i podzieli się wszystkimi informacjami niezbędnymi do ubiegania się o miejsce. Dowiesz się także, jak wygląda życie na Arktyce – trasa, sposób poruszania się psim zaprzęgiem za kołem podbiegunowym oraz to, jak doświadczenie Polar wpłynęło na życie poprzednich uczestników wyprawy. Udział w globalnym wydarzeniu inauguracyjnym nie jest obowiązkowy, ale zapewni kandydatom przewagę w procesie aplikacyjnym.

Etap 2: Podejmij trzy wyzwania

Aby ubiegać się o miejsce na Fjällräven Polar, kandydaci powinni podjąć trzy cotygodniowe wyzwania, z których pierwsze z nich zostanie opublikowane podczas globalnego eventu inauguracyjnego. Uczestnicy powinni odpowiedzieć na te wyzwania, publikując filmy lub zdjęcia na Instagramie. Oznaczyć Fjällräven za pomocą oficjalnego konta Fjällräven, @fjallravenofficial oraz otagować #FjallravenPolar2023 oraz numerem wyzwania: #Challenge1, #Challenge2 lub #Challenge3. Wyzwania będą się różnić tematycznie, ale wszystkie będą zachęcać uczestników do refleksji nad ich relacjami z naturą i potencjalnymi warunkami, z jakimi mogą się spotkać w trakcie Fjällräven Polar.

Tematem przewodnim wyzwań będą:

Wyzwanie 1: Twoje motywy do udziału w wyprawie
Wyzwanie 2: Poznaj bliżej Fjällräven Polar i pokonaj swoje lęki
Wyzwanie 3: Pokaż nam swoje zrównoważone życie

Forma treści odpowiedzi na każde wyzwanie zależy od kandydata – mogą to być zdjęcia, video, tekst lub inny kreatywny sposób na odpowiedzi. Pełne informacje o wyzwaniach i procesie aplikowania zostaną opublikowane podczas wydarzenia inauguracyjnego.

Etap 3: Jury Fjällräven wybierze zwycięzców

Po zakończeniu procesu składania wniosków, w niedzielę 13 listopada, jury Fjällräven – składające się z byłych uczestników Fjällräven Polar, ambasadorów i pracowników marki – wybierze krótką listę potencjalnych zwycięzców. Ostateczni wygrani zostaną ogłoszeni w środę 23 listopada 2022 r. podczas wydarzenia transmitowanego na żywo.

***

Fjällräven Polar 2022, Szwecja (fot. arch. Fjällräven)

Czym jest Fjällräven Polar?

W kwietniu 2023 roku Fjällräven Polar zgromadzi 20 osób z całego świata, które wezmą udział w 300-kilometrowej wyprawie psim zaprzęgiem przez arktyczną tundrę. Przez sześć dni uczestnicy będą przemierzać północną Skandynawię własnym psim zaprzęgiem, doświadczając świata zupełnie innego niż ten, w którym żyją na co dzień. Nauczą się podstawowych umiejętności survivalowych, będą pokonywać zamarznięte jeziora i górskie lasy oraz przystosują się do życia w Arktyce, gdzie temperatury mogą spadać do minus 30° C. Zimno, wietrznie i ciemno. Daleko, bardzo daleko od domu. We Fjällräven wierzą, że każdy może zostać odkrywcą Arktyki i czerpać z tego radość. Ta jedyna w swoim rodzaju przygoda jest tego potwierdzeniem.

Fjällräven Polar 2022, Szwecja (fot. arch. Fjällräven)

Od poniedziałku 24 października 2022 r. Fjällräven Polar zachęca wszystkich ciekawych świata, aby zgłosić się do udziału w tej ekspedycji. Chętni powinni dokonać wstępnej rejestracji i wziąć udział w globalnym wydarzeniu inaugurującym, dzięki któremu dowiedzą się, jak zostać członkiem zespołu ekspedycyjnego Fjällräven Polar.

Fjällräven Polar 2022, Szwecja (fot. arch. Fjällräven)

Historia Fjällräven Polar

Pomysł na Fjällräven Polar narodził się na początku lat 90. XX wieku, kiedy założyciel marki Fjällräven, Åke Nordin, spotkał jednego z czołowych szwedzkich maszerów psich zaprzęgów. Brał on udział w Iditarod, czyli najtrudniejszych na świecie zawodach psich zaprzęgów przez surowe pustkowia Alaski i właśnie to zainspirowało Åke. Przez prawie dekadę, od 1997 do 2006 roku, Fjällräven Polar wzorował się na Iditarod: był to tylko wyścig. Ale w 2012 roku, po sześcioletniej przerwie, Polar powrócił i tym razem nie skupiał się na rywalizacji – nie był nawet przeznaczony dla ekspertów od psich zaprzęgów, a dla zwykłych, ciekawych świata ludzi.

Fjällräven Polar 2022, Szwecja (fot. arch. Fjällräven)

To był szalony pomysł. Zabranie grupy ludzi bez umiejętności i doświadczenia w ekstremalnych warunkach do jednego z najtrudniejszych środowisk na świecie – arktycznej tundry. Ale organizatorzy wierzyli, że przy odpowiednim wsparciu, sprzęcie i podejściu ta przygoda będzie dostępna dla każdego.

I mieli rację. Impreza zakończyła się sukcesem, przede wszystkim dzięki postawie pierwszych uczestników. Pokazali, że dzięki odwadze, zapałowi, poradom i wskazówkom ekspertów oraz wysokiej jakości zimowemu wyposażeniu każdy może podjąć wyzwanie Fjällräven Polar.

Dla kilku szczęśliwców Fjällräven Polar jest okazją do sprawdzenia swoich granic wytrzymałości podczas przygody życia. Poza tym, że od 1997 roku Fjällräven Polar zmienił życie około 400 osób, stał się też fenomenem w sieci. Każdego roku setki tysięcy ludzi odwiedzają stronę internetową Fjällräven Polar, a setki z nich ubiegają się o możliwość wzięcia udziału w wyprawie.

Fjällräven Polar (fot. arch. Fjällräven)

W 2019 roku na Fjällräven Polar zgłosiło się 2183 osoby z 92 różnych krajów. Rywalizacja była zacięta i podniosła poprzeczkę wyżej niż kiedykolwiek, jeśli chodzi o jakość i liczbę zgłoszeń. W 2020 i 2021 roku Fjällräven Polar został zawieszony z powodu pandemii COVID-19. W tym roku wyprawa powraca z nową trasą i nowym procesem aplikacyjnym.

Czego spodziewać się podczas Fjällräven Polar 2023?

Podróż rozpoczyna się w okolicy wioski Jukkasjärvi w szwedzkiej Laponii, około 17 km na wschód od Kiruny, gdzie uczestnicy odbędą wszystkie szkolenia i zdobędą podstawowe umiejętności przetrwania, które będą potrzebne podczas wyprawy. Poznają również swój zespół sześciu psów, którymi będą się opiekować przez cały czas trwania podróży.

Fjällräven Polar 2022, Szwecja (fot. arch. Fjällräven)

Następnie wyruszą w drogę, powożąc psimi zaprzęgami przez, jak się wydaje, niegościnne pustkowia: przez jałową tundrę, zamarznięte jeziora i górskie lasy. Uczestnicy spędzą czas na nauce, podróżowaniu i współpracy z psami oraz ich członkami z drużyny podczas 300-kilometrowej wyprawy. Pojadą na północ przez Sevujärvi, Kattuvuoma, Råstojaure i Pälstsa – jeden z największych obszarów wiecznej zmarzliny w Europie – zanim zakończą ekspedycję na skraju norweskich fiordów w Signaldalen.

Zespoły spędzą pięć nocy w namiocie lub pod gołym niebem. Nauczą się karmić i zarządzać swoimi psami, rozbijać obóz zimowy, gotować na świeżym powietrzu, funkcjonować w temperaturach poniżej minus 30°C i spróbują przystosowywać się do stale zmieniających się warunków zimowych, które mogą być surowe i bezlitosne.

Fjällräven Polar 2022, Szwecja (fot. arch. Fjällräven)

Podczas podróży uczestnicy będą mieli wsparcie doświadczonego zespołu Fjällräven i profesjonalnych maszerów, którzy będą udzielać rad i wskazówek. Jednak większość pracy uczestnicy wykonają samodzielnie.

***

Więcej informacji o wyprawie znajdziesz na stronie Fjällräven Polar.

Więcej informacji o Fjällräven Polar znajdziecie również w magazynie pdf.

Exit mobile version