In Mundo: góry i podróże – cykl spotkań w warszawskim Kinie Wisła

Raz w miesiącu Kino Wisła wypełnia się pasjonatami gór wysokich. Zapraszamy na spotkania wokół filmów, książek o tematyce górskiej oraz dokonań naszych himalaistów. Na dużym kinowym ekranie zobaczymy starannie wyselekcjonowane fotografie, fragmenty filmów i usłyszymy pełne emocji dyskusje.

***

20 października razem z Januszem Majerem i Dariuszem Jaroniem porozmawiamy o górskich wartościach, cenie za podążaniem za marzeniami, wyzwaniach stojących przed Polakami po zimowym zdobyciu K2 przez Nepalczyków, etyce himalaisty, białych plamach na mapach świata. Będziemy na Noszaku, pod Nanga Parbat, wytyczymy słynną Magic Line na K2! Zobaczymy bezludne tereny Tybetu, przejdziemy wspaniałe lodowce w Karakorum – Hispar i Biafo, a także będziemy wspinać się na Alasce, Antarktydzie i w Ameryce Południowej. 

3 listopada Leszek Cichy zabierze nas w swój górski świat. Zobaczycie zdjęcia i filmiki z zimowego Everestu, drugiej góry świata K2, Mount Vinson na Antarktydzie, Mount Gunnbjorna (najwyższego szczytu Grenlandii), slajdy i film ze szczytu Kilimandżaro, film ze zdobywania Gór Ruwenzori w Ugandzie, a na koniec zdjęcia z fascynującej Islandii.

8 grudnia gościem będzie Piotr Trybalski – autor „Wszechmogącego”, czyli biografii Andrzeja Zawady. W 1971 roku Zawada poprowadził pierwszą polską wyprawę w Karakorum, która zdobyła dziewiczy, blisko ośmiotysięczny Kunyang Chhish. A potem wydarzyło się coś, co zadziwiło wszystkich. Wbrew opinii pierwszego zdobywcy Everestu, Edmunda Hillary’ego, że „zimą nie da się przeżyć powyżej 7000 m”, Andrzej Zawada i Tadeusz Piotrowski stanęli na wierzchołku Noszaka (7492 m n.p.m.). Bez Zawady nie byłoby pierwszego zimowego wejścia na Everest i… nepalskiego na K2. Kim był Andrzej Zawada – człowiek, który rozpoczął zimowy wyścig na szczyty ośmiotysięczników?

Zapraszamy do Kina Wisła.

***

Pełne informacje o spotkaniach

Zapraszamy w czwartek, 20 października o godz. 19.00 na spotkanie z Januszem Majerem pt.: “Góry w cieniu życia”. Prowadzenie: Dariusz Jaroń. 

Będzie to rozmowa o górskich wartościach, cenie za podążaniem za marzeniami, wyzwaniach stojących przed Polakami po zimowym zdobyciu K2 przez Nepalczyków, etyce himalaisty, białych plamach na mapach świata. 

Razem z Januszem Majerem i Darkiem Jaroniem usiądziemy jak na himalajskim kamieniu, napijemy się dobrej kawy i zamyślimy nad sensem życia. Pokażemy, że w Górach Wysokich nie zawsze jest gonitwa za marzeniami za wszelką cenę, bo w górach dla Janusza zawsze najważniejszy był człowiek, a wyniki sportowe i własne ambicje schodziły na dalszy plan.

Całe spotkanie zilustrujemy zdjęciami Janusza z Jego wypraw w najróżniejsze góry świata. Będziemy na Noszaku, pod Nanga Parbat, na Dunagiri, w Langtangu i Ganesh Himal. Na Broad Peaku, Lhotse i wytyczymy słynną Magic Line na K2! Będzie o Sziszapangmie, Annapurnie i Evereście. Zabierzemy was także na bezludne tereny Tybetu, przejdziemy wspaniałe lodowce w Karakorum – Hispar i Biafo, a także będziemy wspinać się na Alasce, Antarktydzie i w Ameryce Południowej.

Podczas pokazu będzie możliwość nabycia książki “Janusz Majer. Góry w cienu życia”.

Janusz Majer – Polski taternik, alpinista i podróżnik. Wspinać zaczął się w 1964 roku w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W kolejnych latach odwiedzał także Alpy (m.in. Mont Blanc) i Kaukaz (Elbrus). Wspinał się również w Andach, Yosemite, na Alasce i Antarktydzie. Był organizatorem, kierownikiem lub uczestnikiem kilkunastu wypraw w Himalaje i Karakorum. Piastował stanowisko prezesa Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, pełnił też funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu i szefa Polskiego Himalaizmu Zimowego. Od kilku lat zajmuje się historią działalności alpinistycznej w Karakorum. Służy również radą i doświadczeniem kolejnym pokoleniom wspinaczy.

Dariusz Jaroń – Z wykształcenia ekonomista, z zamiłowania dziennikarz i reporter. Autor “Polskich himalaistów” i nagrodzonej na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju tytułem Książki Górskiej Roku 2020 w kategorii literatura tatrzańska publikacji “Skoczkowie. Przerwany lot”. Współautor wydanych przez Sine Qua Non wspomnień himalaisty i podróżnika Janusza Majera pt. “Góry w cieniu życia” oraz zbioru reportaży “Ekstremalni” o medykach, którzy narażają życie, by ratować innych.

Zapraszamy w czwartek, 3 listopada o godz. 19.00 na spotkanie z Leszkiem Cichym. pt.: “Nie tylko Mount Everest”. 

Zobaczcie zdjęcia i filmiki z zimowego Everestu, drugiej góry świata K2, Mount Vinson na Antarktydzie, Mount Gunnbjorna (najwyższy szczyt Grenlandii), slajdy i film ze szczytu Kilimandżaro, film ze zdobywania Margherita /Góry Ruwenzori w Ugandzie.  I na koniec zdjęcia z fascynującej Islandii.

Wszystko to okraszone opowiadaniami i anegdotami znanego himalaisty, wspaniałego gawędziarza – Leszka Cichego.

No i jak zawsze będzie można zakupić i dostać autograf z dedykacją książki “Gdyby to nie był Everest…” i “trzy bieguny”

Leszek Cichy – jeden z pierwszych polskich Himalaistów. Brał udział w najważniejszych i pionierskich wyprawach, był świadkiem i uczestnikiem polskiego podboju Himalajów w złotej erze polskiego himalaizmu. Wspinał się  m.in. z Wandą Rutkiewicz, Krzysztofem Wielickim. W 1980 jako pierwszy człowiek (wraz z Krzysztofem Wielickim) stanął zimą na najwyższym szczycie świata – Mount Evereście.

Zapraszamy w czwartek, 8 grudnia o godz. 19.00 na spotkanie z Piotrem Trybalskim pt.: “Wszechmogący. Człowiek, który wymyślił Himalaje” – spotkanie o Andrzeju Zawadzie“. 

Himalaista i wizjoner, lider wypraw w góry najwyższe. Wprowadził polski himalaizm na światowe salony.

Bez Zawady nie byłoby pierwszego zimowego wejścia na Everest i… nepalskiego na K2. Kim był Andrzej Zawada – człowiek, który rozpoczął zimowy wyścig na szczyty ośmiotysięczników?

“Jestem stworzony do rzeczy wielkich” – pisał w latach pięćdziesiątych XX wieku. Studiował fizykę i marzył, by zapisać się w historii. Przypadkowy – jak by się wydawało – kontakt z Klubem Wysokogórskim przerodził się w wielką pasję i misję: wyrwać polski alpinizm z niemocy komunistycznego ustroju, otworzyć dla Polaków Himalaje.

W 1971 roku poprowadził pierwszą polską wyprawę w Karakorum, która zdobyła dziewiczy, blisko ośmiotysięczny Kunyang Chhish. A potem wydarzyło się coś, co zadziwiło wszystkich. Wbrew opinii pierwszego zdobywcy Everestu, Edmunda Hillary’ego, że „zimą nie da się przeżyć powyżej 7000 m”, Andrzej Zawada i Tadeusz Piotrowski stanęli na wierzchołku Noszaka (7492 m n.p.m.). Od tej chwili historia alpinizmu miała być pisana od nowa. I była. Z zimowych wspinaczek Zawada postanowił zrobić lejtmotyw polskiej szkoły himalaizmu.

Charyzmatyczny i przebojowy syn konsula RP i wnuk powstańca styczniowego zręcznie lawirował w PRL-owskiej rzeczywistości, próbując zdobyć uznanie dla własnych pomysłów, wówczas uznawanych za zupełnie szalone. Przełomowy okazał się rok 1980. Pod wodzą Zawady Polacy jako pierwsi stanęli zimą na ośmiotysięczniku i to od razu najwyższym – Mount Evereście. A potem na kolejnych, przez lata całkowicie monopolizując zimowe wspinaczki w Himalajach.

Jeżeli alpinista pomyśli sobie, że zimą na Everest nie można wejść, to myśl taka nie daje mu spokoju, dopóki nie spróbuje. W człowieku zawsze był pęd poznawczy, prowokujący do stawiania pytań, po czym następowała próba odpowiedzi. To chyba leży u podstaw potęgi umysłu ludzkiego – twierdził Zawada.

“Wszechmogący” to historia człowieka, bez którego nie byłoby sukcesów Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego, Macieja Berbeki i Jerzego Kukuczki, zimowego programu Artura Hajzera. Andrzej Zawada był tym, który tchnął w serca polskich himalaistów nadzieję i pokazał, jak być dumnym zarówno z siebie, jak i z ojczyzny.

Piotr Trybalski – dziennikarz, fotograf, podróżnik i pisarz. Podróżuje by dziwić się światu, pytać, próbując zrozumieć. Fotografował i pisał o Kubie i Mali, Indiach i Islandii, Malediwach i Pakistanie, Wenezueli i Abchazji, Nepalu i USA. Zdobył tytuł „Travel Photographer of The Year”, nagrody i wyróżnienia w konkursach URBAN Street Photo, Leica Street Photo, Grand Press Photo, konkursie fotograficznym National Geographic. Jest autorem książek, m.in. „Fotograf w podróży”, „Ja, pustelnik – biografia Piotra Pustelnika, „Wszystko za K2″, “Gdyby to nie był Everest…”, “Wszechmogący. Człowiek, który wymyślił Himalaje. Biografia Andrzeja Zawady”, publikował m.in. w Outside Magazine, National Geographic, Polityce, Przekroju, Podróżach, Travelerze. Prowadzi warsztaty fotografii podróżniczej w Polsce i za granicą, i bloga http://fotografwpodrozy.pl.

Informacja Organizatora

***

Exit mobile version