Raki i raczki na buty – czy potrzebuję specjalnego obuwia? [sponsorowany]

Raki i raczki na buty to coraz bardziej popularny sprzęt również wśród amatorów. Wiemy już, że w górach warto być dobrze zabezpieczonym, nawet jeśli na dole pogoda wydaje się idealna na spacery po szlakach. Zimą i w okresach przejściowych może się bowiem okazać, że wysoko panują zupełnie inne warunki. Raki i raczki na buty coraz częściej znajdują dla siebie miejsce w naszych plecakach. Często jednak przed zakupem zadajemy sobie pytanie o odpowiednie buty. Czy do raków i raczków na buty potrzebuję również specjalnego obuwia?

Raczki na buty Premium XL

Raki i raczki na buty – czym się różnią?

Jeśli chcemy na to pytanie odpowiedzieć w możliwie najprostszy sposób, to warto ująć, że raki i raczki na buty różnią się przede wszystkim poziomem zaawansowania. Raki wybieramy w góry wysokie, przydają się w Tatrach, kiedy pogoda płata jeszcze figle i w górach – nawet jesienią czy wiosną, natykamy się na duże ilości lodu. Są potrzebne również wspinaczom, którzy świadomie decydują się na trudne, oblodzone odcinki szlaków lub wręcz wspinają się po lodowych ściankach i skałach. Z raków korzystają także profesjonaliści, którzy zabierają je w góry wysokie. Do tego sprzętu potrzebny jest specjalny komplet, w tym również obuwie, które umożliwi poprawne założenie i używanie raków.

Raczki na buty to sprzęt również dla amatorów, którzy bezpiecznie chcą pokonywać trudniejsze odcinki szlaków zimą, jesienią i wiosną. Raczki są prostsze, jeśli chodzi o wykonanie, a przez to dedykowane raczej niższym partiom gór. Nie potrzebujesz specjalnego obuwia, by móc ich używać. Wystarczą odpowiednie buty trekkingowe, by szybko i łatwo naciągnąć na nie raczki, zapewniając sobie w ten sposób bezpieczeństwo.

Jak skonstruowane są raczki na buty?

Ze względu na cenę sprzętu, ale również jego przeznaczenie, raczki na buty są zdecydowanie częściej wybierane. Wynika to z faktu, że amatorów górskich wycieczek jest dużo więcej, niż profesjonalistów. Warto przy tym wiedzieć, że raczki na buty skonstruowane są tak, by bez większego obciążenia móc je włożyć do plecaka i zakładać tylko wtedy, gdy podejście lub zejście tego wymaga. Ich wygodna konstrukcja pozwala to zrobić w zaledwie kilka minut. Do specjalnych wzmocnień przymocowane są łańcuszki, na których widać kolce wykonane ze stali nierdzewnej. To właśnie one pozwalają na większą przyczepność do podłoża, a tym samym większe bezpieczeństwo wędrowcy. Warto to wykorzystać, by szybciej, efektywniej, ale przede wszystkim bezpieczniej pokonywać poszczególne fragmenty szlaku pokrytego lodem.

Materiały partnera

Exit mobile version