Kleszcze – 8 faktów, które warto znać

Każdego roku w okresie wiosenno-letnim powraca temat kleszczy, a wśród zagrożeń czyhających na nas ze strony tych pajęczaków najczęściej wymienia się boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Nic dziwnego – każdego roku odnotowuje się w Polsce ok. 12 do 20 tys. nowych przypadków tej pierwszej oraz kilkaset przypadków kleszczowego zapalna mózgu. Niestety, pacjenci często zgłaszają się dopiero w zaawansowanym stadium. Problem nasila się, a te agresywne pajęczaki zadomowiły się już nawet w dużych miastach. Poznajcie 8 najważniejszych informacji, które pozwolą lepiej chronić się przed kleszczami.

***

Dr hab. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych Grupy LUX MED (fot. mat. prasowa)

Powinniśmy zrobić to mechanicznie, na przykład za pomocą pęsety z zakrzywionymi końcami. Najważniejsze jest uchwycenie kleszcza za główkę możliwie jak najbliżej skóry oraz nieuciskanie jego tułowia. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób poleca, aby kleszcza usuwać, ciągnąc go prostopadle do skóry, bez ruchów rotacyjnych (sprzyjają oderwaniu lub zmiażdżeniu tułowia), w kierunku przeciwnym do ułożenia aparatu gębowego, stopniowo zwiększając siłę. Miejsce po usunięciu kleszcza należy odkazić, ręce i pęsetę starannie umyć.

Jeśli jednak nie znika, tylko w miarę upływu czasu powiększa się, przybierając kształt pierścienia lub owalnej plamy otaczającej miejsce ukłucia, to prawdopodobnie rumień wędrujący – charakterystyczny objaw boreliozy. Rumieniowi wędrującemu mogą towarzyszyć łagodne objawy ogólne: osłabienie, gorsze samopoczucie, gorączka i powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. W razie wystąpienia tych lub innych niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, aby zdążył obejrzeć zmianę skórną, zanim zmieni się jej wygląd lub zniknie. Dobrze jest robić zdjęcia zmianie po jej pojawieniu się. Nieleczony rumień wędrujący zwykle zanika samoistnie w ciągu 3–4 tygodni.

Kleszczowe zapalenie mózgu przebiega zwykle dwufazowo z okresem pozornego zdrowienia. W pierwszej fazie przypomina grypę i objawia się złym samopoczuciem, narastającym osłabieniem, bólem głowy i mięśni kończyn oraz bólem gałek ocznych. Mogą wystąpić nudności, wymioty i bóle brzucha. W drugiej fazie pojawiają się objawy neurologiczne – zawroty głowy, sztywność karku, rozdrażnienie, nadwrażliwość na bodźce, zaburzenia świadomości aż po porażenia nerwów, niedowłady, zaburzenia czucia, mowy i połykania, śpiączkę. 

Informacja prasowa

***

Nasze artykuły na ten temat:

Kleszcz (fot. mat. prasowe)
Exit mobile version