Szkoła Ekopoetyki – rekrutacja do końca maja

Do końca maja trwa rekrutacja do drugiej edycji Szkoły Ekopoetyki prowadzonej przez Instytut Reportażu. Udostępniamy podstawowe informacje na temat tej wyjątkowej inicjatywy.

***

Manifest

„Kryzys ekologiczny to przede wszystkim kryzys wyobraźni” – pisał Lawrence Buell, jeden z wczesnych popularyzatorów humanistyki środowiskowej, wysuwającej na pierwszy plan kwestię relacji pomiędzy istotami ludzkimi a nie-ludzką naturą. To zdanie wyznaczało nasz kierunek kiedy trzy lata temu wymyślaliśmy Szkołę Ekopoetyki. Dziś jest jasne, że kryzysu ekologicznego, czy raczej kryzysów ekologicznych (utraty bioróżnorodności, ocieplania się klimatu, kurczących się zasobów wody) nie da się rozpatrywać w oddzieleniu od innych kryzysów planetarnych takich jak coraz bardziej masowe migracje ludności, pogłębiające się nierówności między bogatymi i biednymi, pandemie czy wojny. Istotnym kontekstem wojny toczącej się w tej chwili za naszą wschodnią granicą są paliwa kopalne; uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu finansowało i nadal finansuje brutalną machinę wojenną. Działania agresorów, nakierowane na niszczenie wszystkiego, co żyje, prowadzą do cierpienia i śmierci tysięcy ludzi, ale także do potężnych szkód wyrządzonych przyrodzie. Kwestie polityczne, społeczne czy humanitarne splatają się ściśle z obiegami materii (wody, gazu ziemnego, metali rzadkich) – wspólnym mianownikiem jest gospodarka oparta na ekstrakcji i, szerzej, sposób myślenia traktujący świat jako zasób.

fot. arch. Szkoła Ekopoetyki / Instytut Reportażu

Ustawienie człowieka – a raczej pewnych grup ludzi – w pozycji tych, którzy mają prawo czerpać  z tzw. „natury” i „zasobów ludzkich” to jeden z podstawowych błędów współczesnej cywilizacji. Jednym z podstawowych wyzwań dla wyobraźni jest znalezienie drogi poza ten destrukcyjny schemat. Kształtowanie adekwatnych, mniej niszczycielskich wyobrażeń na temat ludzi i ich relacji z poza-ludzką naturą należy do głównych zadań ekopoetyki, rozumianej zgodnie ze swoim greckim źródłosłowem jako tworzenie (poiesis) domu (oikos).

Ekologia nie jest ucieczką od świata z jego złożonością i cierpieniem, a wręcz przeciwnie – jest konfrontacją, czasem bolesną, z rzeczywistością. Na uszkodzonej planecie nadal jednak toczy się życie – ludzkie i nie-ludzkie, a obok zniszczenia odbywa się tworzenie. Szkoła Ekopoetyki jest naszą próbą skierowania energii ku tworzeniu (poiesis). Jest działaniem kolektywnym. Jest poszukiwaniem twórczych strategii przetrwania.

Jesteśmy przekonani, że namysł nad tym w jaki sposób opowiadamy sobie rzeczywistość to dziś kluczowe zadanie. Język wyznacza granice świata w którym żyjemy – praca w słowach staje się zatem działalnością niemalże pierwszofrontową w walce o naszą przyszłość.

Chcemy przez rok wywrócić naszym studentkom i studentom świat do góry nogami, tak by spojrzeli na niego przez pryzmat ekologicznych problemów i przemian, które dzieją się na naszych oczach. Wszyscy mierzymy się z nowymi zagrożeniami. Adresujemy Szkołę do osób, które mają już jakieś doświadczenie pisarskie, chcemy, aby ich głosy wybrzmiały w debacie publicznej wprowadzając do niej nowy język i nowe sposoby opowiadania o współczesnych kryzysach planetarnych.

Szkoła Ekopoetyki nie jest szkołą pisania. Jej celem jest stworzenie i ugruntowanie w Słuchaczach i Słuchaczkach głębokie kompetencji ekologicznej, która przełoży się na ich twórcze i zawodowe praktyki.

fot. arch. Szkoła Ekopoetyki / Instytut Reportażu

Forma 

Szkoła Ekopoetyki NIE JEST szkołą pisania. Jej celem jest stworzenie i ugruntowanie w Słuchaczach i Słuchaczkach głębokie kompetencji ekologicznej, która przełoży się na ich twórcze i zawodowe praktyki. Niezwykle ważną częścią programu Szkoły Ekopoetyki są AKTYWNE FORMY ZAJĘĆ. Na wszystkich zjazdach (także tych odbywających się w Warszawie i nazwanych stacjonarnymi) DUŻO CHODZIMY NIEZALEŻNIE OD POGODY. Na zjazdach terenowych zwykle ŚPIMY POD NAMIOTAMI (także jesienią i wiosną) lub w prostych schroniskach i schronieniach. Nie zawsze jest gdzie się umyć. Zwykle nie ma ciepłej wody. Zadania zaliczeniowe wiążą się z koniecznością podejmowania samodzielnych wędrówek. Aby uczestniczyć w szkole NIEZBĘDNE JEST POSIADANIE PODSTAWOWEGO SPRZĘTU TURYSTYCZNEGO – wygodnych butów do wędrówki, plecaka, kurtki nieprzemakalnej, maty, śpiwora, jakiegoś rodzaju schronienia biwakowego (namiot/ zadaszony hamak/ tarp/ moskitiera). Ekwipunek w czasie wędrówek zwykle nosimy ze sobą, sporadycznie istnieje szansa jego podwiezienia.

fot. arch. Szkoła Ekopoetyki / Instytut Reportażu

INTENSYWNOŚĆ ZJAZDÓW JEST DUŻA, zarówno od strony merytorycznej jak i fizycznej. Przydaje się wygospodarować sobie po każdym z nich dzień odpoczynku.

Informujemy także, że osoby przyjęte do szkoły zostaną poproszone o wypełnienie ankiety, w odniesieniu do której zostaną zaplanowane długości i formy wędrówek.

fot. arch. Szkoła Ekopoetyki / Instytut Reportażu

Warunki

Warunkiem uczestnictwa w Szkole Ekopoetyki (oprócz uiszczenia czesnego i podpisania umowy cywilno-prawnej z Instytutem Reportażu) jest przejście kwalifikacji wstępnej polegającej na przysłaniu:

fot. arch. Szkoła Ekopoetyki / Instytut Reportażu

Zgłoszenia

Zgłoszenia w formie plików .doc / .docx prosimy wysyłać na adres: katarzyna.chrapka@instytutr.pl

Szkoła – po ocenie nadesłanych materiałów – zastrzega sobie prawo zaproszenia Kandydata/Kandydatki na dodatkową rozmowę kwalifikacyjną. Przyjęci zostaną Kandydatki i Kandydaci, którzy jako pierwsi:

  1. spełnią warunki merytoryczne,
  2.  podpiszą ze Szkołą umowę cywilno-prawną określającą prawa i zobowiązania stron,
  3. opłacą czesne.

W szkole przewidziano 22 miejsca.

fot. arch. Szkoła Ekopoetyki / Instytut Reportażu

Rekrutacja do Szkoły Ekopoetyki zostaje otwarta w momencie opublikowania ogłoszenia o rozpoczęciu naboru i trwa do momentu zakwalifikowania odpowiedniej liczby Uczestniczek i Uczestników. Jeśli lista przyjętych osób osiągnie przewidywaną liczbę, rekrutacja zostanie zamknięta. Dlatego warto przysłać zgłoszenie jak najszybciej.

Szkoła gwarantuje sobie prawo ogłoszenia rekrutacji dodatkowej.

fot. arch. Szkoła Ekopoetyki / Instytut Reportażu

Terminy rekrutacji

Uwaga: rekrutacja trwa do momentu zakwalifikowania odpowiedniej liczby Uczestniczek i Uczestników. Jeśli lista przyjętych osób osiągnie przewidywaną liczbę, rekrutacja zostanie zamknięta.

fot. arch. Szkoła Ekopoetyki / Instytut Reportażu

Stypendium

Trzy miejsca w szkole są bezpłatne. Otrzymają je ci, którzy w liście zaznaczą chęć ubiegania się o stypendium i których wnioski aplikacyjne (CV, list, teksty) zostaną ocenione najwyżej przez zespół kwalifikujący.

Uprzejmie prosimy o głębokie przemyślenie chęci ubiegania się o stypendium – chcemy by trafiło do osób, które naprawdę go potrzebują

Szkoła gwarantuje sobie prawo odwołania szkolenia do końca maja 2022 jeśli nie uda się zebrać wymaganej liczby Uczestniczek/Uczestników. W takiej sytuacji wpłacone pieniądze zostaną zwrócone w ciągu trzech dni roboczych od dnia ogłoszenia komunikatu o odwołaniu.

Instytut Reportażu zastrzega sobie prawo do zmian terminów poszczególnych zjazdów, prelegentów, tematów zajęć oraz miejsca zajęć.

Czesne

Będzie możliwe otrzymanie faktury VAT.

Fundacja Instytut Reportażu wystawia także zaświadczenia niezbędne do rozliczenia delegacji pracowników wyższych uczelni biorących udział w Szkole Ekopoetyki.

fot. arch. Szkoła Ekopoetyki / Instytut Reportażu

Źródło: http://instytutr.pl

Exit mobile version