Grajdół Festiwal – najdziksze wydarzenie muzyczno-społeczne w Polsce: 23-26 czerwca

Grajdół to zaangażowany społecznie, kameralny festiwal w górach przy granicy polsko-słowackiej, którego nikt się nie spodziewa. Wydarzenie odbędzie się po raz drugi w Beskidzie Sądeckim przy Chacie Magóry w dniach 23-26 czerwca. Organizatorzy piszą: „To trzy dni, na czas których zamieniamy polanę i stare górskie gospodarstwo w plenerową galerię sztuki i strefę relaksu. W ciągu dnia siedząc wśród drzew z czołowymi polskimi naukowcami, dziennikarzami i aktywistami rozmawiamy o tym, co ważne, a wieczorami pod sceną zbudowaną z wiaty na siano bawimy się przy zróżnicowanej muzyce alternatywnej, w której pobrzmiewają folkowe echa”. OM jest patronem wydarzenia. Zapraszamy!

***

Czego się spodziewać?

  • 10 koncertów na scenie głównej (m.in. Hańba, Potock, Troye Zillia, Chrust, Box Anima)
  • 4-6 koncertów na drugiej scenie eksperymentalnej,
  • galerii fotografii wykonanych przez przemyskich wolontariuszy, których zdjęcia z granicy wykorzystują największe światowe media,
  • instalacji plenerowych (min. wycinanek autorstwa wybitnych ukraińskich rzemieślników),
  • teatru plenerowego,
  • spotkań literackich/paneli dyskusyjnych z udziałem czołowych dziennikarzy, naukowców i działaczy społecznych,
  • codziennych aktywności ruchowych (joga, wycieczki górskie) Stoiska koła gospodyń wiejskich,
  • obecności mediów ogólnopolskich, regionalnych i branżowych Atmosfery, której nie da się zapomnieć.

Grajdół Festiwal

Grajdół Festiwal to przede wszystkim:

SPOŁECZNE ZAANGAŻOWANIE, które wyraża się na każdym poziomie. Nie jesteśmy wydarzeniem nastawionym na uzyskanie dochodów. Realizujemy misję i cele statutowe Fundacji Karpatart, a każdą edycję poświęcamy konkretnemu wyzwaniu/problemowi społecznemu – do długich dyskusji przy ognisku zapraszamy aktywistów, dziennikarzy i naukowców. Podczas pierwszej edycji rozmawialiśmy o migracjach na kanwie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji miała być postpandemiczna odbudowa. Wszystko zmieniło się 24 lutego. Jak wielu innych mieszkańców Polski, zaangażowaliśmy się w Ukraińską Sprawę na każdym poziomie – nasze domy goszczą ukraińskie rodziny, prowadzimy zbiórki, organizujemy konwoje z pomocą dla Ukrainy, tłumaczymy, organizujemy lekcje, wspieramy inne organizacje, nawet pełnoetatowo.Postanowiliśmy zmienić także Grajdół.

20% przychodu ze sprzedaży każdego biletu (także cegiełek) przekazujemy naszym partnerom z Fundacji Nasz Wybór i Ukraińskiego Dom w Warszawie. W programie zarezerwowaliśmy dodatkową przestrzeń dla artystów-uchodźców, a do naszych działań włączamy ukraińską młodzież.

Misja festiwalu

Pielęgnujemy dziedzictwo kulturowe Karpat i wykorzystujemy jego potencjał do promowania gościnności, otwartości i demokratycznej wspólnotowości. Wspieramy rozwój kultury niezależnej, zrównoważonej i odpowiedzialnej turystyki oraz lokalnych inicjatyw obywatelskich. To nasza misja. A oto jak ją realizujemy:

  • Tworzymy niezapomniane wydarzenia w Karpatach, które bawią, edukują, ale przede wszystkim łączą. Organizujemy w górach festiwale, spotkania literackie, dyskusje z dziennikarzami, naukowcami i aktywistami w kameralnej atmosferze sprzyjającej prawdziwemu dialogowi.
  • Dajemy tradycji nowe życie, prezentujemy odbiorcom z Polski i ze świata energię i świeżość tkwiące we wciąż ewoluującej sztuce inspirowanej regionalnymi tradycjami.
  • Pielęgnujemy różnorodność Europy Środkowo-Wschodniej, pokazujemy światu bogactwo kultury naszej części świata, tworząc dla niej rynek i rozwijając zainteresowanie nią.
  • Zacieramy granice. W naszym DNA jest współpraca z naszymi sąsiadami z krajów ościennych. Uważamy, że w działaniach transgranicznych tkwi niewykorzystany potencjał, dlatego współpracujemy z organizacjami ze Słowacji, Ukrainy, Czech i Węgier.
  • Wykorzystując kulturę działamy na rzecz otwartego, sprawiedliwego i sprawczego społeczeństwa obywatelskiego. Organizowane przez nas wydarzenia kulturalne zawsze zawierają element edukacji obywatelskiej; wspieramy także inne organizacje społeczne w zwiększaniu atrakcyjności ich wydarzeń poprzez włączenie kultury.

Zapraszamy!

Więcej informacji na stronie festiwalu:

Informacja organizatora

***

 

Exit mobile version