Skitour School: Weekendowe szkolenie skiturowo-lawinowe LVL 1 – relacja

Kawa z automatu o smaku czekolady, odbiór sprzętu – butów, kijów, nart, fok i lawinowego ABC. Szczęście sprzyja, bo słońce świeci już od rana. Zbiórka o 8:30 w wypożyczalni Mountain Explorers, bazy wysuniętej szkoleń górskich Skitour School. Większość z nas zjawia się chwilę wcześniej. Jest szansa poznać uczestników kursu, pałających entuzjazmem amatorów, oraz prowadzących – górskich specjalistów.

***

Pierwsze foki

Kilka dni przed szkoleniem, każdy dostaje wypunktowane najważniejsze informacje – co należy mieć w plecaku i parę słów o tym, jak należy się ubrać. Do Kuźnic, skąd ruszamy, nie można dojechać samochodem. Zostawimy je na płatnym parkingu, który ciągnie się od Ronda im. Jana Pawła II w stronę Wielkiej Krokwi (koszt 20-30 zł za dzień). Dalej można jechać taksówką, busikiem lub autobusem miejskim. Dla nocujących  w okolicach Nosala lub przy południowym wyjściu z Krupówek w grę wchodzi również spacer. O dziwo o poranku autobusów nie ma zbyt wiele, a taksówkarze cenią się wyjątkowo wysoko.

Wypożyczalnia Mountain Explorers, baza wypadowa skiturowych szkoleń

Kurs skiturowo-lawinowy LVL 1 organizowany przez Skitour School to dwa dni podejść i zjazdów, połączonych z kilkugodzinnymi ćwiczeniami z obsługi lawinowego ABC, czyli łopaty, sondy oraz detektora lawinowego. Wybór trasy za każdym razem zależy od warunków pogodowych, na bieżąco sprawdzanych przez prowadzących – instruktorów, przewodników tatrzańskich, byłych zawodników skitourowych lub/i jednocześnie wieloletnich ratowników TOPR. Pod uwagę brana jest również kondycja fizyczna grupy (grupa składa się z sześciu osób i prowadzącego). Aby wziąć udział w wyjściu, każdy uczestnik powinien posiadać umiejętności narciarskie pozwalające na bezproblemowy zjazd z Kasprowego Wierchu (trasa czarna). To właśnie bowiem jest częsty cel skitourowej wycieczki.

Ustalamy plan wycieczki i uczymy się jeszcze dokładniej czytać tablice informacyjne TPN

Jakich szczegółowych elementów nauczymy się w trakcie dwóch dni kursu?

Miejscem treningów trawersowania i szkolenia lawinowego jest zazwyczaj położona w Dolinie Bystrej polana Kalatówki. Tak było i tym razem. Pierwszego dnia szkolenia, podczas odpoczynku w Hotelu Górskim PTTK dowiedzieliśmy się jak prawidłowo odczytywać i analizować komunikaty TOPR (znajdziecie je tu: https://lawiny.topr.pl).

Nauka zakosów, polana Kalatówki; fot. Jakub Brzosko/Skitour School
Detektor lawinowy; na potrzeby ćwiczeń – wyłączony
Tu, detektor lawinowy w akcji
Odpoczynek w Hotelu Górskim PTTK na Kalatówkach. Czekamy, aż zbiorą się wszyscy

Większość drugiego dnia poświęciliśmy nauce podchodzenia, jazdy oraz obserwacji warunków w wyższych partiach gór (depozyty nawianego śniegu, opisy ścian i grani w odniesieniu do bezpieczeństwa jazdy na nartach lub turystyki wysokogórskiej). Tego dnia dotarliśmy do „patelni”, charakterystycznego wypłaszczenia pod Kasprowym Wierchem. Ostatnim punktem programu był zjazd nartostradą do Kuźnic, któremu towarzyszyła wciąż żywa w naszych uszach muzyka, grana chwilę wcześniej na pożyczonej ze schroniska na Kondratowej Polanie gitarze.

Schronisko na Kondratowej Polanie

Dwa dni to zaledwie krótki wstęp do przygody z wędrowaniem na fokach, w wyjątkowo wygodnych butach skitourowych i zjazdami w dzikim terenie górskim. Zdobyta wiedza to tylko mała część tego, co można i trzeba wiedzieć, by bezpieczenie wędrować zimą po górach. Jednocześnie to podstawy, bez których ani rusz.

Nie można również zaprzeczyć, że nie tylko treści merytoryczne, ale również anegdoty i opowieści instruktorów, ich szczery entuzjazm i widoczna miłość do gór, zaraziły nas pasją. Może właśnie dlatego po udanym zjeździe każdy z nas pomyślał: a może by tak jeszcze raz?

Szkoła Skitour School w swojej ofercie ma również wiele innych obozów oraz szkoleń (m.in. obozy ski-alpinistyczne, lawinowe, freeridowe czy splitboardowe), na różnych poziomach i w różnych lokalizacjach (w Polsce i za granicą). Prowadzone są od grudnia, do końca marca. Więcej informacji znajdziecie na stronie https://skitourschool.pl.

Zuzanna Kozerska

Poniżej link do poradnika OM:

Exit mobile version