Ostatnie biegi CITY TRAIL w 2021 roku

CITY TRAIL - Szczecin (fot. Eryk Witek)

W sobotę, 18 grudnia, nad jeziorem Rusałka w Poznaniu oraz w niedzielę, 19 grudnia, nad jeziorem Szmaragdowym w Szczecinie odbyły się biegi CITY TRAIL kończące pierwszą część sezonu 2021/2022 tego cyklu. Przed biegaczami świąteczno-noworoczna przerwa – przełajowa „piątka” wraca w weekend 8-9 stycznia, kiedy to odbędą się zawody w Lublinie, Warszawie, Bydgoszczy i Łodzi.

***

Rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej w Poznaniu

Najlepszymi na 5-kilometrowej trasie nad poznańską Rusałką okazali się – po raz trzeci w edycji – Oliwia Wawrzyniak i Sebastian Nowicki, którzy tym samym zapewnili sobie wygraną w generalce.

Oliwia Wawrzyniak to młoda, utalentowana poznańska lekkoatletka. W listopadzie została mistrzynią Polski w biegach przełajowych w kategorii juniorek, dzięki czemu miała możliwość reprezentowania Polski w mistrzostwach Starego Kontynentu w crossie. 19-latka komentowała na mecie:

Dzisiejszy bieg był ostatnim dla mnie w tym długim sezonie 2021. Jestem już w trakcie roztrenowania, więc wiedziałam, że nie będę dzisiaj walczyć o wynik, bo celem było zapewnienie sobie wygranej w klasyfikacji generalnej. Od stycznia będę mieszkać, studiować i trenować w USA, więc bardzo się cieszę, że przed wyjazdem udało się osiągnąć cel, którym było wygranie CITY TRAIL. Startuję nad Rusałką od kilku lat, zaczynałam jeszcze w kategoriach młodzieżowych, więc mam do tych zawodów duży sentyment i jeśli tylko będę miała okazję, to wrócę na trasę nad Rusałką.

Wynik Oliwii Wawrzyniak to 17:15. Jako druga zawody ukończyła Patrycja Talar (18:36), a trzecie miejsce wywalczyła Aleksandra Bereśniewicz (18:51).

CITY TRAIL – Poznań (fot. Andrzej Olszanowski)

W pełni kontrolowane zwycięstwo odniósł Sebastian Nowicki. Wynik 14:48 dowodzi świetnej formy podopiecznego Jacka Ksiąszkiewicza, który komentuje:

Brakuje bezpośredniej rywalizacji, by wykręcić tutaj naprawdę dobry wynik. Dzisiaj zaspałem na dystansie i dopiero na 4 km, gdzie usłyszałem, że mam „cisnąć”, obudziłem się i przyspieszyłem – mówił po zawodach Sebastian Nowicki. – Teraz przede mną życiowe wyzwania, bo wkrótce zostanę ojcem, dlatego nie wiem, czy będę mógł pobiec w lutym i marcu, ale planuję pojawić się na styczniowym CITY TRAIL w Bydgoszczy.

Drugą lokatę, z czasem 15:20, wywalczył Łukasz Nowak. Trzecie miejsce zajął Wiktor Maćkowiak, który ukończył bieg w czasie 15:26.

Linię mety minęło 578 osób. W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 183 młodych sportowców.

Amatorów biegów przełajowych w Poznaniu czeka siedmiotygodniowa przerwa – kolejny – czwarty już bieg w sezonie 2021/2022 – jest zaplanowany na 5 lutego.

Świąteczna atmosfera w Szczecinie

W niedzielnym biegu w Szczecinie nie zabrakło świątecznych akcentów – 5-kilometrową trasę pokonał nawet Św. Mikołaj, który na mecie rozdawał smakołyki. Sportowo warto podkreślić drugie w sezonie zwycięstwo Mileny Sadowskiej. Wśród mężczyzn najszybszym okazał się Wojciech Piwowarczyk. Linię mety minęło 388 osób. W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 121 młodych sportowców.

CITY TRAIL – Szczecin (fot. Eryk Witek)

Zwyciężczyni biegu – Milena Sadowska była najlepsza również w listopadzie:

Dzisiejszy bieg był nieco wolniejszy w moim wykonaniu, ale po Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych w Tomaszowie Lubelskim zrobiłam roztrenowanie, więc forma nieco uciekła. Muszę powiedzieć, że trasa CITY TRAIL w Szczecinie jest znacznie bardziej wymagająca niż ta, na której rywalizowaliśmy podczas krajowych mistrzostw. Zdecydowanie najtrudniejszy fragment trasy to drugi, długi podbieg. Kolejne miejsce, które zawsze mocno daje w kość to podbieg na mniej więcej 500m do mety, gdzie już naprawdę ciężko jest zmotywować się do wysiłku.

Wynik Mileny Sadowskiej to 19:44. Jako druga zawody ukończyła Justyna Grzywaczewska z ekipy CITY TRAIL (20:21), a trzecie miejsce wywalczyła Ewelina Kowalik (20:45). Kobiece podium wyglądało zatem identycznie, jak przed miesiącem.

Pierwsze w sezonie zwycięstwo, z wynikiem 16:59, odniósł Wojciech Piwowarczyk:

Dotychczas startowałem w CITY TRAIL sporadycznie i nigdy nie ukończyłem cyklu, zatem nie miałem okazji powalczyć o wygraną w klasyfikacji generalnej. W tym sezonie chciałbym pojawić się trzy razy, by zostać sklasyfikowanym. Dzisiejszy bieg bardzo mnie zmotywował, bo uzyskałem wynik ponad pół minuty lepszy od lipcowego. Od najmłodszych lat dobrze czułem się w przełaju. Myślę, że nie każdy lubi się aż tak bardzo zmęczyć. Ja lubię.

Drugą lokatę, z czasem 17:18, wywalczył Adrian Wilk. Trzecie miejsce zajął pomysłodawca cyklu – Piotr Książkiewicz, który metę minął w czasie 17:24.

Amatorzy biegów przełajowych w Szczecinie wrócą na trasę CITY TRAIL 6 lutego.

Organizatorem CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden jest Fundacja Krok do Natury, która za jeden z celów stawia sobie edukację ekologiczną. Podczas niedzielnego biegu zorganizowano spontaniczną akcję zbierania śmieci. W krótkim czasie, biegacze zebrali osiem worków! Piotr Książkiewicz podkreśla:

To  dowód, że naprawdę niewiele trzeba, by zrobić coś dobrego dla naszej planety. Za worki chwycili dorośli i dzieci, co jest dla nas budujące.