CITY TRAIL ruszył w Poznaniu i Szczecinie

fot. Andrzej Olszanowski

W weekend 23-24 października ruszyła dwunasta już edycja przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Poznaniu oraz ósma w Szczecinie. Widać, że jesienna aura sprzyja biegaczom, bo uzyskane przez czołówkę czasy zasługują na odnotowanie – w Poznaniu padł rekord trasy kobiet, a wśród mężczyzn jeden z najlepszych wyników w historii cyklu na 5-kilometrowej trasie nad jeziorem Rusałka – 14:55. 

***

Poznańskie wietrzne, ale szybkie bieganie

Świetnie rozpoczęli sezon zwycięzcy zawodów w Poznaniu Oliwia Warzywniak ustanowiła rekord trasy kobiet – 16:44, a Sebastian Nowicki pokonał 5-kilometrową pętlę w czasie 14:55. 

Oliwia Wawrzyniak, utalentowana 19-letnia podopieczna trenera Jana Grendy, która ma na koncie m.in. złote medale mistrzostw Polski juniorek w biegach przełajowych oraz na 5000 m, komentowała po biegu:

Nie miałam presji poprawiania rekordu trasy. Wiedziałam, że jest on osiągalny, kiedy zobaczyłam na zegarku po pierwszym kilometrze 3:19, co daje wynik ok. 16:40 na 5 km. Postanowiłam utrzymać to tempo i przekonać się, w jakiej dyspozycji aktualnie jestem. CITY TRAIL traktuję jako niezły sprawdzian pod Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych, które będą pod koniec listopada. Będą to jednocześnie kwalifikacje na Przełajowe Mistrzostwa Europy w Dublinie, które odbędą się w grudniu, gdzie chciałabym bardzo wystąpić, jeśli zdrowie i dyspozycja pozwoli. Cieszę się, że udało mi się taki wynik wykręcić. Bardzo mnie to zmotywowało do jeszcze większej pracy, bo rezerwy na pewno są. Mam ogromny sentyment do biegów CITY TRAIL, ponieważ 7 lat temu właśnie na tych biegach mój aktualny trener zauważył we mnie potencjał i zaczęłam przykładać wagę do wyczynowego biegania. Cieszę się, że biegi nad Rusałką nadal się odbywają i przyciągają dużo ludzi. Pamiętajmy, że sport to zdrowie i dobra zabawa, a nie tylko wyniki sportowe i życiówki na zawodach.

CITY TRAIL Poznań (fot. Andrzej Olszanowski)

Druga wśród kobiet na mecie była Paulina Stempniak (18:32), a trzecią lokatę wywalczyła Wiktoria Wojtkowiak (18:41). Warto dodać, że cztery najszybsze zawodniczki biegu reprezentują AZS Poznań i są jeszcze juniorkami. Drugą lokatę w rywalizacji mężczyzn wywalczył w sobotę Łukasz Nowak (czas 15:08), a trzeci był Tomasz Przybylak (15:34). 

Linię mety biegu głównego przekroczyło 665 osób, w tym 247 kobiet.

Zawody CITY TRAIL to także biegi dla dzieci i młodzieży, które są rozrywane na dystansach 300 m, 600 m, 1 km i 2 km. W sobotniej rywalizacji wzięło udział 275 młodych sportowców. 

CITY TRAIL Poznań (fot. Andrzej Olszanowski)

Szczecin pod dyktando triathlonistów

Szczecińska trasa CITY TRAIL poprowadzona jest ścieżkami Puszczy Bukowej. Aż 2 z 5 kilometrów to podbiegi, zatem biegacze startujący w zawodach muszą liczyć się z tym, że wyniki osiągane na mecie dalekie są od ich rekordów życiowych. Z drugiej strony start na wymagającej trasie to olbrzymia satysfakcja i świetny trening. Niedzielną rywalizację wygrali Joanna Woźniak i Adrian Wilk – oboje są triathlonistami. Linię mety biegu głównego przekroczyło 427 osób, w tym 144 kobiety.

Jestem po roztrenowaniu, więc bieganie na tej trasie dzisiaj lekkie nie było, ale dobrze wiedzieć, na czym się stoi. Moim celem jest poprawianie wyniku z miesiąca na miesiąc, tak by na ostatnich zawodach edycji uzyskać wynik około minuty lepszy.

Tak mówiła po biegu najszybsza z kobiet, zwyciężczyni edycji 2019/2020 cyklu CITY TRAIL w Szczecinie – Joanna Woźniak. Jej wynik to 18:52. Drugie miejsce zajęła Ewelina Kowalik (20:26), a trzecia była Małgorzata Szabałowska (20:49).

CITY TRAIL Szczecin (fot. Jarosław Dulny)

Czas zwycięzcy niedzielnego biegu – Adriana Wilka – to 17:46. Drugą lokatę wywalczył Stanisław Golański (czas 17:55), a trzeci był Paweł Szymański (17:57). 

W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 135 młodych sportowców. 

CITY TRAIL Szczecin (fot. Jarosław Dulny)

Warto przypomnieć, że biegi CITY TRAIL charakteryzuje cykliczna formuła. Aby zostać sklasyfikowanym, walczyć o nagrody i otrzymać pamiątkowy medal, trzeba pobiec minimum 3 razy w edycji. Medale oraz nagrody będą wręczane na podsumowaniach sezonu, będą miały formułę uroczystej gali i odbędą się w marcu oraz kwietniu 2022. 

Tomasz Zyśko, Dyrektor ds. Klienta Indywidualnego w Nationale-Nederlanden i ambasador tegorocznej akcji CITY TRAIL:

Zaczynając swoją przygodę z bieganiem, nigdy nie sądziłem, że aż w takim stopniu zmieni ono moje życie. Bardzo szybko przekonałem się, że to nie tylko sposób na poprawę sylwetki, ale też na radzenie sobie ze stresem i poprawę koncentracji. Dlatego jako wieloletni partner cyklu CITY TRAIL chcemy zachęcać Polaków do codziennej dawki ruchu, zmiany nawyków żywieniowych, regularnych badań okresowych i pozytywnego nastawienia do życia. Rodzinne biegi przełajowe to doskonała okazja do tego, by wprowadzić aktywność do codziennej rutyny, a tym samym zadbać o swoje zdrowie.

CITY TRAIL Szczecin (fot. Jarosław Dulny)

Szczegółowe informacje o biegach i zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Zawody są dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Informacja prasowa

***

Exit mobile version