Wyrusz w niezwykłą podróż Szlakiem Wisły – nowa książka Waligóry i Szczepańskiego

fot. mat. prasowe

Czy Wisła wysycha? Jak chronimy rzekę, którą nazywają ostatnią dziką w Europie i zazdroszczą nam jej na Zachodzie? Mateusz Waligóra i Dominik Szczepański próbują odpowiedzieć na te pytania w najnowszej książce „Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody”, którą wydali samodzielnie. Książka dostępna jest wyłącznie  na specjalnie stworzonej stronie https://neverendingstories.store.

***

Po pierwszym w historii przejściu mongolskiej części pustyni Gobi Mateusz Waligóra planował przemierzyć Australię z północy na południe. Plany pokrzyżowała mu pandemia. Wybrał więc przygodę, która jest w zasięgu każdego z nas, nie spodziewając się, dokąd go zaprowadzi.

Jesienią 2020 r. ruszył na nieistniejący Szlak Wisły. W ciągu 46 dni przeszedł wzdłuż brzegów największej polskiej rzeki prawie 1200 km. Podróż zaczął u jej źródeł na Baraniej Górze, a skończył przy ujściu w Morzu Bałtyckim. Po drodze przyglądał się Wiśle i pytał napotkanych ludzi o jej kondycję, przeszłość i przyszłość. Podróż Waligóry relacjonował Dominik Szczepański, dziennikarz i autor bestsellerów – “Na oceanie nie ma ciszy”, „Spod zamarzniętych powiek” i „Czapkinsa. Historii Tomka Mackiewicza”. Obaj rozmawiali z naukowcami, ekologami, aktywistami, historykami i samorządowcami. O Wisłę pytali też szkutników, kapitanów statków, poszukiwaczy skarbów i wiejskich filozofów.

Wszystko po to, by zrozumieć, dlaczego w największej polskiej rzece płynie na co dzień coraz mniej wody i spróbować odpowiedzieć na pytanie: jaka jest jej przyszłość? Czy może być tak, że kiedyś Wisła wyschnie? Co wtedy stanie się z nami i z setkami gatunków zwierząt, dla których jej dolina jest domem?

Mateusz Waligóra podczas wędrówki wzdłuż brzegów Wisły (fot. Alina Kondrat)

„Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody” to również zapis samotnej wędrówki Waligóry. Podróżnik przywołuje wspomnienia z poprzednich wypraw – do Australii, Ameryki Południowej czy Mongolii – zastanawiając się, czy bliższe podróże mogą w pandemicznym świecie zastąpić te odległe. I czy piesze podróżowanie – najbliższe człowiekowi – może uzdrowić psychikę i przywrócić marzenia.

Wisła (fot. Alina Kondrat)

W zapomnianych wsiach i miasteczkach autorzy spotykają niezwykłe osoby, które stają się bohaterami książki. Pierwszy Piotr znosi znad rzeki kości mamutów. Drugi – zaprasza muzyków do domu na wodzie. Zygmunt płynie tradycyjną łodzią do Orleanu, żeby coś udowodnić Francuzom. Grzegorz chce mieć jedynego na świecie dubasa i z jego pokładu opowiadać o Górach Pieprzowych. Mateusz szuka pokrzywionych drzew i dzięki nim ratuje swoją wieś od zapomnienia. Hanna walczy o marzenia ojca, ścigając się z czasem. Maria wspomina, jak blisko 90 lat temu z nadzieją skoczyła w wir. Jadwiga przywołuje dawne czasy i legendy o wodnych bóstwach. Cecylia powołuje Siostry Rzeki, aby walczyć o przyszłość Wisły. Magdalena jest na tropie ludzi, którzy uciekli ze swojego kraju i zawiązali sojusz z polską rzeką. A Katarzyna ze zdumieniem odkrywa, że w stawie, który dostała po dziadku, kryje się wielka tajemnica. 

Ich historie dzieją się na nieistniejącym szlaku. Łączy je Wisła.

Mateusz Waligóra po dotarciu na wybrzeże Bałtyku (fot. Alina Kondrat)

Książka ma 320 stron i ponad 80 wyjątkowych zdjęć Aliny Kondrat. Można ją nabyć wyłącznie na stronie Wydawnictwa Neverending Stories

„Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody” (fot. mat. prasowe)

***

Mateusz Waligóra – specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety. Szczególnie upodobał sobie pustynie, od Australii po Boliwię.

Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd najtrudniejszą drogą wytyczoną na Ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii. Ostatnio jako pierwszy przeszedł samotnie mongolską część pustyni Gobi. Wraz z Michałem Dzikowskim prowadzi reporterski projekt „Before It Is Gone”.

W czerwcu 2017 roku wydał książkę „TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu” (Wydawnictwo Agora). Członek The Explorers Club.

Mateusz Waligóra (fot. Alina Kondrat)

***

Dominik Szczepański – dziennikarz przez ostatnie lata związany z “Gazetą Wyborczą”. Publikował w “Dużym Formacie”, “Magazynie Świątecznym”, “National Geographic”.

Autor i współautor książek – “Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął Atlantyk kajakiem”, “Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, „Spod zamarzniętych powiek” – biografia Adama Bieleckiego, „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” (wszystkie – Wydawnictwo Agora). Dwie ostatnie okazały się bestsellerami i zostały wydane we Francji i Włoszech.

Współscenarzysta filmu „Selma”, nagradzanego na festiwalach w Ushuaia i Shenzen.

Z bazy pod Nanga Parbat relacjonował pierwsze zimowe wejście na szczyt. Członek trzech wypraw eksploracyjnych do Parku Narodowego Chiribiquete w Kolumbii (nominacja do nagrody Travelera “National Geographic”.)

Dominik Szczepański (fot. Michał Dzikowski)

Partnerzy wydania: Bank BNP Paribas, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasto Gdańsk, miasto stołeczne Warszawa.

Informacja prasowa

 

Exit mobile version