Wyprawa narciarska na Laila Peak i Yawash Sar II: Andrzej Bargiel prezentuje ekipę

Andrzej Bargiel podczas zdalnej konferencji prasowej, 14.04 (fot. Biuro Prasowe Hic Sunt Leones)

W ramach projektu HIC SUNT LEONES wybitny narciarz i himalaista planuje wspinaczkę oraz zjazdy narciarskie z sześciotysięczników Laila Peak i Yawash Sar II. Kilka dni temu odbyła się zdalna konferencja prasowa, na której Andrzej zaprezentował towarzyszącą mu ekipę, harmonogram wyprawy oraz odpowiadał na pytania dziennikarzy i publiczności.

***

Zespół wyruszy do Islamabadu w najbliższy poniedziałek, 19 kwietnia. Do wyprawy Andrzej zaprosił:

Tak przedstawia się plan wyprawy:

***

Jędrek Baranowski

Przygodę z narciarstwem rozpoczął w wieku 5 lat w klubie narciarskim MKS Śmig Zakopane. Szybko zaczął startować w krajowych i zagranicznych zawodach. W 2007 roku wywalczył 9. miejsce na nieoficjalnych mistrzostwach dzieci we włoskim Trofeo Topolino, w nowej wtedy dyscyplinie Kombi Race. W tym samym sezonie zdobył mistrzostwo Polski. Narciarską karierę zawodniczą zakończył w wieku 15 lat (2008). Od tamtej pory swoje zainteresowania skierował w stronę wspinaczki oraz freeride’u.

Jędrek Baranowski na Jarońcu (fot. Łukasz Malinowski)

Jędrek to również świetny wspinacz. W zeszłym roku dokonał 3. przejścia Ministranckich StygmatówX na Ministrancie w Tatrach, kilka lat temu zapisał na swoje konto 2. przejście KamikazeX- na Raptawickiej Turni. W 2017 wraz z Darkiem Kałużą wspięli się na słynną drogę Filar Kantabryjski8a+, klasyczną linię biegnącą zachodnią ścianą Naranjo de Bulnes (Picos de Europa, Hiszpania). Od 10 lat regularnie wspina się w skałach. Jego najlepsze przejścia RP to Doubleoverhead8c w Adlitzgraben oraz Come OutVI.6+ na Jarońcu.

Przygoda Jędrka z narciarstwem pozatrasowym obfituje w trudne i emocjonujące zjazdy, m.in. Zachód Grońskiego, Czarny Mięguszewiecki Szczyt Wielki, Prawy Abgarowicz, Żleb Szulakiewicza. Do tego trzeba dopisać wiele innych zjazdów – nienazwanych, ale równie wymagających. Filmiki ze zjazdów znajdziecie na jego profilu FB.

Przez ostatnie 3 lata startował w zawodach Freeraid World Qualifier.

***

Dariusz Załuski

Himalaista i reżyser nagradzanych filmów o tematyce górskiej. Dokonał pierwszych wejść na Hagshu (6300 m) w Himalajach Zanskaru oraz Borondo Sar (6800 m) w Karakorum. W swoim dorobku ma pięć ośmiotysięczników: Gasherbrum II (1997), Cho Oyu (2000), Lhotse (2001), Mount Everest (2006, 2012) oraz K2 (2011).

Darek Załuski (fot. arch. D. Załuski)

Z większości swoich wypraw przywozi bogaty materiał filmowy. Dzięki temu powstały takie filmy jak: “Przypadki pani Ani” (2001), “Ciao Martina” (2004), “Zimą na Shishę” (2005), “Annapurna na lekko” (2008), “No ski no fun” (2015), „Zimowa wyprawa na K2” 1987/1988 (2017) i „Ostatnia Góra” (2019) – za ten film reżyser zdobył wiele nagród polskich i międzynarodowych. KARAKORAM SKI EXPEDITON to kolejna wyprawa Bargiela, w której Załuski będzie mu towarzyszył.

***

Kuba Gzela

Utalentowany 23-letni filmowiec. Mówi o sobie: samouk-freelancer. Od ponad 10 lat z powodzeniem filmuje sporty ekstremalne. Jego prace pojawiają się kinach, Internecie i na festiwalach górskich, freeride’owych oraz rowerowych. Fascynuje go nie tylko narciarstwo, ale również inne sporty outdoorowe, w tym rowery.

Kuba Gzela (fot. Marek Ogień)

Do swoich osiągnięć filmowych zalicza obrazy krótkometrażowe: rowerowy „NS Bikes Mafia” czy „Arigatou”– impresja o wyjeździe Andrzeja Bargiela do Japonii w 2019 roku. W tym samym roku Kuba towarzyszył również Andrzejowi podczas wyprawy na Mount Everest – wszystkie materiały filmowe publikowane w mediach społecznościowych były jego autorstwa. Prowadzi studio filmowe gzela.eu, które od 2009 roku wyprodukowało ponad 250 filmów, realizowanych w różnych miejscach świata: w Europie, Kanadzie, Nepalu, Chinach, Japonii czy odległej Nowej Zelandii.

***

Bartek Pawlikowski

Młody, zdolny fotograf mieszkający na Podhalu. W swoich pracach skupia się głównie na górskim i sportowym lifestyle’u. Podkreśla, że to właśnie w tym czuje się najlepiej. Fotograficznego rzemiosła nauczył się sam. Jest jednym z globalnych fotografów firmy Salomon. Współpracował również ze znanymi markami sportowymi oraz rowerowymi z całego świata.

Bartek Pawlikowski (fot. arch. B. Pawlikowski)

Prowadzi własną firmę Pawlikowski Media, zajmującą się produkcją fotograficzną i filmową. Prace Bartka były wyróżniane na międzynarodowych konkursach, m.in. CVCEPhoto czy Photo of the Year największego portalu rowerowego na świecie Pinkbike. Zdjęcia publikuje w różnych czasopismach.

Exit mobile version