Narty skitourowe 2021

fot. materiały producentów

Wybór nart skitourowych oraz butów (nasze zestawienie butów) nie musi być trudny. Oczywiście z czasem, gdy nasze umiejętności i wymagania wobec sprzętu rosną, sprawa komplikuje się nieco, ale wtedy zazwyczaj mam już nieco większą wiedzę i wiemy w jakim kierunku patrzeć. Dlatego narty skitourowe zebrane w niniejszym zestawieniu zainteresują głównie początkujących i średnio zaawansowanych. Jedynie w ostatniej części pozwoliliśmy sobie nieco zaszaleć.

***

Narty skitourowe – najbardziej uniwersalne modele

Oto kilka propozycji uniwersalnych, odpowiednich na początek.

Dynafit Seven Summits Plus Set

Zaczynamy od propozycji włoskiej marki Dynafit – gotowego zestawu dla początkujących, w którego skład wchodzą narty, foki i wiązania wraz ze skistopperami.

narty skitourowe
Zestaw Seven Summits Plus marki Dynafit

Opis producenta:

Model Seven Summits to uniwersalny klasyk narciarskiej floty DYNAFIT. Wszechstronne, zwrotne narty posiadają całkowicie drewniany rdzeń i sidewall na całej długości. Model przeznaczony jest dla zróżnicowanej grupy odbiorców, w tym takich, którzy skitouring traktują jako rekreacyjną aktywność lub jedną z form treningu. Niezwykle łatwe w prowadzeniu i stabilne narty to gwarancja dobrej zabawy w terenie poza przygotowanymi trasami, jak i na stoku. Konstrukcja rockera w dziobie i piętce zapewnia wyważone właściwości.

W ramach zestawu Seven Summits+ Ski Set narty posiadają zamontowane już wiązania ST Radical. Jest to intuicyjny w obsłudze model pinowy z dwoma podpiętkami, które z łatwością obsługiwać można za pomocą kija narciarskiego. Ponadto wiązanie oferuje 50-milimetrowy zakres regulacji rozstawu, co umożliwia dostosowanie go do różnych rozmiarów podeszwy. Siła wypięcia pionowego i bocznego podlega regulacji w zakresie 4-10 DIN (RV). 

„Plus” w nazwie zestawu oznacza dołączone skistoppery, które nadają całości jeszcze bardziej uniwersalny charakter. ST Radical, tak jak wszystkie wiązania DYNAFIT, produkowane są w 100% w Niemczech oraz opatrzone dożywotnią gwarancją. Zestaw znakomicie uzupełniają foki Seven Summits stworzone przez naszą siostrzaną markę POMOCA. Kompletowanie sprzętu nigdy nie było szybsze – po prostu „Odpakuj i jedź”!

Majesty Superwolf

To jeden z modeli, który możemy polecić z czystym sumieniem, bo niedawno mieliśmy okazję go testować:

Narty skitourowe Superwolf marki Majesty

Opis producenta:

W tej narcie fani skitouringu znajdą konstrukcję semi-cap, płaskie piętki, dzioby wyposażone w auto rocker, drewniany rdzeń z paulowni, a także dwu- i trzykierunkowe tkaniny szklane.

Dlatego narty z tej serii posiadają długą efektywną krawędź, która poprawia utrzymanie nad nimi kontroli i sprawia, że świetnie się prowadzą.

Zadanie jakie postawiliśmy naszym projektantom, to stworzenie nart skiturowych o właściwościach nart zjazdowych. W tym celu wnikliwie, ale z pewnego dystansu, przyjrzeliśmy się sprzętowi który już jest na rynku i postanowiliśmy zredefiniować podejście do tej grupy nart. Nasze narty z serii skiturowej to produkty posiadające wszystkie najlepsze cechy nart zjazdowych, ale charakteryzujące się niską wagą i dające łatwość poruszania się poza trasą – czyli posiadające niezbędne cechy najlżejszych, hi-endowych nart skiturowych. 

Kształt i profil cambera wpływają na responsywność nart, świetne przenoszenie energii, a także na błyskawiczną zmianę krawędzi, gdy Ty musisz reagować na niespodzianki terenu i zmienne śniegi.

K2 Wayback 96

Narty skitourowe Wayback 96 marki K2

Opis producenta:

Z odpowiednio wycieniowanymi tipem i taliem oraz dobrze dobraną ilością rockera, WayBack 96 to idealne narzędzie dla współczesnego skiturowca, który szuka nart do zadań specjalnych – od zbitego śniegu po puch.

Skin Grommets  – Dziurki na czubku i z tyłu nart w modelach skiturowych. Kompatybilne z systemem Z-Clip w fokach K2 pozwalających w banalny sposób założyć fokę. Dziurki te umożliwiają również budowę toboganu , jeśli tylko w swoim plecaku posiadasz również łopatę BCA.

Carbon Overdrive – Ściśle tajna konstrukcja z włókien węglowych w nartach skiturowych która zapewnia im niesamowite prowadzenie. Osiągnięty poziom radości jest trudny do oszacowania.

Snowphobic Topsheet – Hydrofobowy , materiał który zapobiega przylepianiu się śniegu do górnej powierzchni nart. Podczas podchodzenia pod górę nie nosimy zbędnego ciężaru śniegu na nartach. Dla polepszenie ześlizgiwania się śniegu możemy użyć smaru do ślizgów i posmarować również górną część nart.

Titanal – Technologia wykorzystana w nartach skiturowych K2. Metalowa wstawka w srodkowej części nart. Dziei temu lekkie narty skiturowe są usztywnione i zapewniają bardzo dobre właściwości jezdne mimo niskiej wagi.

Black Diamond Helio Recon 88

Narty skitourowe Helio Recon 88 marki Black Diamond

Opis na stronie producenta:

Salomon MTN Explore 95

To uniwersalny model, który sprawdza się w różnych warunkach – wiemy z autopsji (szerokość 88).

Narty skitourowe MTN Explore 95 marki Salomon

Opis producenta:

Więcej możliwości jazdy przełajowej. Lekkość ułatwia dostanie się na górę, a stabilność i przewidywalność dają pewność podczas zjazdów. Narty MTN EXPLORE 95 łączą konstrukcję 3D Spaceframe ze wzmocnieniem C/FX. Ruszaj po przygodę.

Dynafit Speedfit 84

Jedna z bardziej przystępnych propozycji w niniejszym zestawieniu. Narta dobra dla początkujących, bardziej zaawansowanym jazda na niej raczej nie sprawi przyjemności, głównie dlatego, że została zaprojektowana do tzw. skitouringu on-piste, czyli na przygotowanych trasach. Jeśli myślimy o jeździe w terenie, lepiej wybrać któryś z modeli Tour, Blacklight lub niżej pokazany i zdecydowanie lepszy do jazdy w głębokim śniegu model Beast.

Narty skitourowe Speedfit 84 marki Dynafit

Opis producenta:

Dynafit Beast 108

Narta w puch, szersza niż polecane do tej pory węższe i bardziej uniwersalne modele. Nasze testy poprzednika tego modelu wypadły bardzo dobrze. To dobry kompromis na linii podchodzenie-jazda, a na dodatek nadal stosunkowo przystępny.

Model Beast 108 marki Dynafit (specyfikacja dotyczy samej narty)

Opis producenta:

Volkl Blaze 106

Model Blaze 106 marki Volkl

Ciekawa i w miarę przystępna propozycja dla bardziej zaawansowanych freetourowców. Warto też sprawdzić bardziej uniwersalną szerokość 94 mm.

Opis producenta:

Lekkie narty skitourowe

W tej części znajdziecie kilka propozycji nart dla amatorów stylu light&last. W większości przypadków nie są to jeszcze narty ultra light, z których korzysta się głównie podczas zawodów.

Elan Ibex 84 Carbon XLT

Narty skitourowe Ibex 84 Carbon XLT marki Elan

Opis producenta:

Model, który na targach w Monachium nagrodzony został wyróżnieniem ISPO Gold Winner. Ibex 84 Carbon XLT to propozycja dla amatorów touringu poszukujących sprzętu na codzienne eskapady. Lekkie i zaawansowane technologicznie. 84-milimetrowa talia sprawia, że pewnie poruszają się na stromych stokach i lekko suną w puchu. Lekkie, lecz bardzo solidne, co sprawia – zawsze można na nich polegać. W konstrukcji nart zastosowano najnowszą technologię Bridge oraz rdzeń Tubelite Woodcore. Dodatkowej mocy nadaje im wzmocnienie Carbon Power Shell. Efekt? To jedne z najbardziej solidnych i najlżejszych nart tourowych. Dzięki specjalnej powłoce śnieg nie przywiera i nie klei się do ich powierzchni. Profil mountain rocker ułatwia podchodzenie i zjazd w głębokim śniegu. Niezawodne w każdych warunkach!

Black Diamond Helio Carbon 88

Narty skitourowe Helio Carbon 88 marki Black Diamond

Opis producenta:

Dynafit Blacklight Pro

Narty skitourowe Blacklight Pro marki Dynafit

Opis producenta:

Dynastar M Tour 99

Narty skitourowe M Tour 99 marki Dynastar

Opis producenta:

Technologia Hybrid Core: konstrukcja z drewna paulownia i PU w połączeniu z bazaltem zapewnia unikalne właściwości tłumienia drgań i dopełnia budowy energetycznej, stabilnej i lekkiej narty.

Narta M-TOUR 99 to model, który nadaje nowego potencjału najlepszym cechom serii MYTHIC, zachowując jej ducha i legendarne wręcz prowadzenie po śniegu. Ma za zadanie stać się nowym towarzyszem narciarzy, którzy poszukują szczęścia na wszystkich zakątkach góry…

Narty do skitouringu i freeride’u, które wpadły nam w oko

Oto kilka propozycji dla nieco bardziej zaawansowanych amatorów freeskiingu.

Line Vision 108

Narty freeride’owe Vision 108 marki Line

Opis producenta:

Atomic Backland 107

Narty freetourowe Backland 107 marki Atomic

Opis producenta:

Atomic Backlad 107 to narty typu backcountry, które świetnie sprawdzają się na świeżym śniegu. 107 mm szerokości, to dużo, ale bez popadania w przesadę, przy jednoczesnej wyjątkowo niskiej wadze to zasługa zastosowania technologii Carbon Backbone, która biegnie na całej długości nart. Konstrukcja Powder Rocker (szersze na dziobie, węższe na piętce) i rewolucyjna technologia HRZN na dziobie zapewnia doskonałe utrzymywanie się na śniegu. Przedrzesz się z nimi przez najgłębszy śnieg — tak zostały zaprojektowane. W dodatku dzięki technologii Full Sidewall jazda na twardszym terenie jest gładka i stabilna. Zamontuj nowe wiązania typu Shift i załóż foki Multifit Rocker Skins, a te świetnie radzące sobie na puchu narty uzyskają osiągi nart typu freeride touring.

Blizzard Zero G 105

Narty freetourowe Zero G 105 marki Blizzard

Opis producenta:

Black Crows Navis Freebird

Narty freetourowe Navis Freebird marki Black Crows

Opis producenta:

Armada Tracer 98

Model Tracer 98 marki Armada

Opis producenta:

FACTION Agent 3.0

Narty freetourowe Agent 3.0 marki FACTION

Opis producenta:

Majesty Rogue

Obok popularnych Dirty Bear to drugi model umożliwiający ciekawe połączenie skitouringu i freestyle’u.

Model Rogue marki Majesty

Opis producenta:

Posiadający 100 mm szerokości pod butem model Rogue zaprojektowaliśmy dla wszystkich tych, którzy nieustannie poszukują przygód. Konstrukcja hybrydowa pozwala na bezwysiłkowe śmiganie po wszystkich rodzajach śniegu. Dodatkowo, gdy odrobiłeś lekcję z meteorologii i trafisz na puch, rocker doda narcie jeszcze więcej pływalności. Z kolei tajemnica responsywności narty, doskonałego tłumienia lądowań i świetnie trzymającej krawędzi tkwi w zastosowanym w niej camberze.

Wnętrze tego modelu kryje kombinację dwu- i trzykierunkowych tkanin szklanych (biax & triax), co w połączeniu z przemyślaną konstrukcją drewnianego rdzenia skutkuje świetnie dobranym flexem i kontrolą. Na nartach Rogue możesz śmiało zanurzyć się w głębokim puchu albo zmierzyć się z naprawdę szybkimi liniami na zboczach robiących wrażenie.

Narty te wyposażyliśmy także w trwały i odporny na zadrapania topsheet z laminatu corrund.

Selekcja redakcji OM, opisy i zdjęcia producentów

Exit mobile version