7 zasad zimowego Leave No Trace

Andy Earl / Black Diamond

Andy Earl / Black Diamond

Leave No Trace to idea etyki outdoorowej wywodząca się z USA i zyskująca coraz większą popularność na całym świecie. Oznacza ona korzystanie ze środowiska naturalnego w taki sposób, aby nie pozostawiać po sobie śladów, bądź je minimalizować. Nie jest to jednak gotowy zbiór zasad, ale raczej pewna filozofia myślenia o wpływie człowieka na przyrodę i dążenia do zmniejszenia negatywnych skutków jego działalności.

***

Zima jest dla przyrody niezwykle istotna. Dla roślin to okres spoczynku wegetacyjnego. Dla zwierząt, w zależności od wykształconej przez ewolucję strategii, to czas migracji w cieplejsze regiony, ograniczenia do minimum czynności życiowych (np. poprzez hibernację), albo aktywnego radzenia sobie z małą dostępnością pokarmu i niskimi temperaturami.

W okresie zimowym wpływamy na przyrodę w określony sposób, inny niż latem. Przez ostatnie kilkanaście lat wyraźnie wzrosła popularność niektórych zimowych dyscyplin, np. narciarstwa biegowego czy skitourowego. Na górskich szlakach nie spotykamy już pojedynczych skiturowców, ale duże grupy z przewodnikami. W każdy weekend odbywają się dziesiątki kursów turystyki zimowej, a także kursów skitourowych i lawinowych. Postępujące ocieplenie klimatu powoduje, że zima w wielu rejonach jest zauważalnie krótsza niż kilka dekad temu. Dla przyrody oznacza to coraz mniejszą stabilność i dodatkowo większą „presję” człowieka.

1. Odpowiednio planuj

Pozwoli to zminimalizować ryzyko wypadku lub przymusowego biwaku, które nierzadko kończą się wzywaniem pomocy i akcją ratunkową. Każda taka akcja, szczególnie ta prowadzona z użyciem samochodów, skuterów czy helikoptera, jest ingerencją w przyrodę.

2. Podróżuj i biwakuj na określonym terenie

Dzięki temu ograniczymy uszkodzenia roślin oraz gleby i nie spowodujemy erozji w sąsiedztwie szlaków turystycznych. Takie zerodowane miejsca, szczególnie w górach, regenerują się bardzo długo.

3. Pozbywaj się odpadów w odpowiedni sposób

Każdy pozostawiony przez nas odpad ma wpływ na ekosystem, zanieczyszczając go lub zwabiając dzikie zwierzęta. Stosowanie zasad Zero Waste rozwiązuje problem, co zrobić ze śmieciami, które wyprodukujemy podczas naszych aktywności.

4. Zostaw to, co znajdziesz

Ekosystem jest skomplikowaną siecią zależności między wieloma organizmami i środowiskiem nieożywionym. Każdy element ma jakąś funkcję. Zwykły kamień czy patyk dla określonego organizmu może być prawdziwym mikrokosmosem. Staraj się nic nie zmieniać i nie zostawić po sobie niepotrzebnego śladu. Taki ślad prowokuje też innych do podobnych zachowań.

5. Minimalizuj wpływ ognia

Kuchenka turystyczna i latarka mają dużo mniejszy wpływ na środowisko niż ognisko czy pochodnia.

6. Szanuj dzikie zwierzęta

Dla nas zimowa wycieczka to wypoczynek, sport lub rozrywka, a dla dzikich zwierząt zima to trudny okres, w którym trudno o pokarm. Starają się więc oszczędzać cenną energię, aby starczyło jej do wiosny. Tymczasem zbliżanie się ludzi do dzikich zwierząt powoduje u nich silny stres!

7. Pamiętaj o innych

Jan Krzeptowski-Sabała (TPN)

Exit mobile version