Testujemy: kurtka puchowa The North Face Summit Series L3 50/50 Down

fot. outdoormagazyn.pl

Nadeszły pierwsze mrozy, w górach temperatura spadła do kilku stopni poniżej zera. Potrzebujemy ciepłej kurtki, która jednocześnie nie będzie ograniczała nas podczas wysiłku. Jak w takich warunkach poradzi sobie nowy model kurtki 50/50 Down marki The North Face?

***

Amerykańska marka The North Face wypuściła na rynek nowy model z kolekcji Summit Series – kurtkę puchową Summit L3 50/50 Down o nietypowej konstrukcji, która zapewnić ma optymalną termikę w trakcie górskich przygód. Założeniem projektantów było stworzenie oddychającej warstwy izolacyjnej, która będzie ciepła, a przy tym nieograniczająca ruchów i lekka. Cel był ambitny, jednak czy kurtka faktycznie zdaje egzamin w trudnych warunkach? Mieliśmy okazję przekonać się o tym podczas kilku wyjazdów – zarówno późną jesienią, jak i teraz, przy okazji pierwszych mrozów.

fot. outdoormagazyn.pl

Puch odporny na wilgoć

Trzeba przyznać, że kurtka Summit L3 50/50 Down świetnie radzi sobie w niskich temperaturach podczas górskich aktywności. Wysokiej jakości puch gęsi o sprężystości 800 cuin nie pozwoli zmarznąć. Do tego dzięki swojej oddychalności, podczas wysiłku kurtka nie gromadzi wilgoci. W modelu zastosowano puch hydrofobowy ProDown RDS, co oznacza, że ocieplina nie traci swoich właściwości nawet podczas kontaktu z niewielkimi ilościami wody.

Wytrzymałość i trwałość

Materiał zewnętrzny zastosowany w modelu Summit L3 50/50 Down to lekki i wytrzymały nylon o gęstości 48 g/m2. Materiał waży niewiele, a przy tym robi wrażenie bardzo wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Nie wydaje się łatwy do pokonania w kontakcie z szorstką skałą, co będzie dużym atutem przy wieloletnim użytkowaniu. Ponadto materiał pokryto impregnatem DWR, który stanowi kolejną ochronę przed niedużym deszczem, zmniejszając ryzyko przesiąknięcia warstwy zewnętrznej. Trzeba przyznać, że kurtka doskonale radzi sobie nawet w warunkach dużej wilgotności. Nie przemaka także przy niewielkich opadach, przez co przy stabilnej pogodzie możemy używać jej bez stosowania dodatkowej membrany.

fot. outdoormagazyn.pl

Kurtka, która oddycha

To, co zwróciło naszą uwagę już na początku, to nietypowa konstrukcja modelu Summit L3 50/50 Down. Pod cienką warstwa zewnętrzną znajduje się system wąskich kieszonek z ociepliną, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia powietrze. Dzięki temu kurtka „oddycha”, co świetnie sprawdza się na podejściach i przy większym wysiłku.

fot. outdoormagazyn.pl

Dobry partner wspinaczkowy

Kurtka zaprojektowana została z myślą o wyprawach w wysokie góry i wspinaczce. Trzeba przyznać, że jej budowa świetnie się do tego nadaje. Dobrze przemyślany krój dopasowany do sylwetki z jednej strony nie krępuje ruchów, z drugiej dobrze osłania ciało – ściągacz u dołu pozwala na regulację kurtki w pasie, a wbudowane mankiety z otworami na kciuk zapobiegają przesuwaniu się rękawów. Kurtka dobrze współpracuje z uprzężą wspinaczkową. Dzięki przesunięciu zewnętrznych kieszeni nieco w górę, korzystanie z nich nie jest utrudnione przez uprząż. Nie zapomniano również o kapturze – mieści się pod nim kask wspinaczkowy, a wysoka garda może być regulowana przy pomocy jednej dłoni.

Podczas górskich wypraw duże znaczenie będzie miała niewielka waga modelu i rozmiar po spakowaniu. Worek transportowy pozwoli nam skompresować kurtkę i zmieścić nawet do niedużego plecaka. Właściwości termiczne, jakie oferuje model, w połączeniu z lekkością to kolejny duży atut kurtki.

Kurtka Summit L3 50/50 Down marki The North Face nieprzypadkowo doceniona została podczas tegorocznych targów outdoorowych ISPO. Utytułowana mianem „Produktu roku” zarówno w kategorii Outdoor, jak i Snowsports, bez wątpienia warta jest swojej ceny. Jest ciepła, a przy tym lekka i oddychająca. Na dodatek ochroni nas przed wilgocią czy niewielkimi opadami, co z pewnością docenimy, kiedy zdarzy się nam utknąć w ścianie podczas późnojesiennej wspinaczki. Wygodny i przemyślany krój, uwzględniający potrzeby wspinaczy i alpinistów stanowi przypieczętowanie jakości modelu.

fot. outdoormagazyn.pl

Wiola Imiolczyk

Exit mobile version