Najniższa w historii pokrywa śnieżna w Tatrach. Czekamy na pierwsze solidne opady

Kasprowy Wierch (fot. Łukasz Chmura / Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB)

Póki co, tegoroczna zima jest jedną z najłagodniejszych i najmniej śnieżnych w historii pomiarów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej od ponad 50 lat. W styczniu jeszcze nigdy nie zanotowano tak małej ilości śniegu na Kasprowym Wierchu co teraz.

***

Warunki śniegowe w Tatrach

W pierwszych dniach tego roku pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu miała zaledwie 14 cm, czyli o 2 cm mniej niż w 2013 roku, kiedy to zanotowano najniższą pokrywę śnieżną dla stycznia. Najwięcej śniegu tej zimy zanotowano w grudniu – było to nadal niezbyt imponujące 25 cm. Tym samym, wyrównany został rekord najniższej pokrywy śnieżnej w grudniu pochodzący z roku 2002. Na stronie Instytutu czytamy:

Paradoksalnie, niewiele mniej śniegu leży na Pomorzu – np. w stacji Różki-Dąbie odnotowano 12 cm.

Zimowe WOM Kasprowy Wierch oraz heliograf służący do pomiaru usłonecznienia (fot. Łukasz Chmura / Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB)

Ciągle niewysoka pokrywa śniegu nie jest przeszkodą dla bardziej zdeterminowanych skitourowców. Na nartostradach prowadzących do Kuźnic warunki są odpowiednie do granicy lasu, powyżej – śnieg może być gdzieniegdzie wywiany. W rejonach Kasprowego Wierchu w miejscach osłoniętych od wiatru i poniżej grani gromadzi się świeży śnieg, z kolei bliżej szczytów możemy napotkać miejsca niebezpieczne, z kamieniami ukrytymi pod cienką warstwą świeżego śniegu. Niemniej, jak pokazała nasza wizja terenowa, warunki do skitouringu są zaskakująco dobre.

Kasprowy Wierch. W drodze na szczyt, powyżej granicy lasu, 07.01.2021 (fot. outdoormagazyn.pl)

Dzisiaj przez większą część dnia w Tatrach padał drobny śnieg, więc prawdopodobnie w nadchodzący weekend będziemy mogli planować pierwsze wycieczki na fokach. Póki co bezpieczniej będzie jednak omijać najwyższe partie Tatr.

Prognoza: Kasprowy Wierch (źródło: yr.no)

Kierunek: Beskidy

Jednocześnie warunki pogodowe poprawiają się również w Beskidach. Większe opady zapowiadane są na przyszły tydzień.

Prognoza: Skrzyczne (źródło: yr.no)
Prognoza: Rysianka (źródło: yr.no)
Prognoza: Pilsko (źródło: yr.no)

Zuzanna Kozerska
źródła: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, yr.no

Exit mobile version