Czy kurtka puchowa jest dobra na wypad w góry [sponsorowany]

Ciepło i wygodnie – jak wybrać kurtkę na spacer w górach? Zimowe wypady w góry cieszą się popularnością nie tylko wśród narciarzy, ale i amatorów spacerów oraz pięknych widoków. Planując weekendowy wyjazd warto przemyśleć jednak odpowiedni ubiór, który zabezpieczy przed chłodem, wiatrem, mrozem i śniegiem.

Kurtki puchowe (fot. Maloja)

Zimowe wypady w góry cieszą się popularnością nie tylko wśród narciarzy, ale i amatorów spacerów oraz pięknych widoków. Planując weekendowy wyjazd warto przemyśleć jednak odpowiedni ubiór, który zabezpieczy przed chłodem, wiatrem, mrozem i śniegiem. Pamiętajmy, że temperatury powietrza w górach są znacznie niższe niż w centralnej Polsce, a im wyżej wejdziemy, tym bardziej odczuwalne będą spadki temperatur i dokuczliwy wiatr. Odpowiednia odzież to podstawa, a nic nie kojarzy się z zimą tak dobrze jak solidna kurtka puchowa. Czy będzie dobrym wyborem na wypad w góry?

Ciepło i wygodnie – jak wybrać kurtkę na spacer w górach?

Znalezienie złotego środka pomiędzy komfortem termicznym a wygodą to wyzwanie, szczególnie gdy łatwo marzniesz lub masz tendencje do szybkiego przegrzewania się. W terenach górskich, gdzie temperatury są o kilka stopni niższe niż w centrum kraju, a zimne podmuchy mroźnego wiatru znacznie bardziej odczuwalne, optymalnie dopasowana kurtka i spodnie mogą zrobić ogromną różnicę w zadowoleniu z całej wyprawy. Kurtki z wypełnieniem puchowym są w góry dobrym rozwiązaniem, chociaż zawsze warto pamiętać że podstawą dobrej izolacji termicznej jest nie tylko ciepła warstwa zewnętrzna, ale odpowiednie dopasowanie wszystkich warstw ubioru.

Kurtki puchowe (fot. materiały producenta)

Planując zimowe podróże w góry sprawdzaj warunki pogodowe – ciepła kurtka puchowa będzie skutecznym izolatorem przed suchym i zimnym powietrzem, nawet przy ujemnych temperaturach, ale dla lepszego zabezpieczenia przed wiatrem może okazać się konieczne wybranie modelu z dodatkową membraną przeciwwiatrową lub nieprzemakającą. Pamiętaj też, że podczas wypraw trekkingowych Twój organizm będzie męczył się bardziej, a więc generował więcej ciepła – zbyt gruba warstwa izolacyjna może szybko spowodować, że ciało zacznie się przegrzewać.

Obok izolacji termicznej ważna będzie też oczywiście kwestia wygody – ubierając dużą, obszerną kurtkę puchową możesz ograniczyć sobie swobodę ruchów, nie dbając przy tym znacząco o maksymalny komfort cieplny. Lepiej jest wybierać modele dopasowane, odpowiednio wyprofilowane do sylwetki, a przy tym mieszczące pod spodem przynajmniej dwie dodatkowe warstwy, w tym np. lekki softshell chroniący przed wiatrem. Kurtka nie może być też zbyt opięta, bo zarówno przy uprawianiu sportów zimowych, jak i spacerów czy wspinaczki, swoboda ruchu rąk i tułowia będzie kluczem do zachowania komfortu i bezpieczeństwa.

Kurtka puchowa w góry: co warto wiedzieć?

Wypełnienia puchowe wydają się być standardowym rozwiązaniem w kurtkach zimowych, także tych dedykowanych w góry. Z opcji takiej korzystają też sprawdzone marki outdoorowe specjalizujące się w tworzeniu odzieży dla narciarzy, snowboardzistów i amatorów górskich wędrówek pieszych. Duży asortyment zimowej odzieży outdoorowej, w tym także wygodnych kurtek puchowych w góry znajdziesz w sklepie Addnature.pl. Na co warto zwrócić uwagę wybierając produkty z oferty dostępnych marek?

Kurtki puchowe – Patagonia (fot. Patagonia)

Wypełnienie puchowe charakteryzuje się niską wagą, doskonałymi właściwościami izolacyjnymi i wysoką trwałością. Kurtki z wypełnieniem puchowym mogą być dość kompaktowe, a jednocześnie wygodne i ciepłe. Warto uważać jednak, gdy wybierasz kurtkę puchową w góry z zamiarem uprawiania sportów zimowych i ryzykiem kontaktu ze śniegiem – puch dobrze absorbuje wilgoć, ale wolno schnie, więc kurtki puchowe nadają się na wypad w góry tylko przy aktywności o mniejszej intensywności oraz przy zimnej, ale stosunkowo suchej pogodzie. Wypełnienie puchowe gwarantuje lepszą ochronę przed chłodem niż izolacja syntetyczna, ale jeśli przemoknie, nie zapewni skutecznej bariery przed niskimi temperaturami.

Co, jeśli nie puch?

Ogromną zaletą kurtek puchowych jest możliwość znalezienia ich zarówno w wariantach lżejszych, przystosowanych na pogodę przejściową i miesiące jesienno-wiosenne, jak i tych z grubszą warstwą izolacji, idealną na zimowe wypady w góry. Trzeba jednak pamiętać, że przy dużej wilgotności powietrza, opadach deszczu lub śniegu oraz większym ryzyku przepocenia się, puch może przestać spełniać swoje zadanie. Jako alternatywę możesz wybrać kurtkę z wypełnieniem syntetycznym (zapewniającym słabsze właściwości izolacyjne, ale obojętnym na wilgoć) lub wełnianym, izolującym dobrze nawet po przemoczeniu i dopasowanym do potrzeb zarówno intensywnej, jak i łagodnej aktywności fizycznej podczas górskich wypraw.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version