Fjällräven: zrównoważona produkcja wełny to nie tylko swetry i tzw. pierwsza warstwa [sponsorowany]

fot. Fjällräven

Wełna zawsze była jednym z podstawowych materiałów w portfolio Fjällräven. Ale tak jak większość marek outdoorowych, stosował ją do produkcji tzw. pierwszej warstwy oraz swetrów. Kilka sezonów temu Fjällräven postanowił jednak spróbować wykorzystać wełnę w inny sposób, np. jako wypełnienie w kurtkach albo do stworzenia tylnych ścianek plecaków. Rezultaty były tak zadowalające, że mar- ka wprowadziła wełnę do najpopularniejszej serii Kånken. Plecaki Kånken Re-Wool będą dostępne w sklepach już od listopada.

***

Poznaj Kånken Re-Wool

W tym sezonie Fjällräven wykorzystał wełnę z recyklingu o nazwie Re-Wool do stworzenia nowej, specjalnej edycji plecaka Kånken. Jest on wykonany z połączenia materiału G-1000 HeavyDuty Eco S oraz tkaniny, która składa się w 80% z wełny odzyskiwanej tradycyjną włoską metodą, a w 20% z nylonu z recyklingu, którego główną rolą jest zwiększenie wytrzymałości. Fredrik Hyltén, projektant odzieży Fjällräven, wyjaśnia:

Ta tkanina nazywa się Melton. Po raz pierwszy została opracowana w Wielkiej Brytanii i stosowana była ze względu na wysoką trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Ma gładką, filcową powierzchnię. Mamy wrażenie, że dzięki temu materiałowi plecak Kånken nabrał charakteru i wpisał się w naprawdę interesującą historię wełny z recyklingu.

fot. Fjällräven

Pochodzenie tego rodzaju wełny jest dość wyjątkowe. Są to gównie odpady produkcyjne, które zostały posortowane według kolorów i rozdrobnione, a następnie ponownie poddane przędzeniu. Oznacza to mniej odpadów oraz oszczędność wody i energii, ponieważ nie ma potrzeby ponownego farbowania materiału.

Christiane Dolva Törnberg, szefowa Działu Zrównoważonego Rozwoju Fjällräven:

Kiedyś skupialiśmy się na funkcjonalności końcowego produktu i na tej podstawie pozyskiwaliśmy wełnę. Teraz, zamiast myśleć o produkcie, bierzemy za punkt wyjścia surowiec i sprawdzamy, co możemy z nim zrobić. Zdajemy sobie sprawę, że wełna może być czymś więcej niż tylko bielizną i dzianinowymi swetrami.

fot. Fjällräven

Obecnie Fjällräven wykorzystuje tak dużo wełny z recyklingu, że organizacja Textile Exchange uznała firmę za jedną z dziesięciu czołowych marek na świecie pod względem ilości przetwarzanej wełny z odzysku. Niemniej jednak wełna z recyklingu to tylko część historii zrównoważonego pozyskiwania tego surowca we Fjällräven.

Cała historia o wełnie

Fjällräven stosuje różne rodzaje wełny, co nie ma negatywnego wpływu na funkcjonalność produktów, ale pozwala zachować zasadę zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu dostaw. Poza przetwarzaniem „odpadów” produkcyjnych, wykorzystywaniem wełny z recyklingu lub nadwyżek produkcyjnych, innym kluczowym aspektem jest koncentracja marki na identyfikowalności. Jeśli wiesz, skąd pochodzi wełna, której używasz, możesz mieć pewność, że w całym procesie jej pozyskiwania zachowane są odpowiednie zasady w zakresie dobrostanu zwierząt, społeczeństwa oraz środowiska naturalnego. Fjällräven uważa, że zaopatrywanie się w wielu różnych miejscach jest najlepszym sposobem na zapewnienie długoterminowego zrównoważonego rozwoju i elastycznego łańcucha dostaw. Jak mówi Christiane:

Zamiast skupiać się na jednym rodzaju wełny, poszliśmy w wielu kierunkach, by osiągać różne cele. Uważam, że takie podejście jest ważne dla długoterminowego zrównoważonego rozwoju. Można je dostosować do potrzeb i sprawić, że system będzie jeszcze bardziej elastyczny. Ale naszym priorytetem jest identyfikowalność w celu zapewnienia wysokich standardów dobrostanu zwierząt i dobrych praktyk zarządzania gruntami, które chronią środowisko.

Dlatego Fjällräven współpracuje ze ZQ Wool przy pozyskiwaniu najlepszej wełny merynosów i używa szwedzkiej wełny z odzysku, powstającej z odpadów z przemysłu mięsnego. W ten sposób uzyskuje grubszą tkaninę o idealnych właściwościach izolacyj- nych.Totakżeleżyupodstawwspółpracyzeszwedzkim gospodarstwem Brattlansgården, z którego pozyskiwana jest wełna wysokiej jakości. We wszystkich tych przypadkach Fjällräven posiada pełną identyfikowalność w swoim łańcuchu dostaw. Christiane podkreśla:

Myślę, że w przyszłości będziemy pracować jeszcze częściej z dziewiczą wełną, która ma pozytywny wpływ na regeneracyjne rolnictwo i zarządzanie ziemią. A ponieważ identyfikowalność jest ważna, wpływając pozytywnie na dobrostan zwierząt i zrównoważony rozwój środowiska, chcemy wykorzystywać jeszcze więcej odzyskiwanej wełny i stymulować ten rynek w krajach, gdzie wełna jest nadal wyrzucana.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version