Zima – najlepszy czas na spotkanie z naturą

fot. mat. Fjällräven

Bogactwo natury jest niesamowite i możemy się od niej wiele od niej nauczyć. Im więcej czasu spędzamy na jej łonie, doświadczając nieograniczonych przestrzeni, tym bardziej stajemy się do niej podobni. Stopniowo znikają ograniczenia zarówno w tym, co robimy, jak i w tym, co myślimy. Dzięki ponad 50-letniemu doświadczeniu w outdoorze Fjällräven zaadaptował się do różnorodności natury. Różnorodność ta jest szczególnie widoczna i odczuwalna zimą. W niniejszym artykule dzielimy się z Wami naszym doświadczeniem, mówimy o tym jak przygotować się do zimowych przygód, przedstawiamy inspirującą historię Johana Jonssona oraz wyjątkową arktyczną wyprawę Fjällräven Polar.

Przygoda z Fjällräven zaczyna się powyżej linii drzew

Góry potrafią zachwycić, ale uczą również pokory. W ten czy inny sposób na pewno cię zmienią. Istniało kiedyś stare szwedzkie określenie, teraz rzadko używane: Bergtagen, czyli przebywanie w górach powyżej linii drzew, tam gdzie wkraczamy do innego świata, a wszelkie życie z trudem walczy o przetrwanie w surowych warunkach. Choć jest to naprawdę wymagające, może być również przyjemne i satysfakcjonujące – pod warunkiem, że posiadamy odpowiednie przygotowanie, wiedzę oraz dobre wyposażenie. 

fot. mat. Fjällräven

Bergtagen to również nazwa linii produktów marki Fjällräven przeznaczonych do użycia w górach wysokich. Zostały zaprojektowane tak, aby oferować najwyższy poziom wydajności i niezawodności bez uszczerbku dla trwałości. Testowane w ekstremalnych warunkach, opracowane w ścisłej współpracy ze Szwedzkim Stowarzyszeniem Przewodników Górskich i wyprodukowane z poszanowaniem przyrody. To bezkompromisowa funkcjonalność zrodzona z połączenia tradycji i innowacji.

Bergtagen Eco-Shell Jacket W

Na przykład wodoodporne spodnie i kurtka Bergtagen Eco-Shell wykonane są z poliestru pochodzącego z recyklingu i wykorzystują impregnat niezawierający PFC.

Bergtagen Eco-Shell Trousers M

Z kolei lekki plecak Bergtagen 38 wykonany z innowacyjnego, wodoodpornego oraz wyjątkowo odpornego na ścieranie i rozdarcia materiału Bergshell Fjällrävens, który wytrzyma każdą twoją wyprawę.

Plecak Bergtagen 38

Deklaracja miłości do gór

Ambasador marki Fjällräven i freerider Johan Jonsson podróżuje po górach całego świata i poddaje sprzęt z serii Bergtagen najcięższym testom. Johan jest profesjonalnym narciarzem od ponad dekady. Pierwsze lata kariery spędził, rywalizując w zawodach sportowych w pobliżu rodzinnego domu w Szwecji. Jednak po podróży wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki doszedł do wniosku, że freeskiing daje mu o wiele więcej frajdy, więc jego startowy kombinezon szybko powędrował do szafy.

Z narciarza sportowego stałem się freeriderem, a zmiana ta nie miała nic wspólnego z moimi sportowymi ambicjami. To była po prostu miłość do gór. To brzmi jak truizm, ale nie zawsze jest łatwe do opisania. Poza tym poszczególni narciarze odbierają to inaczej, a u mnie ta miłość nie ma nic wspólnego z poziomem trudności wyprawy, wspinaczki czy linii zjazdu. To raczej uczucie czystej i często ulotnej przyjemności z przebywania na łonie natury, które staje tym silniejsze, im więcej czasu obcujesz z przyrodą. To co cię uszczęśliwia, sprawia, że ​​jesteś szczęśliwy. Wejście na szczyt, którego wcześniej nie zdobyłeś, jest niesamowite i dostarcza ogromnej satysfakcji. Ale będąc w tym miejscu po raz setny, mogę odczuwać te same emocje. To było dla mnie jak oddychanie i wtedy zdałem sobie sprawę, że moja pasja do narciarstwa jest miłością do gór. 

Johan Jonsson w Engelberg (fot. mat. Fjällräven)

Zimowa przygoda z dala od tłumów

Obecnie większość ludzi, korzysta z wyciągów narciarskich. Jednak coraz więcej narciarzy odkrywa radość z jazdy poza trasami, wcale nie tęskniąc za imprezami après-ski czy przydługimi kolejkami do wyciągu. Dzięki kolekcji Keb Fall&Winter 2019 Fjällräven dostarcza świetny i niezawodny sprzęt na wszelkiego rodzaju zimowe przygody z dala od tłumów − od trekking po skitouring.

fot. mat. Fjällräven

Linia Keb opiera się na uzupełniających się warstwach odzieży, które przez użycie w różnych konfiguracjach pozwalają regulować temperaturę w zależności od potrzeb. Elementy odpowiadające za odprowadzanie wilgoci z ciała, utrzymywanie suchości i izolowanie przed zimnem muszą ze sobą współpracować. Do tego detale, takie jak kieszenie lub zamki wentylacyjne są idealnie zharmonizowane we wszystkich warstwach.

mat. Fjällräven

Fjällräven Polar 2020

fot. mat. Fjällräven

Z jednej strony zamiecie śnieżne i temperatury dochodzące do -30°C, z drugiej oszałamiające widoki i arktyczna pustka wypełniona słońcem i śniegiem. Ponad 300 km przez tundrę z Norwegii do Szwecji. Prawie 200 inteligentnych, silnych i przyjacielskich psów zaprzęgowych. Doświadczeni przewodnicy i grupa niezwykłych ludzi. To właśnie jest Fjällräven Polar. Do ostatniej edycji zgłosiło się 2183 osób z 92 krajów. Konkurencja była zaciekła, a poziom zgłoszeń wyższy niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak nagroda jest warta podjętego wysiłku. Kolejna edycja Fjällräven Polar odbędzie się w dniach 30 marca – 5 kwietnia 2020 roku. Nabór kandydatów na edycję 2020 wystartował 14 listopada, a zakończy się 12 grudnia. Więcej informacji na polar.fjallraven.com.

fot. mat. Fjällräven

Informacja prasowa

Exit mobile version