Przedświąteczne wydanie CITY TRAIL w Poznaniu, Bydgoszczy i Szczecinie

CITY TRAIL Bydgoszcz (fot. Filip Kowalkowski)

Przełajowy cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden zbliża się do półmetka. W przedświąteczny weekend 21-22 grudnia odbyły się biegi numer 26, 27 i 28 w edycji 2019/2020. W sobotę startowali biegacze z Poznania, a w niedzielę – z Bydgoszczy i Szczecina. 

Poznań

21 grudnia na 5-kilometrowej trasie nad jeziorem Rusałka rywalizowało 670 zawodników, a najszybszym okazał się Łukasz Nowak. Kobiecą rywalizację wygrała Malwina Misjan. W biegach CITY TRAIL Junior wzięło udział 166 młodych sportowców.  

Wynik Łukasza Nowaka to 15:25. Drugie miejsce zajął Tomasz Przybylak – jego czas to 15:38. Jako trzeci do mety dotarł Krzysztof Stefanowicz (czas 15:44). Łukasz Nowak:

Dzisiaj warunki były bardzo ciężkie, co mi sprzyjało – koledzy ślizgali się, męczyli, a ja poradziłem sobie lepiej na tych błotnistych ścieżkach – może jestem bardziej przyzwyczajony do siłowego biegania. Zaskoczył mnie zawodnik, który skończył rywalizację na drugim miejscu, bo spodziewałem się tasowania z innymi biegaczami. Po dzisiejszym biegu mamy bardzo ciekawą sytuację w klasyfikacji generalnej i tak naprawdę jest nas kilku, którzy mają szansę wygrać cykl. I to jest fajne – podkreślił po biegu olimpijczyk z Londynu w chodzie sportowym na 50 km. Sport zawodowy mam za sobą, jestem już amatorem, więc trenuję bardzo wcześnie rano – przed pracą, czasami znajdę czas na trening po południu, ale nie jestem w stanie trenować w taki sposób, by notować progres. Cieszę się, że trzymam równy poziom i że po prostu mogę tutaj być. 

CITY TRAIL Poznań (fot. Kasia Goździewska)

Wśród kobiet zwycięstwo odniosła Malwina Misjan. Jej czas to 17:36. Drugie miejsce wywalczyła Oliwia Wawrzyniak (17:57), a trzecia była Alicja Radziej (19:27). W listopadowych zawodach – pod nieobecność Malwiny Misjan – najlepszą okazała się 17-letnia Oliwia Wawrzyniak, która w sobotę odnotowała kolejny świetny wynik. Malwina Misjan:

Oliwia biegła ze mną do 3 km, myślałam, że szybciej ją urwę, ale dawała z siebie dużo. Bardzo się dzisiaj zmęczyłam, bo jestem w treningu dopiero od trzech tygodni, więc zakładałam, że złamanie 18 minut będzie dla mnie dzisiaj wyzwaniem, a tymczasem wyszło znacznie poniżej tej granicy. Do zobaczenia na kolejnych biegach!

Kolejny bieg CITY TRAIL w Poznaniu jest zaplanowany na 18 stycznia, a następne: 22 lutego i 28 marca. Każdy z nich odbędzie się na dystansie 5 km na pętli poprowadzonej ścieżkami nad jeziorem Rusałka.

Bydgoszcz

CITY TRAIL Bydgoszcz (fot. Filip Kowalkowski)

W bydgoskim Myślęcinku pojawiło się w niedzielę, 22 grudnia 530 zawodników, a zwycięzcą został Damian Rudnik. Wśród kobiet wygrała Daria Maik. W biegach CITY TRAIL Junior wzięło udział 285 młodych sportowców.  

Wynik Damiana Rudnika to 15:38. Drugie miejsce zajął Bartosz Kotłowski – jego czas to 15:54. Jako trzeci do mety dotarł Piotr Frydrychowski (czas 16:00). Damian Rudnik, wielokrotny mistrz Polski w biegach średnio- i długodystansowych:

Dwa lata temu skończyłem karierę stadionową, przez dwa lata nie biegałem w ogóle. Organizm odpoczął, zniknęły moje dotychczasowe dolegliwości, po kontuzji, która wykluczyła mnie z biegania zawodowego nie ma śladu. Jest za to pamięć mięśniowa, dlatego w krótkim czasie doszedłem do satysfakcjonującego poziomu – we wrześniu po trzech tygodniach treningu pobiegłem CITY TRAIL w 16:48 i byłem czwarty. Dzisiaj mam wynik ponad minutę lepszy i zwycięstwo. Bardzo swobodnie czułem się dzisiaj podczas biegu. Biorąc pod uwagę moje samopoczucie, myślę, że jestem w stanie pobiec na tej trasie poniżej 15 minut, szczególnie, że mój dotychczasowy trening był objętościowy, nie biegałem na prędkościach nawet zbliżonych do tych dzisiejszych. 

Najlepsza z kobiet – Daria Maik uzyskała czas to 18:25. Drugie miejsce wywalczyła Marta Szenk (18:33), a trzecia była Zuzanna Latańska (19:02). Najszybsza zawodniczka bydgoskiego biegu, Daria Maik:

Mimo choroby czułam się dobrze. Pierwszy kilometr był żwawy, ale dalej widząc, że mam przewagę nie podkręcałam tempa, aż do 3 km, kiedy przyspieszyłam. Jeżeli czuję, że coś mnie bierze, to odpuszczam ciężkie treningi, albo w ogóle rezygnuję z biegania, wolę zostać w domu i zrobić np. trening siłowy. Wyjątkiem są starty, które już wcześniej planowałam. Moje główne plany na 2020 rok to 10 000 m na bieżni i debiut w półmaratonie podczas mistrzostw Polski w Pile. Trener mówi, że wolniej niż 1:18:00 nie opłaca się biec półmaratonu, więc to jest mój cel minimum.

Kolejny bieg w Bydgoszczy jest zaplanowany na 19 stycznia, a następne: 23 lutego i 29 marca. Każdy z nich odbędzie się na dystansie 5 km na pętli poprowadzonej ścieżkami Myślęcinka i Nadleśnictwa Żołędowo.

Szczecin

CITY TRAIL Szczecin (fot. Jarek Dulny)

Rekordowo szybkim okazał się niedzielny (22 grudnia) bieg w Szczecinie. Zwycięzca – Bartosz Nowicki pokonał 5-kilometrową trasę w Puszczy Bukowej w 16:51. Najlepsza z pań – Joanna Woźniak w 19:15. Linię mety minęło 669 biegaczy. W CITY TRAIL Junior wzięło udział ponad 150 młodych sportowców.  

Wynik Bartosza Nowickiego jest lepszy od dotychczasowego rekordu trasy o 33 sekundy. Drugie miejsce zajął w niedzielę Radosław Helon (17:07), a trzeci był Bartek Osior (17:21). podkreślił na mecie Bartosz Nowicki, 14-krotny medalista mistrzostw Polski, brązowy medalista halowych mistrzostw Europy w Paryżu na 1500 m (2011):

Podczas poprzedniego biegu i mojego pierwszego startu tutaj uczyłem się tej trasy. Jest ona bardzo wymagająca. Pierwsza część wydaje się być łatwa, bo jest tylko jeden mocny podbieg, ale to co dzieje się od drugiego kilometra to prawdziwy przełaj i to, co w nim kochamy najbardziej – nieprzewidywalność, zmiana terenu, zakręty. Jeśli ktoś chce dobrze biegać przełaje, powinien startować tutaj w CITY TRAIL w Szczecinie. W mojej karierze miałem to szczęście, że trafiłem na bardzo dobrych zawodników, jeśli chodzi o przełaje – Mateusz Demczyszak, Łukasz Parszczyński – to z nimi się ścigałem. Jako senior zdobywałem medale na krótkim dystansie – 4 km. Przełaje od zawsze były ważne w polskiej myśli szkoleniowej. Moim zdaniem to jest meritum sprawy do bycia dobrym wyczynowcem, dobrym biegaczem. Naturalny bieg w terenie uczy każdy z naszych stawów pewnej niepowtarzalności, bo każdy krok jest inny. To jest najlepszy trening, jaki możemy zafundować swojemu ciału. Karierę wyczynowca mam już za sobą. Teraz bawię się bieganiem. Biegi terenowe, a być może za chwilę także górskie, sprawiają mi coraz więcej przyjemności i satysfakcji, a efektem tej zabawy jest dzisiejszy wynik. Startują tutaj – również z sukcesami – moi podopieczni. CITY TRAIL Junior to obowiązkowy element naszego planu treningowego. 

Najlepsza wśród kobiet – Joanna Woźniak – to zaledwie 18-latka. Ma na koncie już dwie wygrane i jedno drugie miejsce. Za plecami zostawiła tym razem Natalię Gulczyńską (19:18) oraz Beatę Białek (20:56). Joanna Woźniak:

Nie było dzisiaj łatwo, bo przez całą trasę biegłam z Natalią, z którą na co dzień trenuję. Natalia jest ode mnie szybsza na krótszych odcinkach, więc wiedziałam, że jak ją wyprzedzę muszę bardzo się pilnować, by utrzymać przewagę. Warunki były odrobinę trudniejsze niż ostatnio, ale udało się zrealizować cel – czyli pobiec szybciej niż przed miesiącem. Myślę jednak, że mogę urwać jeszcze trochę z tego wyniku.

Kolejny bieg w Szczecinie jest zaplanowany na 19 stycznia, a następne: 23 lutego i 15 marca. Każdy z nich odbędzie się na dystansie 5 km na pętli poprowadzonej ścieżkami Puszczy Bukowej nad Jeziorem Szmaragdowym.

Na cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden składa się sześćdziesiąt biegów – po sześć w każdej z dziesięciu lokalizacji – poza Poznaniem, Bydgoszczą i Szczecinem są to: Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Ostatni weekend roku – 28-29 grudnia to dwa biegi – w Olsztynie i Trójmieście (Gdańsku). Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. 

Informacja prasowa

***

Exit mobile version